Oświadczenie


Zastępca Prokuratora Generalnego przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Adama Bieli, złożone na 23. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 20):

Warszawa, dnia 6.09.2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek
Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

Odpowiadając na przekazane przez Pana Marszałka przy piśmie z dnia 12 sierpnia 2002 r. nr KK/043/296/02/V oświadczenie Pana Senatora Adama Bieli, złożone na 23. posiedzeniu Senatu w dniu 8 sierpnia 2002 r., zawierające szereg pytań kierowanych do Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego w związku z podejrzeniami "o uleganie przez urzędników Ministerstwa Skarbu Państwa nielegalnemu lobbingowi firm zagranicznych, które może wykazywać znamiona przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu" - uprzejmie informuję, że niektóre z sygnalizowanych w tym oświadczeniu zagadnień, związanych z tematyką regulacji rynku cukru, objęte są zakresem niżej przedstawionego postępowania karnego Prokuratury Okręgowej w Przemyślu.

Wymieniona Prokuratura w dniu 10 maja 2002 r. wszczęła śledztwo nr Ds. 10/02/S w sprawie działania na szkodę Cukrowni Przeworsk Spółka Akcyjna w Przeworsku przez członków jej Zarządu, poprzez zawieranie w latach 1998-2001 niekorzystnych umów w zakresie marketingu, skupu i przerobu buraków cukrowych, dostaw melasy, najmu pomieszczeń magazynowych i sprzedaży cukru z wydłużonym terminem płatności oraz przedstawianie uprawnionym organom nieprawdziwych danych przy wykonywaniu obowiązków służbowych, to jest o przestępstwo z art. 585 § 1 i 587 § 1 kodeksu spółek handlowych.

W toku śledztwa, którego prowadzenie powierzono rzeszowskiej Delegaturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, prokuratura zwróciła się do Urzędu Kontroli Skarbowej oraz Delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Rzeszowie o nadesłanie stosownych protokołów z kontroli dokonanych w jednostce pokrzywdzonej.

Aktualnie przesłuchiwani są w charakterze świadków pracownicy wymienionych urzędów kontrolnych na okoliczności związane z wykonywanymi przez nich czynnościami kontrolnymi, jak również analizowana jest dokumentacja finansowo-księgowa oraz umowy, które w 2001 r. Zarząd Cukrowni Przeworsk zawarł z Fabryką Cukru w Tucznie, z firmą Rolimpex w Warszawie, z firmą SvG-RA i z firmą Handlowo-Usługową Danuty Będkowskiej w Wolbromiu.

Jednocześnie podejmowane są czynności mające na celu ustalenie wysokości faktycznego zadłużenia Cukrowni wobec pracowników, plantatorów, ZUS, Urzędu Skarbowego i Banków oraz ustalenie wysokości wierzytelności, które Cukrownia posiada wobec swych kontrahentów.

Wśród szeregu przewidzianych do wykonania czynności procesowych zaplanowano przesłuchanie w charakterze świadków pracowników Cukrowni "Przeworsk" zatrudnionych w działach: finansowo-księgowym i administracyjnym oraz członków Rady Nadzorczej tej Cukrowni, a także przedstawicieli Zarządu Lubelsko-Małopolskiej Spółki Cukrowniczej w Zamościu.

O ile przebieg i wyniki przewidzianych do wykonania czynności pozwolą na ustalenie zakresu odpowiedzialności karnej poszczególnych osób, podjęte zostaną stosowne decyzje procesowe, o których mowa w art. 313 § 1 kpk.

Przedstawiając powyższą informację pragnę zauważyć, że pozostałe kwestie podnoszone w oświadczeniu Pana Senatora Adama Bieli dotyczą szczegółowych zagadnień z zakresu regulacji rynku cukru i ściśle z tą tematyką związanych decyzji ministra Skarbu Państwa, których ocena nie należy do kompetencji Ministra Sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego.

Z poważaniem

Ryszard A. Stefański


Oświadczenie