Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Janusza Bielawskiego

Oświadczenie skierowane do ministra skarbu państwa Wiesława Kaczmarka.

Wielce Szanowny Panie Ministrze!

Z informacji, jakie docierają do mnie z kręgów związanych ze Stowarzyszeniem Tymoterapii, dowiedziałem się, że Jelfa, w której skarb państwa ma 30% udziałów,  zamierza zaprzestać produkcji preparatu TFX - wyciągu z grasicy - a technologię odsprzedać kontrahentowi niemieckiemu. Motywacją do takiego kroku ma być brak środków na przeprowadzenie badań związanych z rejestracją tego leku.

Preparat TFX jest szeroko stosowany w zespołach chorobowych przebiegających z pierwotnym lub wtórnym niedoborem immunologicznym, między innymi w zespole Downa. Istnieje też bogate piśmiennictwo dowodzące skutecznego wspomagania nim podstawowego leczenia wielu chorób i rozległych oparzeń.

Być może zamiary Jelfy mają jakieś uzasadnienie ekonomiczne, trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że rezygnacja z produkcji TFX jest sprzątaniem przedpola, aby na polski rynek farmaceutyczny mógł wejść Tynex L - preparat produkcji niemieckiej, praktycznie identyczny z TFX, tylko kilkakrotnie droższy. W tej sytuacji nastąpi sięgnięcie do budżetu Ministerstwa Zdrowia lub kieszeni pacjentów. Wobec tego komu ta kombinacja się opłaci?

Sądzę, że w radach nadzorczych przedsiębiorstw produkujących leki, narzędzia chirurgiczne, implanty i wyposażenie szpitali, w których skarb państwa ma udziały, powinien zasiadać przedstawiciel ministra zdrowia. Pozwoli to uniknąć decyzji mających na celu wyłącznie doraźne korzyści ekonomiczne, a w konsekwencji kupowania za granicą drogich leków czy implantów, które produkowane w Polsce były względnie tanie.

W tej sytuacji niepokojący jest zamiar sprzedaży BHH Mikromed Sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej, której współwłaścicielem jest huta "Baildon". Może nie sam fakt zamiaru sprzedaży jest najbardziej niepokojący, ale to, kto tę firmę zakupi. BHH Mikromed jest wiodącym na polskim rynku wytwórcą implantów mających zastosowanie w leczeniu obrażeń narządu ruchu i w ortopedii. Jeżeli kontrahent będzie krajowy, będzie związany z firmami produkującymi zaopatrzenie medyczne i nie będzie zainteresowany zaprzestaniem produkcji implantów, aby zrobić na polskim rynku miejsce dla droższych implantów zagranicznych, to sam fakt zmiany właściciela nie jest bulwersujący. Jest pożądane, aby potencjalny nabywca był związany z polskim przemysłem, niekoniecznie z branżą hutniczą.

Będę zobowiązany, jeśli zwróci Pan uwagę na te dwie sprawy.

Łączę wyrazy szacunku
prof. dr hab. med. Janusz Bielawski
senator RP


Spis oświadczeń