Oświadczenie


Minister Sprawiedliwości przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Adama Bieli, złożone na 35. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 34):

Warszawa, dnia 16.04.2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
R
zeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

Odpowiadając na przesłane przy piśmie z dnia 12 marca 2003 r. w trybie art. 49 ust. 4 Regulaminu Senatu oświadczenie złożone przez Pana Senatora Adama Bielę podczas 35 posiedzenia Senatu RP w dniu 7 marca 2003 r. uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

Do Sądu Rejonowego w Elblągu wpłynęły 53 pozwy pracowników przeciwko "Hetman" Spółce z o.o. w Elblągu, z czego dwa pozwy - to pozwy zbiorowe.

Roszczenia pracowników w 4 sprawach określone zostały, jako żądanie przywrócenia do pracy, w jednej sprawie - żądanie sprostowania świadectwa pracy i zapłaty, zaś w pozostałych 48 sprawach zawierają żądanie uchylenia kary nagany.

Ze złożonych pozwów o przywrócenie do pracy wynika, że pozwany rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych polegającego na opuszczeniu miejsca pracy, wychodzenia na zewnątrz w innych celu, niż deklarowany i częste przestoje w pracy. Oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy nastąpiło bezpośrednio po przedstawieniu pracodawcy dokumentu zgłoszenia Tymczasowej Komisji Zakładowej związku zawodowego, zaś oświadczenia te skierowano do osób, które są członkami komitetu założycielskiego zakładowej organizacji związkowej.

W odpowiedzi na pozew pozwany zaprzeczył, że został powiadomiony o działalności związku zawodowego, kwestionował również legalność dokumentów związanych z procedurą rejestracji związku zawodowego.

Pozwy zawierające żądanie uchylenia kar nagany oparte zostały na naruszeniu przez pracodawcę procedury obowiązującej przy nakładaniu kar porządkowych - brak wysłuchania pracownika, brak zawiadomienia reprezentującego pracownika organizacji związkowej, jak też przekroczenie 2-tygodniowego terminu od powzięcia wiadomości o naruszeniu przez pracownika obowiązków. Również samo naruszenie obowiązków pracowniczych jest przez pracowników kwestionowane.

W odpowiedzi na pozwy pozwany wskazał, że przeprowadził z pracownikami rozmowy, zaś terminowi do nałożenia kar porządkowych nie uchybił, gdyż kar udzielił po ustaleniu danych personalnych pracowników, którzy brali udział w przerwie w pracy, w związku z którą kary te wymierzono. Podniósł też, że nie wiedział o istnieniu związku zawodowego na terenie zakładu pracy.

Rozprawy, które w części spraw zostały wyznaczone na 24 marca, 27 marca, 1 kwietnia i 4 kwietnia 2003 r. nie odbyły się, w związku ze złożeniem przez pozwanego wniosku o ich odroczenie, z uwagi na pobyt Prezesa Zarządu Spółki w szpitalu. Sąd wyznaczył kolejne terminy rozpraw na 30 kwietnia, 8 maja, 13 maja i 16 maja 2003 r. i zwrócił się do szpitala, w którym przebywa Prezes Zarządu Spółki o nadesłanie informacji dotyczącej przewidywanego okresu leczenia, jak też o wskazanie czy stan jego zdrowia umożliwia mu udzielenie pełnomocnictwa do reprezentowania go w niniejszych sprawach.

Prokuratura Rejonowa w Elblągu na podstawie zawiadomienia o przestępstwie Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Elblągu oraz Państwowej Inspekcji Pracy Oddział w Elblągu w dniu 13.01.2003 r. wszczęła postępowanie przygotowawcze nr 1 Ds. 10/03 dotyczące naruszenia praw pracowników Spółki z o.o. "Hetman" w Elblągu przez jej Prezesa J.P. (art. 218 m 1 kk i ar. 35 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych z dnia 23.05.1001 r.).

