Oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Januarego Bienia, złożone na 58. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 59):

Warszawa, dnia 19.04. 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
R
zeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

Odpowiadając na oświadczenie Pana Senatora Januarego Bienia przekazane przy piśmie znak: BPS/DSK-043-152-04 z dnia 24 marca 2004 r., dotyczące utworzenia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie oddziału kardiologicznego, po wnikliwym rozpatrzeniu sprawy oraz zasięgnięciu opinii konsultanta krajowego oraz konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie kardiologii, a także dyrektora oddziału śląskiego Narodowego Funduszu Zdrowia, uprzejmie informuję, co następuje.

Jak poinformował Pan prof. dr hab. Grzegorz Opolski, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, na początku kwietnia br. w Szpitalu Miejskim im. Biegańskiego w Częstochowie został uruchomiony oddział kardiologiczny z nowoczesnym zapleczem i w pełni przystosowaną do pełnienia 24-godzinnego dyżuru pracownią hemodynamiczną, dla chorych wymagających leczenia z powodu kardiologicznych stanów zagrożenia życia.

Ponadto, nowo otwarte Częstochowskie Regionalne Centrum Chorób Serc i Naczyń oraz funkcjonujący od dawna oddział kardiologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, zapewniają opiekę kardiologiczną pacjentom szpitali częstochowskich, w tym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Prof. W. Orłowskiego, a także wszystkich przychodni i szpitali z okolicznych powiatów.

Konsultant wojewódzki Pan prof. dr hab. Lech Poloński w przesłanej opinii wskazuje, iż potrzeby regionu (populacja ok. 600 - 700 tys.) są aktualnie w pełni zabezpieczone, w tym także w zakresie doraźnej elektroterapii oraz wspomagania krążenia i przede wszystkim w zakresie inwazyjnego leczenia ostrych zespołów wieńcowych. Z uwagi na powyższe, nie ma potrzeby organizowania w Częstochowie kolejnego oddziału kardiologii.

Taka konkluzja wynika również z pisma Pana Lecha Wędrychowicza, Zastępcy Dyrektora ds. Medycznych Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w przedmiotowej sprawie, który uważa, iż uruchomienie kolejnego oddziału kardiologicznego spowodowałoby jedynie wzrost kosztów, co przy ogólnym niedoborze środków finansowych nie jest uzasadnione.

Z rejestru zakładów opieki zdrowotnej wynika, iż oddział kardiologiczny, o którym mowa w oświadczeniu Pana Senatora, funkcjonuje od grudnia 2003 r. jako odrębny podmiot (niepubliczny zakład opieki zdrowotnej), pod nazwą Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca. Może on również ubiegać się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Zgodnie z ustawą z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, przeprowadzając konkurs ofert Fundusz jest obowiązany do traktowania na równych prawach wszystkich świadczeniodawców ubiegających się o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych i prowadzenia postępowania w sposób gwarantujący zachowanie uczciwej konkurencji.

Z poważaniem

Leszek Sikorski


Oświadczenie