Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Adama Bieli, złożonym na 46. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 48), przekazał Zastępca Prokuratora Generalnego:

Warszawa, 13.11.2003 r.

Pan
Kazimierz Kutz
Wicemarszałek Senatu
Rzeczypos
politej Polskie

Szanowny Panie Marszałku

W nawiązaniu do przekazanego przy piśmie Pana Marszałka z dnia 15 października 2003 r. nr BPS/DSK-043-446/03 tekstu oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Adama Bielę podczas 46 posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 9 października 2003 r., skierowanego do Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego uprzejmie przedstawiam co następuje:

Powszechny obowiązek prowadzenia ewidencji obrotów i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas fiskalnych nałożony został na podatników sprzedających towary i świadczących usługi na rzecz osób fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej, na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z 1993 r., z późn. zm.). Jednocześnie na mocy art. 29 ust. 3 pkt 2 tej ustawy Minister Finansów został upoważniony do zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników od obowiązku stosowania kas fiskalnych ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokości obrotu. W oparciu o to ustawowe upoważnienie Minister Finansów wydał szereg rozporządzeń o czasowym zwolnieniu niektórych podatników od obowiązku prowadzenia ewidencji obrotów i kwot podatku od towarów i usług przy zastosowaniu kas fiskalnych. Te czasowe zwolnienia dotyczyły między innymi taksówkarzy. Jednak w następnych latach Minister Finansów konsekwentnie zmniejszał krąg osób zwolnionych z ustawowego obowiązku stosowania kas fiskalnych, w tym rozporządzeniem z dnia 20 grudnia 2001 r. cofnął zwolnienie z tego obowiązku podatników wykonujących usługi przewozu osób i bagażu taksówkami.

Szczegółowe powody, dla których z dniem 1 stycznia 2004 r. wprowadzony został obowiązek stosowania przez taksówkarzy kas rejestrujących zintegrowanych z taksometrem, przedstawione zostały Panu Marszałkowi w piśmie Ministra Finansów z dnia 7 listopada 2003 r. nr PP7-0602/674/BM6-11491/2003/JS, będącym odpowiedzią na oświadczenie Pana Senatora Adama Bieli w zakresie jego kompetencji. W korespondencji tej Minister Finansów wyjaśnił także, dlaczego uznał, iż kasy fiskalne nie mogą być w taksówkach zastąpione przez taksometry i to nawet najnowszej generacji.

W uzupełnieniu dodać należy, iż z mocy cytowanej wcześniej ustawy do kompetencji Ministra Finansów należy wydawanie decyzji dotyczących dopuszczenia kas fiskalnych do obrotu. Upoważnienie do wydawania tych decyzji w imieniu Ministra Finansów posiada Dyrektor Departamentu Podatków Pośrednich Ministerstwa Finansów.

Prawidłowość wydawania tych decyzji była przedmiotem kontroli wewnętrznej przeprowadzonej w Departamencie Podatków Pośrednich Ministerstwa Finansów w 2002 r., jak też ustaleń śledztwa sygn. VI Ds. 22/03 Prokuratury Okręgowej w Warszawie, zakończonego prawomocnym postanowieniem z dnia 1 października 2003 r. o jego umorzeniu wobec braku znamion czynu zabronionego. W rezultacie tych działań nie stwierdzono uchybień w wydawaniu decyzji dopuszczających kasy rejestrujące do obrotu, które wyczerpywałyby znamiona przestępstwa.

Nie uzyskano ponadto żadnych informacji, które wskazywałyby na istnienie jakiegokolwiek związku pomiędzy ustawowym wprowadzeniem powszechnego obowiązku stosowania kas fiskalnych przez podatników sprzedających towary i świadczących usługi na rzecz osób fizycznych, nie prowadzących działalności gospodarczej oraz konsekwentnym zmniejszaniem przez Ministra Finansów kręgu podatników zwolnionych z tego obowiązku, a ilością kas fiskalnych wyprodukowanych w latach 1993-2003 przez cały szereg różnych podmiotów gospodarczych, których wyroby zostały dopuszczone przez Ministerstwo Finansów do obrotu.

Z wyrazami szacunku

Zastępca

Prokuratora Generalnego

Kazimierz Olejnik