Oświadczenie


Minister Edukacji Narodowej i Sportu przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Adama Bieli, złożonym na 44. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 44):

Warszawa, 2003-08-20

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Przedstawiając Panu Marszałkowi moje stanowisko będące odpowiedzią na oświadczenie Senatora Adama Bieli złożone na 44. posiedzeniu Senatu RP w dniu 8 sierpnia 2003 r. (BPS/DSK-043/352/03) w związku z pozostawieniem bez rozpoznania wniosku z dnia 5 lipca 2002 r. o uruchomienie w Zamościu Instytutu Zamiejscowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu, pragnę uprzejmie poinformować, iż po ponownym rozważeniu wszystkich okoliczności sprawy podtrzymuję dotychczasową decyzję.

Pragnę podkreślić, że Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu nie jest przeciwne tworzeniu zamiejscowych jednostek organizacyjnych państwowych uczelni zawodowych. Jednakże, mając na względzie dobro studentów, trzeba pamiętać, iż do podstawowych zadań resortu należy dbanie o jakość kształcenia oraz o przestrzeganie prawa w nadzorowanych szkołach wyższych.

Biorąc powyższe pod uwagę, chciałabym przede wszystkim wyjaśnić, iż nie jest prawdą, że Uczelnia, o której mowa, "uzyskała pozytywną ocenę w zakresie akredytacji w przypadku wszystkich prowadzonych w niej kierunków studiów". W uchwale nr 213/2003 z dnia 24 kwietnia 2003 r. w sprawie oceny jakości kształcenia na specjalnościach zawodowych: "rachunkowość i finanse przedsiębiorstw", "ekonomika i organizacja gospodarki żywnościowej" oraz "gospodarka turystyczna i hotelarstwo" w PWSZ w Jarosławiu Prezydium Państwowej Komisji Akredytacyjnej wydało ocenę warunkową z zastrzeżeniem podjęcia działań naprawczych, uznając za niezbędne dokonanie następnej oceny jakości kształcenia w roku akademickim 2003/2004. W wyniku przeprowadzonej kontroli wykazano szereg nieprawidłowości, w tym w zakresie formalno-prawnych aspektów prowadzenia kształcenia. Dotyczyły one m.in. funkcjonowania organów uczelni, prowadzenia spraw kadrowych oraz dokumentacji przebiegu studiów. Za zaistniałą sytuację prof. dr hab. A. Jarosz ponosi szczególną odpowiedzialność - jako kierujący Uczelnią i zobowiązany do czuwania nad przestrzeganiem w niej prawa, w szczególności zobligowany na podstawie art. 39 ustawy z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych (Dz. U. Nr 96, poz. 590 z późn. zm.) do nadzoru nad zgodnością z przepisami działań podejmowanych przez senat Uczelni.

Odnosząc się do kwestii postępowania władz PWSZ w Jarosławiu w aspekcie jego zgodności z przepisami dotyczącymi tworzenia zamiejscowych jednostek organizacyjnych, chciałabym zapewnić, iż decyzja o pozostawieniu wniosku o utworzenie w Zamościu zamiejscowej jednostki organizacyjnej PWSZ w Jarosławiu bez rozpoznania powzięta została po rozważeniu wszystkich okoliczności sprawy oraz po dokonaniu ich kompleksowej oceny, o czym informowałam Pana Senatora Adama Bielę w pismach z dnia 16 kwietnia br. i 23 kwietnia br. Jednocześnie z przykrością muszę stwierdzić, iż od ponad roku oczekuję na udzielenie przez Rektora Uczelni szczegółowych wyjaśnień w przedmiotowej kwestii. Dodatkowo zaznaczam, że w międzyczasie zmianie uległy zarówno przepisy dotyczące zasad tworzenia zamiejscowych jednostek organizacyjnych, jak i prowadzenia kształcenia w państwowych uczelniach zawodowych (nowelizacja ustawy z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych dokonana ustawą z dnia 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o wyższych szkołach zawodowych - Dz. U. Nr 150, poz. 1239). W tej sytuacji wniosek, o którym mowa, złożony przed wejściem w życie powyższej nowelizacji, nie spełnia formalnych i merytorycznych wymagań nałożonych przez aktualnie obowiązujące przepisy.

W świetle przedstawionych wyżej argumentów, a także biorąc pod uwagę fakt, iż w ciągu ostatniego roku władze Uczelni nie podjęły żadnych działań w omawianej sprawie, co więcej - szkoła uzyskała warunkową ocenę jakości kształcenia na specjalnościach prowadzonych w Jarosławiu, a proponowanych do uruchomienia w Zamościu, nie mogę odnieść się pozytywnie do prośby Pana Senatora o przyśpieszeniu wydania decyzji w sprawie powołania w Zamościu zamiejscowego instytutu jarosławskiej PWSZ.

Rozumiejąc argumenty przedstawione przez Pana Senatora Adama Bielę, z przykrością stwierdzam, iż w przypadku wniosku PWSZ w Jarosławiu o uruchomienie w Zamościu zamiejscowej jednostki organizacyjnej, zarówno wydanie przez Państwową Komisję akredytacyjną oceny warunkowej, jak i dotychczasowe postępowanie władz Uczelni, nie dają w chwili obecnej gwarancji, iż kształcenie prowadzone byłoby na właściwym poziomie oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami i w poszanowaniu dla prawa.

Z wyrazami szacunku

Krystyna Łybacka


Oświadczenie