Oświadczenie


Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Adama Bieli, złożonym na 53. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 54), przekazał Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny:

Warszawa, dnia 13.02. 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

Odpowiadając na przekazane przy piśmie z dnia 14 stycznia 2004 r. Nr BPS/DSK-043-07-04 oświadczenie Senatora Adama Bieli złożone podczas 53 posiedzenia Senatu RP w dniu 9 stycznia 2004 r. - uprzejmie przedstawiam, co następuje.

W dniu 8 stycznia 2004 r. do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście wpłynęło zawiadomienie radcy prawnego Grzegorza Stępniewskiego o popełnieniu przestępstwa przez Ministra Finansów, polegającego na niezałatwieniu w przewidziany przepisami sposób, złożonego ustnie podczas spotkania w dniu 20 listopada 2003 r. wniosku Komitetu Protestacyjnego Taksówkarzy o udostępnienie w trybie ustawy z dnia 8 października 2001 r. o dostępie do informacji publicznej szeregu dokumentów.

Po rozpoznaniu tego zawiadomienia postanowieniem z dnia 16 stycznia 2004 r. sygn. 7 Ds. 103/04/III Prokurator Rejonowy odmówił wszczęcia postępowania przygotowawczego w tej sprawie uznając, że opisane w nim okoliczności nie uzasadniają podejrzenia popełnienia przestępstwa. Bezczynność organu administracji winna być bowiem oceniana w kontekście odpowiedzialności służbowej lub dyscyplinarnej.

Decyzja ta nie jest jeszcze prawomocna i może być zaskarżona przez pokrzywdzony Komitet Protestacyjny Taksówkarzy. W takim przypadku poddana będzie kontroli instancyjnej.

W przypadku natomiast, gdy pokrzywdzeni nie zaskarżą wymienionego postanowienia, zostanie ono zbadane w trybie nadzoru służbowego, a o wyniku tego badania powiadomię Pana Marszałka odrębnym pismem.

Odnośnie podjęcia działań nadzorczych w stosunku do zawisłego przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia postępowania w sprawie VI C 2982/03 z powództwa radcy prawnego Grzegorza Stępniewskiego przeciwko Skarbowi Państwa - Ministrowi Finansów, pragnę wyjaśnić, iż obowiązujące przepisy nie dają do tego podstaw. Sądy przy orzekaniu są bowiem niezawisłe, a wydawane przez nie rozstrzygnięcia podlegają wyłącznie kontroli instancyjnej.

Jeśli chodzi zaś o przytoczoną w oświadczeniu Pana Senatora wypowiedź rzecznika prasowego Ministerstwa Finansów należy stwierdzić, że jej treść nie może rodzić konsekwencji natury prawnokarnej. Skierowanie bowiem odezwy do Policji, by ta skrupulatnie wykonywała swoje obowiązki nie wyczerpuje znamion żadnego czynu zabronionego.

Z poważaniem

Z upoważnienia

PROKURATORA GENERALNEGO

Karol Napierski

Prokurator Krajowy

Zastępca Prokuratora Generalnego


Oświadczenie