Dotychczas zgromadzono dokumentację dotyczącą zarejestrowania Tymczasowej Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w Spółce z o.o. "Hetman" w Elblągu, dokumentację podatkową Spółki za okres 2001-2002 r. z Urzędu Skarbowego w Elblągu, pozyskano dane z Urzędu Miejskiego w Elblągu dotyczące wywiązania się z ciążących na Spółce zobowiązań finansowych, a nadto informacje z ZUS-u Oddział w Olsztynie o płatności składek ubezpieczeniowych i materiały związane z oddelegowaniem pracownic "Hetmana" do Oddziału Spółki w Giżycku.

Przesłuchano też przedstawiciela ZR NSZZ "Solidarność" w Elblągu oraz PIP Oddział w Elblągu, dozorcę i pełnomocnika Oddziału "Hetmana" w Giżycku oraz 40 pracownic Spółki pokrzywdzonych działalnością J.P.

Zabezpieczony materiał dowodowy pozwolił ustalić, że Spółka z o.o. "Hetman" powstała 1.12.2002 r. w wyniku przekształcenia Spółki Cywilnej "PPHU Jak i Irena Przezpolewscy". Firma zajmuje się szyciem odzieży na eksport. W Giżycku znajduje się oddział "Hetmana", który w rzeczywistości nie prowadzi żadnej działalności. "Hetman" zatrudnia około 130 pracowników. Związek Zawodowy w tej firmie powstał 17.12.2002 r. Początkowo utworzyło go 10 osób, a 50 zgłosiło swój akces. Aktualnie liczy 60 osób, został zarejestrowany, a wymogi formalne dotyczące jego legalności zostały spełnione.

Z chwilą utworzenia związku J.P. zwolnił 2 z 10 osób tworzących go, a pozostałe przesunął do pracy w Giżycku, po czym również zwolnił. Podstawą zwolnienia we wszystkich 10 przypadkach był brak świadczenia pracy w dniu 18.12.2002 r. (pracownice zorganizowały zebranie z powodu zaległości w płatności wynagrodzeń). J.P. bowiem od 2 lat wypłaca pracownikom wynagrodzenie w ratach (250 zł należnych 600-700 zł) i aktualnie istnieją w tym zakresie istotne zaległości. Z dokumentacji podatkowej wynika, że kondycja "Hetmana" jest dobra, zaś z dokumentów ZUS-u ogromne zaległości w płaceniu składek ubezpieczeniowych.

Ustalenia te mogą doprowadzić do konkluzji o złośliwym naruszeniu uprawnień pracowniczych przez J.P. poprzez przesunięcie 8 pracownic do Giżycka i ostateczne dyscyplinarne zwolnienie 10 osób. Podłożem tego działania była wyłącznie przynależność do związku zawodowego. Natomiast zarzut uporczywości w naruszeniu praw pracowniczych należy odnieść do niewypłacania pracownikom pełnych wynagrodzeń oraz nieodprowadzanie składek ubezpieczeniowych.

W sprawie wykonywane są dalsze czynności procesowe.

Podkreślenia wymaga, że w związku ze złożonym w dniu 20 marca 2003 r. uzupełniającym odniesieniem Państwowej Inspekcji Pracy o naruszeniu praw pracowników kierowanej przez J.P. Spółki "Truso" przez niepełne wypłacanie im wynagrodzeń, postępowanie przygotowawcze zostanie rozszerzone o ten wątek.

W końcowej fazie postępowania przewiduje się przedstawienie J.P. zarzutu popełnienia przestępstwa z art. 218 § 1 kk w zb. z art. 35 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych z dnia 23.05.1001 r. w zw. z art. 11 § 2 kk.

Postępowania sądowe w sprawach pracowniczych, jak też postępowanie przygotowawcze pozostaną w moim zainteresowaniu do czasu ich prawomocnego zakończenia.

Wyrażam przekonanie, że moja odpowiedź na wystąpienie Pana senatora Adama Bieli zostanie uznana za wyczerpującą.

Z poważaniem

z upoważnienia

Ministra Sprawiedliwości

Tadeusz Wołek
Podsekretarz Stanu


Oświadczenie