Oświadczenie


Wiceprezes Rady Ministrów Minister Gospodarki i Pracy przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Adama Bieli, złożone na 76. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 80):

Warszawa, 03.03.2005 r.

Pan

Prof. Longin Pastusiak

Marszałek Senatu

Rzeczypospolitej Polskiej

W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 10 lutego 2005 roku (nr BPS/DSK-043-21/05) dotyczące tekstu oświadczenia złożonego przez senatora Adama Bielę podczas 76 posiedzenia Senatu RP w dniu 3 lutego 2005 roku, w sprawie kosztów makroekonomicznych zwiększenia bezrobocia oraz kwestii możliwości przekwalifikowania już zatrudnionych pracowników w celu ograniczenia wzrostu bezrobocia, Ministerstwo Gospodarki i Pracy zgodnie z własnymi kompetencjami oraz po przeprowadzeniu analizy zagadnienia i konsultacjach z przedstawicielami Poczty Polskiej uprzejmie informuję, iż prowadzone działania restrukturyzacyjne Poczty Polskiej oparte są na założeniu stworzenia pionowej struktury biznesowej na bazie istniejącej już struktury terytorialnej. Celem zmian jest przygotowanie przedsiębiorstwa do pełnej liberalizacji rynku usług pocztowych, co nastąpi w 2009 roku. Przydzielenie ściśle określonych zadań dla wyodrębnionych jednostek umożliwi wysoką specjalizację usług dla klientów Poczty Polskiej.

Zaznaczyć należy, że planowane zmiany nie zakładają likwidacji jednostek organizacyjnych Poczty Polskiej, jak również co jest bardzo istotne zwolnień pracowników. Przewidywane są jednak pewne korekty w strukturze zatrudnienia, sprowadzające się przede wszystkim do przesunięć pracowników na inne stanowiska lub inne miejsca pracy. Na obecnym etapie działań restrukturyzacyjnych nie jest możliwe precyzyjne określenie zakresu tych zmian, albowiem byłoby to działanie przedwczesne.

Jednocześnie podkreślenia wymaga fakt, iż Kierownictwo Poczty Polskiej wraz ze Wspólną Reprezentacją Związkową prowadzi działania w kierunku wynegocjowania i podpisania w możliwie jak najkrótszym terminie Pakietu Socjalnego dla pracowników reorganizowanych jednostek Poczty Polskiej, który od strony socjalnej zabezpieczy proces naturalnych odejść pracowników.

Należy także nadmienić, że jeżeli chodzi o poruszaną przez pana senatora Adama Bielę kwestię możliwości przekwalifikowania już zatrudnionych pracowników w celu ograniczenia wzrostu bezrobocia to Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy określa instrumenty wspierające przekwalifikowanie osób zagrożonych utratą pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy. W/w ustawa przewiduje wsparcie zarówno dla osób zwalnianych grupowo w ramach tzw. zwolnień monitorowanych, jak i dla pozostałych zwalnianych osób tj.

- Osób będących w okresie wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy,

- Osób zatrudnionych u pracodawcy, wobec którego ogłoszono upadłość lub który jest w stanie likwidacji, z wyłączeniem likwidacji w celu prywatyzacji.

Instrumenty wsparcia dla osób zwalnianych grupowo w ramach zwolnień monitorowanych, to

- Możliwość uczestnictwa w szkoleniu zorganizowanym w ramach programu zwolnień monitorowanych, na podstawie art. 70 ust. 1,

- Prawo do świadczenia szkoleniowego sfinansowanego z funduszu szkoleniowego na podstawie art. 70 ust. 5 ustawy.

Wspomniana ustawa przewiduje też wsparcie dla pracodawców organizujących szkolenia dla osób zagrożonych zwolnieniem grupowym w celu dostosowania ich kwalifikacji do nowych wymogów stanowiskowych.

Jerzy Hausner


Oświadczenie