Oświadczenie


Minister Zdrowia przedstawił wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senator Krystyny Bochenek, złożonym na 72. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 75):

Warszawa, 2004-12-21

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W związku z oświadczeniem Pani senator Krystyny Bochenek, złożonym podczas 72 posiedzenia Senatu, w dniu 18.11.2004 r., przesłanym przy piśmie Pana Marszałka z dnia 23.11.2004 r., znak: BPS/DSK-043-516/04, w sprawie "finansowania rehabilitacji leczniczej przez Narodowy Fundusz Zdrowia", proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień:

W ramach nadzoru nad działalnością NFZ, Minister Zdrowia uzyskał informacje z NFZ w przedmiotowej sprawie, z których wynika, że:

• Zgodnie z zrządzeniem nr 8/2004 Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie przyjęcia "Szczegółowych materiałów informacyjnych o przedmiocie postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: leczenie szpitalne", leczenie choroby Parkinsona, jednostki chorobowej z grupy zaburzeń pozapiramidowych i zaburzeń czynności ruchowych (G20 wg, Międzynarodowej klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych ICD-10) odbywa się w zakresie świadczeń realizowanych w warunkach szpitalnych. W celu zapewnienia kompleksowego leczenia pacjentów m.in. z chorobą Parkinsona, NFZ w "Szczegółowych materiałach informacyjnych (...) w rodzaju leczenie szpitalne" wskazał rehabilitację jako część świadczeń udzielanych w trybie hospitalizacji.

• Zasadniczym elementem leczenia pacjentów z chorobą Parkinsona jest leczenie ukierunkowane na układ nerwowy, dlatego też podstawową specjalnością medyczną, zapewniającą główną część działań terapeutycznych jest neurologia. Na podstawie załącznika nr 1 do ww. "Szczegółowych materiałów informacyjnych (...), który stanowi "Katalog świadczeń szpitalnych", leczenie choroby Parkinsona realizowane jest zgodnie z zakresem następujących świadczeń opieki zdrowotnej, w ramach specjalności - neurologia:

- "Choroby zwyrodnieniowe oun i zespoły neurogenetyczne (np. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona)", kod świadczenia zdrowotnego 5.06.00.00001379,

- "Choroby zwyrodnieniowe oun i zespoły neurogenetyczne (np. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona) - diagnostyka różnicowa", kod świadczenia zdrowotnego: 5.06.00.00001196.

• Pacjenci z chorobą Parkinsona, ze względu na postępujący proces degradacji układu nerwowego, skutkujący powikłaniami ze strony innych układów, wymagają działań ukierunkowanych na usprawnienie ruchowe i fizjoterapię, kwalifikowani są do oddziałów dla przewlekle chorych, a w stanach wymagających całodobowych świadczeń opieki zdrowotnej, pielęgnacji i rehabilitacji, do zakładów opiekuńczo-leczniczych.

• Narodowy Fundusz Zdrowia zwrócił się do Konsultanta krajowego w dziedzinie rehabilitacji medycznej - Pana prof. Jerzego Kiwerskiego, celem ustalenia konieczności uwzględnienia choroby Parkinsona w wykazie jednostek chorobowych kwalifikowanych do leczenia w rodzaju: "Rehabilitacja lecznicza". O powyższych ustaleniach NFZ zobowiązał się powiadomić Ministra Zdrowia niezwłocznie po ich podjęciu.

Z poważaniem

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

PODSEKRETARZ STANU

Paweł Sztwiertnia


Oświadczenie