Minister Finansów przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Adama Bieli, złożone na 16. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 14):
Warszawa, 2002-05-27
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolit
Szanowny Panie Marszałku,
Odpowiadając na przekazane przy piśmie z dnia 13 maja 2002 r. znak LP/043/160/02/V oświadczenie Pana Senatora Adama Bieli w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych, uprzejmie wyjaśniam.
Pytania zadane w oświadczeniu Pana Senatora nie zawierają opisu stanu faktycznego lecz jedynie ogólną informację dotyczącą opodatkowania nieodpłatnego nabycia akcji pracowniczych Polifarbu.
Dlatego też nie można zająć jednoznacznego stanowiska odnośnie kwestii czy zapłacony podatek dochodowy z tytułu nabycia akcji pracowniczych został pobrany zgodnie z obowiązujący przepisami.
Jednakże pragnę zwrócić uwagę, iż przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 118, poz. 561 ze zm.) przewidują możliwość objęcia przez pracowników do 15% akcji spółki należących do Skarbu Państwa.
Nieodpłatne udostępnienie akcji w tym trybie nie stanowi przychodu pracownika w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie powoduje obowiązku zapłaty podatku. Udostępnienie tych akcji nie wynika bowiem z decyzji pracodawcy ale z mocy prawa. Natomiast w przypadku zbycia tych akcji sprzedający uzyskuje dochód podlegający opodatkowaniu.
Dochód ten nie korzystał ze zwolnienia, o którym mowa w art. 52 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązujących do dnia 31 grudnia 2000 r., (obecnie obowiązujące zwolnienie również nie ma zastosowania do przedmiotowego dochodu).
Stosownie bowiem do przepisu art. 52 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązujących do 31 grudnia 2000 r., zwalnia się od podatku dochodowego w okresie do dnia 1 stycznia 1993 r. do dnia 21 grudnia 2000 r. dochody m.in. ze sprzedaży akcji dopuszczonych do obrotu publicznego, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym; zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli sprzedaż tych obligacji lub akcji jest przedmiotem działalności gospodarczej.
Definicja publicznego obrotu papierami wartościowymi znajduje się w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 ze zm.) zgodnie z którą obrotem publicznym jest proponowanie nabycia lub nabywanie emitowanych w serii papierów wartościowych, przy wykorzystaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób, jeżeli propozycja skierowana jest do więcej niż 300 osób albo do nieoznaczonego adresata, z wyjątkiem proponowania nabycia akcji spółki powstałej z przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 118, poz. 561 ze zm.), jeżeli stronami umów będą m.in. pracownicy tej spółki.
W świetle powyższego zwolnienie przewidziane w art. 52 pkt 2 lit. b) nie ma zastosowania, do dochodu uzyskanego ze zbycia akcji pracowniczych, gdyż nie zostały nabyte w publicznym obrocie.
W związku z powyższym zgodnie z art. 44 ust. 8 i 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązujących do dnia 31 grudnia 2000 r.) podatnik osiągający dochody ze sprzedaży udziałów, akcji, obligacji lub innych papierów wartościowych jest obowiązany wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19% uzyskanego dochodu z tej sprzedaży w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskał dochód, i w tym terminie, złożyć urzędowi skarbowemu deklarację we
dług ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego dochodu. Po zakończeniu roku podatkowego dochód ten wykazuje się w zeznaniu rocznym wraz z innymi dochodami i oblicza się należny podatek od sumy dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym.Przedstawione powyżej zasady opodatkowania dotyczą dochodów uzyskanych ze zbycia akcji nabytych na podstawie przepisów ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Informacje zawarte w oświadczeniu Pana Senatora nie pozwalają jednak stwierdzić czy zasa
dy te będą miały zastosowanie w omawianej sprawie.Stosownie do art. 79 § 2 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), jeżeli podatnik w zeznaniu wykazał zobowiązanie podatkowe nienależne bądź w wysokości większej od należnej i wpłacił zadeklarowany podatek albo wykazał kwotę nadpłaty w wysokości mniejszej od należnej, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku w podatku dochodowym.
Z szacunkiem
Z upoważnienia Ministra Finansów
Podsekretarz Stanu
Irena Ożóg