Oświadczenie


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Krzysztofa Borkowskiego, złożone na 16. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 14):

Warszawa, 17 czerwca 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Warszawa

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z przekazanym przez Pana Marszałka tekstem oświadczenia złożonego przez senatora Krzysztofa Borkowskiego podczas 16 posiedzenia Senatu RP w dniu 8 maja 2002 r. (pismo z dnia 13 maja 2002 r. Nr LP/043/163/02/V) dotyczącego opłat za przejazdy tirami przez nasze terytorium, uprzejmie informuję, co następuje.

Zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. Nr 125, poz. 1371 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253) przedsiębiorcy (zarówno krajowi, jak i zagraniczni) wykonujący transport drogowy oraz wykonujący przewozy na potrzeby własne obwiązani są do uiszczania opłat za przejazd po drogach krajowych. Rodzaj i stawki opłaty za przejazd po drogach krajowych zostały określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 14 grudnia 2001 r. w sprawie uiszczania przez przedsiębiorców opłat za przejazd po drogach krajowych (Dz.U. Nr 150, poz. 1684). Stawki opłat uzależnione są od czasu przejazdu po drogach krajowych, rodzaju pojazdu samochodowego, dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu, liczby osi pojazdu samochodowego, emisji spalin pojazdu samochodowego.

Odnosząc się do kwestii przejazdu pojazdem nienormatywnym informuję, że każdy przejazd pojazdu o przekroczonej masie, naciskach osi lub wymiarach pojazdu z ładunkiem lub bez ładunku jest dozwolony tylko pod warunkiem uzyskania zezwolenia na przejazd w wyznaczonym czasie po ustalonej trasie. Zaś zgodnie z art. 13 ust. 2a ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tj. Dz.U. z 2000 r. Nr 71, poz. 838) za przejazd po drogach publicznych pojazdów z ładunkiem lub bez ładunku, o masie, naciskach osi lub wymiarach przekraczających wielkości określone w odrębnych przepisach bez zezwolenia lub niezgodnie z warunkami podanymi w zezwoleniu pobiera się kary pieniężne. Wysokość przedmiotowych kar określa Załącznik do ww. ustawy.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że Minister Infrastruktury skorzystał z delegacji ustawowej zawartej w art. 43 ustawy o transporcie drogowym i wprowadził opłaty wyrównawcze dla przedsiębiorców ukraińskich wykonujących na terytorium RP międzynarodowy transport drogowy. Wysokość tej opłaty, jak i tryb jej wnoszenia określają przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie wprowadzenia na zasadzie wzajemności opłaty wyrównawczej w stosunku do zagranicznych przedsiębiorców wykonujących międzynarodowy transport drogowy pojazdami samochodowymi zarejestrowanymi na terytorium Ukrainy, określenia wysokości tej opłaty, trybu jej wnoszenia oraz jednostek właściwych do jej pobierania (Dz.U. Nr 55, poz. 483).

Wpływy uzyskane z ww. opłat są przekazywane na wyodrębniony rachunek środków specjalnych w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, z przeznaczeniem na budowę i utrzymanie dróg krajowych lub na zakup urządzeń do ważenia pojazdów.

W załączeniu przesyłamy kopie ww. aktów prawnych określających wysokość poszczególnych opłat.

Z wyrazami szacunku

Mieczysław Muszyński


wiadczenie