Oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Januarego Bienia, złożone na 74. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 77):

Warszawa, 2005-01-12

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Januarego Bienia złożone podczas 74 posiedzenia Senatu w dniu 16 grudnia 2004 r., przesłane pismem Pana Marszałka z dnia 22 grudnia 2004 r., znak: BPS/DSK-043-576/04, w sprawie odrzucenia przez NFZ oferty Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Zakładu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego im. Jana Pawła II w Olsztynie, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień:

W ramach nadzoru nad działalnością Narodowego Funduszu Zdrowia, Minister Zdrowia uzyskał informacje ze Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, z których wynika, że:

▪ NZOZ Zakład Ortopedyczno-Rehabilitacyjny im. Jana Pawła II (zwany dalej NZOZ) w postępowaniu konkursowym w sprawie zawarcia umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w roku 2005, złożył ofertę w rodzaju rehabilitacji leczniczej w następujących "produktach":

• punkt w lekarskiej opiece rehabilitacyjnej,

• punkt w fizjoterapeutycznych zabiegach ambulatoryjnych.

Komisja Konkursowa Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Funduszu w rodzaju rehabilitacji leczniczej, prowadząca postępowanie w sprawie zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w roku 2005, wybrała ofertę NZOZ w zakresie fizjoterapeutycznych zabiegów ambulatoryjnych, natomiast odrzuciła ofertę w zakresie lekarskiej opieki rehabilitacyjnej, jako nie spełniającej warunków konkursu ofert. Decyzja komisji konkursowej o odrzuceniu jednej z ofert NZOZ wynikała z wymogów określonych w "Szczegółowych materiałach informacyjnych o przedmiocie postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: "rehabilitacja lecznicza", a dotyczących personelu medycznego, udzielającego świadczeń w poradni rehabilitacyjnej, w której powinien być zatrudniony lekarz ze specjalizacją z rehabilitacji medycznej, medycyny fizykalnej lub balneoklimatologii.

▪ W kwestii "odmówienia przez Śląski Oddział Wojewódzki NFZ podpisania umowy na porady lekarskie" w zakresie ortopedii, należy wyjaśnić, że lekarz ortopeda - traumatolog zatrudniony w NZOZ może udzielać świadczeń w poradni ortopedyczno-urazowej, zgodnie z posiadaną specjalizacją i kierować ubezpieczonych na zabiegi w gabinecie fizjoterapii. W ramach postępowania konkursowego na rok 2005, NFZ kontraktował świadczenia w specjalności ortopedia i traumatologia narządu ruchu, w zakresie poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej, w rodzaju ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, natomiast NZOZ nie złożył oferty w tym zakresie.

▪ W sprawie zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej na terenie Olsztyna w województwie śląskim, w rodzaju rehabilitacji leczniczej, w roku 2005 zawarty został kontrakt z NZOZ Zakładem Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym im. Jana Pawła II w zakresie fizjoterapeutycznych zabiegów ambulatoryjnych o wartości 39.475,80 zł, co stanowi wzrost względem wartości umowy NZOZ na rok 2004 o 6%. Biorąc pod uwagę fakt, że wykonanie świadczeń w zakresie fizjoterapeutycznych zbiegów ambulatoryjnych na podstawie kontraktu NZOZ w roku 2004, wg stanu na 30.11.2004 r. wynosiło 96,62%, to zwiększenie kontraktu na rok 2005 powinno w pełni zabezpieczyć ww. świadczenia dla pacjentów z terenu Olsztyna.

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

SEKRETARZ STANU

Zbigniew Podraza


Oświadczenie