Oświadczenie


Minister Nauki, Przewodniczący Komitetu Badań Naukowych przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Januarego Bienia, złożone na 43. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 42):

Warszawa, 05.08.2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Odpowiadając na list Pana Marszałka z dnia 17 lipca 2003 r., znak BPS/DSK-043-317/03, dotyczący zajęcia stanowiska wobec oświadczenia złożonego przez senatora Januarego Bienia na 43. posiedzeniu Senatu RP w dniu 10 lipca 2003 r. w sprawie listu otwartego Fundacji "Nauka i Przyszłość" przy Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszwelda PAN we Wrocławiu, w załączeniu przesyłam stanowisko w tej sprawie.

Z wyrazami szacunku

wz. Ministra-Przewodniczącego

Podsekretarz Stanu

dr Jan Krzysztof Frąckowiak

Stanowisko

Ministra Nauki - Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych

w sprawie oświadczenia złożonego przez senatora Januarego Bienia

na 43. posiedzeniu Senatu RP w dniu 10 lipca 2003 roku.

Ministerstwo Nauki i Informatyzacji aktywnie wspiera rozwój przedsięwzięć zmierzających do rozwoju potencjału innowacyjnego kraju, w tym z zakresu biotechnologii. Doceniając wagę problemu 26 lutego 2002 r. powołano Zespół Konsultantów do Spraw Biotechnologii. Do zadań Zespołu należy m.in. przedstawianie stanowiska w sprawach stanu i kierunków rozwoju biotechnologii oraz zastosowań rozwiązań biotechnologicznych w Polsce.

W ramach działań wspierających rozwój biotechnologii podpisane zostały w 2003 r. umowy na utworzenie bazy danych o działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach w obszarze biotechnologii oraz na przygotowanie raportu dotyczącego stanu rozwoju biotechnologii w Polsce.

Również w ramach systemu finansowania projektów badawczych szeroko wspierana jest działalność na polu biotechnologii. Powołana została m.in. Sekcja Biotechnologii. W 2002 i 2003 r. zakwalifikowano do finansowania odpowiednio 96 i 45 projektów badawczych z zakresu biotechnologii. Dodatkowo w bieżącym roku rozpisano konkurs na realizację projektów badawczych zamawianych w tej dziedzinie. Planowana jest realizacja ok. 10 projektów (łączny koszt do 10 mln zł).

Uczeni polscy uczestniczą także w projektach biotechnologicznych w 5 i 6 Programie Ramowym Unii Europejskiej.

Ministerstwo Nauki i Informatyzacji zdecydowanie popiera ideę tworzenia parków technologicznych w Polsce. Wspomaganie rozwoju systemu parków przemysłowych, technologicznych i inkubatorów technologicznych jest jednym z zadań wymienionych w przyjętym przez Radę Ministrów 1 lipca br. dokumencie: "Plan działań prowzrostowych w latach 2003-2004 (Przedsiębiorczość-Rozwój-Praca II)".

Wspieranie działalności innowacyjnej przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji jest realizowane głównie poprzez system projektów celowych, w których dofinansowuje się badania stosowane i prace rozwojowe prowadzone na zlecenie przedsiębiorców oraz organy administracji rządowej lub samorządu województwa. Dofinansowanie to podlega ograniczeniom nałożonym przez ustawę o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców.

W zakresie proponowanej zmiany ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych właściwym organem administracji rządowej jest Minister Środowiska.

wz. Ministra-Przewodniczącego

Podsekretarz Stanu

dr Jan Krzysztof Frąckowiak


Oświadczenie