Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przekazał informację w związku z oświadczeniem senator Marii Berny, złożonym na 49. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP"
nr 51):Warszawa, dnia 19 marca 2004 r.
Szanowny Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Wielce Szanowny Panie Marszałku,
odnosząc się do oświadczenia złożonego przez Panią Senator Marię Berny podczas 49. posiedzenia Senatu w dniu 21 listopada 2003 r. uprzejmie informuję, że Instytut Pamięci Narodowej powiadamia prokuraturę powszechną o publikacjach, których treść wypełnia znamiona przestępstwa opisanego w art. 55 ustawy z dnia 18.12.1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisj
i Ścigania Zbrodnii przeciwko Narodowi Polskiemu. Przepis powołanego artykułu stanowi w odpowiedzialności karnej tego, "kto publicznie i wbrew faktom zaprzecza zbrodniom" nazistowskim lub komunistycznym. Podkreślić należy, że postępowanie w sprawach publicznego zaprzeczania zbrodniom systemów totalitarnych prowadzą prokuratury powszechne, nie zaś prokuratorzy IPN.Jest jednak rzeczą oczywistą, że ilekroć prokuratorzy IPN otrzymają wiadomość o ukazywaniu się takich publikacji, informują o tym prokuraturę powszechną inspirując w ten sposób postępowania karne przeciwko wydawcom, autorom publikacji, których treść odpowiada pojęciu "kłamstwa oświęcimskiego" lub "kłamstwa katyńskiego".
Pytanie Pani Senator Marii Berny dotyczy - jak rozumiem - publikacji stanowiących "kłamstwo oświęcimskie".
Prokuratorzy IPN 3-krotnie informowali prokuraturę powszechną o ukazywaniu się wydawnictw, których treść stanowi zaprzeczanie, wbrew faktom zbrodniom nazistowskim.
Do chwili obecnej jedno tylko z prowadzonych postępowań zakończyło się postanowieniem sądu o warunkowym umorzeniu postępowania karnego w stosunku do Dariusza Ratajczaka, autora publikacji "Niebezpieczne tematy".
Pragnę zapewnić Panią Senator Marię Berny, że jakkolwiek prowadzenie postępowań w sprawach publikacji wyczerpujących znamiona "kłamstw oświęcimskich" lub "kłamstw katyńskich" nie należy do ustawowych kompetencji prokuratorów IPN, to jednakże każda publikacja będzie przedmiotem zawiadomienia składanego właściwej prokuraturze powszechnej.
Podkreślić jednakże trzeba, że pion edukacyjny IPN w swojej działalności przyjmuje jako zasadę publikowanie dokumentacji zbrodni nazistowskich, co kształtować ma świadomość powszechną o sprawach, mechanizmach i rozmiarach nazistowskiego ludobójstwa.
Jednym z ostatnich przykładów takich publikacji jest zeszyt "Teki edukacyjne IPN" "Auschwitz, pamięć dla przyszłości", Warszawa 2003 r.
Reasumując podkreślić trzeba, że zarówno ściganie autorów publikacji zaprzeczających zbrodniom nazistowskich albo komunistycznym, jak i działalność edukacyjna, której celem jest ukazywanie prawdziwego obrazu tych zbrodni stanowią cel działalności Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Łączę wyrazy szacunku
Leon Kieres