Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senator Marii Berny, złożonym na 30. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 27), przekazał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych:

Warszawa 03.01.2003

Pani Senator
Maria Berny
Senat
Rzeczypospolitej Polskiej

Warszawa

Szanowna Pani Senator,

W nawiązaniu do oświadczenia Pani Senator, w sprawie relacji pomiędzy sytuacją mniejszości narodowej w Polsce, a sytuacją polskich mniejszości narodowych na Litwie, Ukrainie, Białorusi, Łotwie oraz w Rosji i Estonii, przekazanego za pośrednictwem Pana Marszałka Senatu przy piśmie nr LP/043/420/02/V z dnia 19 grudnia br., uprzejmie informuję, iż:

Sprawy Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą i współpraca z nimi stanowią znaczący element polskiej polityki zagranicznej. Zatwierdzony na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 10 grudnia br. Rządowy Program współpracy z Polonią i Polakami za granicą zawierający główne kierunki działania rządu w najbliższych latach jest potwierdzeniem istotnego znaczenia, jakie w polskiej polityce zagranicznej zajmują Polacy i Polonia rozproszone po świecie. Program powstał w ścisłej współpracy ze środowiskami polonijnymi i uwzględnia ich najważniejsze postulaty możliwe do zrealizowania i zgodne z interesem naszego państwa.

Przedstawienie pełnej analizy dotyczącej realizacji polityki polonijnej na Wschodzie wymagałoby opracowania obszernej, wielostronicowej informacji. Pragnę jednak zapewnić, że w polu widzenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP znajdują się wszystkie poruszone przez Panią Senator elementy polityki polonijnej, takie jak zagwarantowanie rozwoju języka polskiego i szkolnictwa w języku polskim, zapewnienie siedzib dla organizacji polonijnych, wspieranie mediów skierowanych dla Polaków na Wschodzie. Odbywa się to poprzez monitorowanie realizacji praw społeczności polskich - tych gwarantowanych przez konwencje międzynarodowe, jak i przede wszystkim przez umowy bilateralne podpisane przez Polskę z krajami zamieszkania polskich grup narodowych. Ministerstwo i jego placówki monitorują bardzo uważnie przestrzeganie postanowień tych aktów prawnych i dostrzegając nieprawidłowości, podejmują - często wraz z innymi instytucjami państwowymi - stosowne interwencje.

Działania resortu spraw zagranicznych na rzecz ponadmilionowej społeczności polskiej na Wschodzie mają wielowymiarowy charakter. Sferą działań bardzo ważną, a być może najważniejszą, dla teraźniejszości i przyszłości Polaków za granicą jest oświata.

W sposób naturalny głównym adresatem działań Polski byli w ostatnich latach Polacy zamieszkujący w krajach byłego Związku Radzieckiego. Do nich skierowano kilkuset nauczycieli z kraju, by nauczyć języka polskiego i przedmiotów ojczystych. Dla nich stworzono możliwość studiowania w Polsce i cały kosztowny lecz jakże potrzebny system stypendialny, z którego skorzystało do tej pory ponad 8000 osób. W krajach ościennych, poza Litwą i Czechami, przy wydatnej pomocy Polski rozpoczął się proces tworzenia praktycznie od podstaw systemu oświaty dla mniejszości polskich; budowane są i remontowane szkoły oraz inne miejsca nauczania, a istniejące już placówki oświatowe zaopatrywane są w telewizory, komputery, książki, podręczniki i inne pomoce naukowe. Miejscowa kadra nauczycielska systematycznie szkolona i dokształcana jest w Polsce. Dziesiątkom tysięcy dzieci z tych szkół i punktów nauczania umożliwiono pobyty w Polsce.

Lata dziewięćdziesiąte przyniosły znaczny postęp w sytuacji Polaków na Wschodzie, który mierzyć można m.in. liczbą powstałych tam Domów Polskich - ok. 20 na terenach b. ZSRR, zaistnienia na tym terenie ponad 40 tytułów prasowych.

Rozwój organizacyjny polskiej grupy narodowej na Wschodzie był możliwy dzięki znacznej pomocy, także finansowej, państwa polskiego. Przytłaczająca większość środków finansowych przeznaczonych na pomoc dla środowisk polonijnych i Polaków za granicą znajduje się poza sferą rządową (głównie w gestii Senatu RP, który na rok 2002 otrzymał z budżetu państwa 45.255.000,- PLN). Ta dysproporcja utrudnia w sposób istotny realizację polityki polonijnej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych - ustawowy koordynator tej polityki - dysponował 1,5 - 2,0% ogółu środków budżetowych przeznaczonych na cele polonijne. W 2002 r. resort mógł przeznaczyć 662.000,- PLN na szkolnictwo polonijne, na wspieranie kultury działalności polonijnej - 730.000,- PLN oraz na kolonie i obozy wypoczynkowe dla młodzieży polonijnej - 96.000,- PLN. Środki te przeznaczone były na wsparcie i rozwój Polonii na całym świecie. Według zatwierdzonego budżetu na rok 2003 Ministerstwo uzyskało na współpracę z Polonią znaczący wzrost funduszy. Większość tych środków przeznaczonych zostanie na zwiększenie naszej aktywności dotyczącej środowisk polskich na Wschodzie.

Dofinansowanie z budżetów państw - wschodnich sąsiadów Polski działalności społecznej, kulturalnej i oświatowej zamieszkałych tam Polaków generalnie jest niewystarczające. Najgorzej pod tym względem wygląda sytuacja na Białorusi i Ukrainie. Wynika to z bardzo złej kondycji gospodarczej tych państw lecz nierzadko również z niezbyt przychylnego nastawienia władz lokalnych. We wszystkich przypadkach, kiedy trudności na drodze rozwoju społeczności polskich powstają nie z przyczyn obiektywnych lecz wynikają ze złej woli władz państw zamieszkania polskich grup narodowych, podejmowane są stanowcze interwencje. Ochrona interesów Polonii i Polaków za granicą w zawieranych przez Polskę umowach międzynarodowych, w tym dotyczących współpracy gospodarczej, kulturalnej, naukowej, oświatowej, a także rent i emerytur, świadczeń socjalnych, jak również monitorowanie wykonania przez władze państw zamieszkania umów międzynarodowych dwustronnych i wielostronnych, odnoszących się do sytuacji Polonii i Polaków za granicą - stanowią najważniejsze zadania w przytoczonym już rządowym Programie współpracy z Polonią i Polakami za granicą.

W kwestii stanowiącej część zapytania Pani Senator, a dotyczącej polityki państwa polskiego wobec mniejszości narodowych zamieszkałych w Polsce, pragnę wyjaśnić, iż powyższa problematyka leży w kompetencji resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Z wyrazami szacunku

Bogusław Zaleski


Oświadczenie