Minister Finansów przedstawił stanowisko w związku z oświadczeniem senatora Adama Bieli, złożonym na 76. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 80):
Warszawa, 2005-02-28
Pan
Kazimierz KUTZ
Wicemarszałek Senatu RP
Szanowny Panie Marszałku,
Nawiązując do nadesłanego przy piśmie Pana Marszałka z dnia 10 lutego 2005 r. znak PS/DSK-043-32-05 tekstu oświadczenia dotyczącego problemów funkcjonowania przedsiębiorstwa państwowego Poczta Polska, złożonego przez senatora Adama Bielę na 76 posiedzeniu Senatu RP w dniu 3 lutego 2005 r., przedstawiam poniżej stanowisko dotyczące poruszonej w tym oświadczeniu kwestii zwolnienia listonoszy z obowiązku uiszczania podatku od ekwiwalentu za używanie samochodów prywatnych do celów służbowych.
Stosownie do postanowień art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Zatem wszelkie wypłaty dokonywane przez pracodawcę na rzecz pracownika stanowią przychód pracownika, o którym mowa w powołanym wyżej przepisie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym.
Od dnia 1 maja 2004 r. ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 93, poz. 894) dodano art. 21 ust. 1 pkt 23b. Na podstawie tego przepisu ustawy, ze zwolnienia od podatku dochodowego korzysta zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdu stanowiącego własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw.
Zwolnienie ma zatem zastosowanie jedynie w przypadku, gdy do wypłaty świadczenia obligują pracodawcę bądź dają mu prawo do zwrotu kosztów przepisy odrębnych ustaw. Zgodnie z art. 6a ustawy z dnia 30 lipca 1997 r. o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej "Poczta Polska" (Dz.U. Nr 106, poz. 675 z późn. zm.), listonoszom używającym własnych pojazdów, do celów służbowych, w jazdach lokalnych, może być przyznane prawo do zwrotu kosztów związanych z używaniem tych pojazdów - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego lub do wysokości nieprzekraczającej stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika.
Zatem otrzymywany przez listonosza zwrot kosztów z tytułu używania własnego pojazdu do celów służbowych, korzysta ze zwolnienia o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym. Kwota zwrotu podlegająca przedmiotowemu zwolnieniu jest limitowana do wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. Nr 27, poz. 271 z późn. zm.).
W sytuacji, gdy zostanie przekroczona wysokość należności za korzystanie z samochodu prywatnego do celów służbowych wynikająca z powołanego rozporządzenia Ministra Infrastruktury, nadwyżka podlega opodatkowaniu łącznie z pozostałymi składnikami wynagrodzenia listonosza.
Łączę wyrazy szacunku
Z upoważnienia MINISTRA FINANSÓW
PODSEKRETARZ STANU
Piotr Sawicki