Prokurator Krajowy przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Adama Bieli, złożonym na 81. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 87):
Warszawa, dnia 17 czerwca 2005 r.
Pan
Ryszard Jarzembowski
Wicemarszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
W związku z przekazanym pismem BPS/DSK-043-239/05 z 25 maja 2005 r. oświadczeniem złożonym przez senatora Adama Bielę podczas 81 posiedzenia Senatu RP w dniu 19 maja 2005 r. dotyczącym braku reakcji na skierowane do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku w dniu 18 października 2002 r. przez Komitet Wyborczy Wyborców "Razem Polsce", zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez członków Zarządu Miasta Gdańska i Sopotu i działania w ten sposób na szkodę interesu prywatnego i publicznego, uprzejmie informuję, że w powyższej sprawie poczyniono następujące ustalenia.
W dniu 23 października 2002 r. wskazane wyżej zawiadomienie o przestępstwie zostało przekazane przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku do Prokuratury Rejonowej Gdańsk Południe i Prokuratury Rejonowej w Sopocie, w celu przeprowadzenia przez każdą z tych prokuratur stosownego postępowania, w zakresie należącym do ich właściwości miejscowej.
O przekazaniu doniesienia do właściwych miejscowo prokuratur, Komitet Wyborczy Wyborców "Razem Polsce" został zawiadomiony.
Początkowo sprawę zarejestrowano w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk Południe pod numerem Ds.294/02, zaś w Prokuraturze Rejonowej w Sopocie pod numerem Ds. 3211/02, a następnie połączono te postępowania i ostatecznie prowadzono je w Prokuraturze Rejonowej w Sopocie pod wskazanym wyżej numerem.
Po wykonaniu czynności w trybie art. 307 § 1 kodeksu postępowania karnego i ustaleniu, iż członkowie Zarządu Miasta Gdańska i Sopotu wydając decyzje administracyjne w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności nie działali z zamiarem wyrządzenia komukolwiek szkody, Prokurator Rejonowy w Sopocie postanowieniem z 30 października 2002 r. odmówił wszczęcia dochodzenia w tej sprawie.
O podjętej decyzji Komitet Wyborczy Wyborców "Razem Polsce" został zawiadomiony zgodnie z wymogiem wynikającym z treści art. 305 § 4 kodeksu postępowania karnego. Ze znajdującego się w aktach zwrotnego poświadczenia odbioru wynika, że zawiadomienie o odmowie wszczęcia dochodzenia zostało doręczone Wojewódzkiemu Sztabowi Wyborczemu Komitetu "Razem Polsce" w dniu 25 listopada 2002 r.
Podkreślenia wymaga, że obecnie w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku zbadano akta wymienionej sprawy i w wyniku tej czynności nie zakwestionowano zasadności postanowienia o odmowie wszczęcia dochodzenia, bowiem analiza zgromadzonych w toku postępowania materiałów nie wykazała, aby przy podejmowaniu decyzji administracyjnych doszło do umyślnego przekroczenia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków.
Zauważyć przy tym należy, że w przypadku wydania decyzji administracyjnej niekorzystnej dla strony postępowania istnieje prawna możliwość jej wzruszenia poprzez wykorzystanie przysługującego środka odwoławczego, w dalszej kolejności poprzez wniesienie skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego, o których to uprawnieniach strona postępowania administracyjnego jest każdorazowo pouczana.
W świetle poczynionych ustaleń, przedstawionych wyżej, nie sposób podzielić wyrażonej przez Pana Seniora opinii, jakoby prokuratura nie podjęła żadnych czynności w związku z zawiadomieniem w przestępstwie złożonym przez Komitet Wyborczy Wyborców "Razem Polsce".
Z poważaniem
Karol Napierski