Oświadczenie


Minister Kultury przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Marii Berny, złożone na 30. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 29):

Warszawa, dnia 20 stycznia 2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP
V
Kadencji

Szanowny Panie Marszałku,

w odpowiedzi na oświadczenie Pani Senator Marii Berny, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, uprzejmie proszę Pana Marszałka o przyjęcie informacji na temat działań rządu związanych z 60. rocznicą zbrodni dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA na ludności polskiej na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II RP.

Rząd RP wychodząc naprzeciw oczekiwaniom licznych środowisk kresowych, w tym wołyńskich oraz rodzin ofiar zbrodni dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA w latach 1943-1945 podjął działania, mające na celu przygotowanie przypadających w tym roku obchodów rocznicowych. W porozumieniu i we współpracy z wymienionymi wyżej środowiskami Rada OPWiM opracowała propozycję programu obchodów, który obecnie jest konsultowany z gremiami społecznymi przed ostatecznym przyjęciem jako programu firmowanego przez władze państwowe. Ponadto Rada OPWiM podjęła szereg działań o charakterze praktycznym mających na celu realizację postulatów środowisk kresowych związanych u uporządkowaniem i upamiętnieniem licznych zbiorowych mogił ofiar zbrodni na Wołyniu, ale także na terenie obecnych obwodów tarnopolskiego, lwowskiego i stanisławowskiego Ukrainy. Planowane jest też uroczyste otwarcie i poświęcenie odbudowanego staraniem Rady OPWiM cmentarza w Przebrażu. To tylko niektóre z działań, które już są realizowane w związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą tych tragicznych wydarzeń. Rada OPWiM wsparła również liczne przedsięwzięcia wydawnicze i wystawiennicze dot. tej problematyki oraz rozbudowę pomnika upamiętniającego 27 Wołyńską DP AK i martyrologię Polaków na Wołyniu.

Osobiście podzielam pogląd Pani Senator, iż obchody 60. rocznicy tej tragicznej w dziejach Polski i Polaków rocznicy powinny zostać podniesione do rangi obchodów o charakterze państwowym. Jest to nasz obowiązek wobec dziesiątków tysięcy Polaków, którzy tracili życie w tamtym okresie w wyjątkowo tragicznych okolicznościach.

W najbliższym czasie zamierzam osobiście zgłosić Panu Premierowi konieczność powołania Komitetu, który w imieniu Prezesa Rady Ministrów koordynowałby wszelkie działania mające na celu godne uczczenie ofiar zbrodni ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA dokonanego na Polakach w latach 1943-1945 na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II RP.

Z wyrazami szacunku

Waldemar Dąbrowski


Oświadczenie