Oświadczenie


Zastępca Prokuratora Generalnego, Prokurator Krajowy przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Adama Bieli, złożone na 61. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 61):

Warszawa, Dnia 13 maja 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

Odpowiadając na pismo z dnia 27 kwietnia 2004 r. nr BPS/DSK-043-210-04, przesyłające tekst oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Adama Bielę podczas 61. posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 22 kwietnia 2004 r., dotyczącego interwencji i wyjaśnienia sytuacji we Wrocławskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego Nr 1 Grupa "Jedynka Wrocławska" S.A. - uprzejmie informuję, że kwestie podniesione w tym oświadczeniu są aktualnie wyjaśniane w toku trzech postępowań przygotowawczych Prokuratury Rejonowej dla Wrocławia-Starego Miasta.

W dniu 2 marca 2004 r. do Prokuratury Rejonowej dla Wrocławia-Starego Miasta wpłynęło zawiadomienie o przestępstwie Zarządu Rejonu Dolny Śląsk NSZZ "Solidarność" o popełnieniu występku z art. 35 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o związkach zawodowych, polegającego na utrudnianiu działalności związkowej we Wrocławskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego NR 1 "Jedynka Wrocławska" S.A., poprzez usunięcie dokumentacji związkowej, sprzętu komputerowego, pieczęci i innych przedmiotów z pomieszczenia, które zgodnie z porozumieniem z dnia 30 czerwca 1997 r. zostało udostępnione na potrzeby działalności związkowej.

Wskazanych w zawiadomieniu czynów miał się dopuścić w dniu 26 stycznia 2004 r. oraz w dniu 11 lutego 2004 r. prokurent zarządu spółki.

W dniu 20 marca 2004 r. do tej samej prokuratury wpłynęło kolejne zawiadomienie o przestępstwie wymienionego wyżej organu związkowego o popełnieniu czynu z art. 218 § 1 k.k., polegającego na złośliwym naruszeniu praw 145 pracowników "Jedynki Wrocławskiej", polegającym na zwolnieniu ich z pracy.

Czynności podjęte w tym zakresie przez prokuraturę wykazały, że w dniu 7 stycznia 2004 r. w "Jedynce Wrocławskiej" S.A. miał miejsce jednodniowy strajk, którego podłożem były m.in. zaległości w wypłacaniu wynagrodzenia przez pracodawcę. Według zapewnień władz spółki, dzień strajku miał zostać potraktowany jako dzień urlopu. Tymczasem w dniu 2 marca 2004 r. doszło do wręczenia wypowiedzenia umów o pracę 145 pracownikom z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, polegającego na niepodjęciu przez nich pracy w dniu 27 stycznia 2004 r.

Dnia 15 marca 2004 r. do tej samej prokuratury wpłynęło kolejne zawiadomienie o przestępstwie z Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu, dotyczące utrudniania inspektorom przeprowadzenia kontroli z zakresu przestrzegania prawa pracy, co stanowi występek z art. 225 § 2 k.k., którego miały dopuścić się władze Spółki "Jedynka Wrocławska" S.A.

Wszystkie okoliczności dotyczące tych zdarzeń są wyjaśniane w ramach prowadzonego od dnia 25 marca 2004 r. postępowania przygotowawczego (Ds. 2290/04).

Dotychczasowe czynności, w tym przesłuchania inspektorów PIP, którzy dokonywali kontroli z ramienia Państwowej Inspekcji Pracy potwierdzają, że przedmiotowa kontrola (zapoczątkowana w styczniu 2004 r.) nie została ukończona m.in. z uwagi na odmowę udostępnienia zarówno pomieszczenia, jak i żądanej dokumentacji wspomnianym inspektorom. Nadto dotychczas zebrane dowody zdają się potwierdzać, iż wypowiedzenia umów o pracę 145 pracownikom "Jedynki Wrocławskiej" nastąpiły z naruszeniem prawa pracy, tj. m.in. z przekroczeniem przyczyn i okresu wymienionego w art. 52 § 1 k.p. Strajk odbył się bowiem 27 stycznia 2004 r., a wypowiedzenia wręczono 2 marca 2004 roku, a więc po upływie miesiąca.

Przesłuchano także Przewodniczącego Międzyzakładowej Organizacji Związkowej, a także szereg innych świadków zdarzeń zaistniałych w "Jedynce Wrocławskiej".

Na podstawie dotychczas zgromadzonego materiału dowodowego należy przyjąć, iż zaistnienie wskazanych powyżej wszystkich przestępstw jest wysoce uprawdopodobnione, w związku z czym w najbliższym czasie postępowanie skierowane zostanie wobec konkretnych osób.

Niezależnie od powyższych kwestii, w ramach tego postępowania szczegółowo wyjaśniane są także wszystkie zagadnienia związane z wydaniem poleceń dotyczących siłowego zaangażowania firmy ochroniarskiej.

Prokurator Rejonowy dla Wrocławia-Starego Miasta prowadzi nadto postępowanie (Ds. 2266/04) w sprawie wdarcia się w dniu 3 marca 2004 r. byłych pracowników "Jedynki Wrocławskiej" S.A. do pomieszczeń tej spółki i odmówienia ich opuszczenia, tj. czynu z art. 193 z § 1 k.k. Zawiadomienie w imieniu pokrzywdzonej firmy złożył jej radca prawny.

Wreszcie wyjaśniane są w odrębnym postępowania (Ds. 2915/04) okoliczności dotyczące uszkodzeń ciała, doznanych przez uczestników akcji strajkowej.

Wszystkie wymienione postępowania objęte zostały nadzorem służbowym Prokuratury Okręgowej oraz Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu.

Z poważaniem

Karol Napierski


Oświadczenie