Oświadczenie


Minister Edukacji Narodowej i Sportu przekazał odpowiedź na oświadczenie senatorów Ireny Kurzępy i Adama Bieli, złożone na 37. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 36):

Warszawa, 2003-04-16

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Przedstawiając Panu Marszałkowi moje stanowisko będące odpowiedzią na wspólne oświadczenie Senatorów Pani Ireny Kurzępy i Pana Adama Bieli złożone w dniu 3 kwietnia 2003 r. podczas 37. posiedzenia Senatu RP, dotyczące utworzenia w Zamościu Instytutu Zamiejscowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu (nr BPS/DSK-043-138-03), z przykrością informuję, że wniosek w powyższej sprawie pozostaje bez rozpoznania z uwagi na nieprzedstawienie przez Rektora Uczelni prof. dr hab. Antoniego Jarosza wyjaśnień dotyczących postępowania władz PWSZ, pozostającego w sprzeczności z obowiązującym prawem.

Pragnę wyjaśnić, iż procedurę tworzenia zamiejscowych jednostek organizacyjnych określa ustawa z dnia 26 czerwca 1997 r. o wyższych szkołach zawodowych (Dz. U. Nr 96, poz. 590 z późn. zm.). Każdy wniosek o uruchomienie takiej jednostki, złożony przez uczelnię i prawidłowy od strony formalnej, podlega opiniowaniu przez Państwową Komisję Akredytacyjną, która ma trzy miesiące na wydanie opinii w danej sprawie. Dopiero po zapoznaniu się ze stanowiskiem Komisji, Minister podejmuje decyzję o utworzeniu zamiejscowej jednostki organizacyjnej państwowej wyższej szkoły zawodowej.

Tymczasem Rektor PWSZ w Jarosławiu samowolnie uruchomił nielegalne punkty kształcenia w Zamościu i w Lubaczowie, nie przystępując do wymaganej procedury i nie uzyskując zgody Ministra. Co więcej, przeprowadził w obydwu miastach rekrutację na rok akademicki 2002/2003. Działania te przyniosły szkodę, przede wszystkim, młodzieży z regionu Zamojszczyzny. Minister dwukrotnie wezwał Rektora do zaprzestania prowadzenia nielegalnego naboru na studia, do czego Rektor, niestety, nie zastosował się.

W odpowiedzi na nakaz zamknięcia wspomnianych ośrodków dopiero w dniu 5 lipca 2002 r. Rektor PWSZ w Jarosławiu złożył wniosek o utworzenie w Zamościu Instytutu Zamiejscowego. Przedstawiona dokumentacja nie spełniała jednak wymagań formalnych, a termin złożenia wniosku nie pozwalał na przeprowadzenie procedury związanej z jego opiniowaniem przez Państwową Komisję Akredytacyjną przed początkiem roku akademickiego.

Wobec powyższego została podjęta decyzja o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania do czasu udzielenia przez Rektora Uczelni stosownych wyjaśnień, co niestety, dotychczas nie nastąpiło.

Jestem przekonana, że w świetle przedstawionych faktów zechcą Państwo zrozumieć postanowienie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, który jest zobligowany do dbania o jakość kształcenia oraz o przestrzeganie prawa w uczelniach, które nadzoruje - przede wszystkim z uwagi na dobro podejmującej studia młodzieży.

Zdając sobie sprawę z oczekiwań społeczeństwa Zamojszczyzny, wyrażam zarazem przekonanie, że mieszkańcy tego regionu pragną, aby młodzież była kształcona w odpowiednich warunkach i na wysokim poziomie, a także w poszanowaniu prawa. W przypadku wniosku jarosławskiej Uczelni gwarancji takiej zabrakło.

Jednocześnie pragnę wyjaśnić, że do tej pory do MENiS nie wpłynął żaden inny wniosek o utworzenie w Zamościu państwowej uczelni zawodowej.

Z wyrazami szacunku

Krystyna Łybacka


Oświadczenie