Minister Finansów przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Tadeusza Bartosa, złożone na 82. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 88):
Warszawa, 2005.06.27
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku
W odpowiedzi na pismo Pana Marszałka nr: BPS/DSK-043-258/05 z dnia 8 czerwca 2005 r., dotyczące oświadczenia złożonego przez Senatora Tadeusza Bartosa podczas 82 posiedzenia Senatu RP w dniu 3 czerwca 2005 r. w sprawie utworzenia Izby Celnej w Kielcach, uprzejmie informuję, co następuje:
Przyjęta w sierpniu 2003 r. przez kierownictwo Ministerstwa Finansów koncepcja zmian struktury organizacyjnej Służby Celnej na poziomie izb celnych, uwzględniająca m.in. utworzenie izby celnej na obszarze województwa świętokrzyskiego, uzależniała utworzenie w/w izby celnej od przekazania do dyspozycji Służbie Celnej przez władze lokalne obiektu na jej siedzibę. Przy czym należy wskazać, iż decyzję o powołaniu Izby Celnej w Kielcach uzależniono bardzo ściśle od terminu pozyskania obiektu na jej siedzibę,
Władze lokalne deklarowały pozyskanie i przekazanie obiektu na siedzibę izby celnej, z której się nie wywiązały. W październiku 2004 r. Wojewoda Świętokrzyski zobowiązał się do zawarcia umowy najmu nieruchomości z firmą SKANSKA, w której zlokalizowana miała być siedziba izby celnej - Kielce, ul. Witosa 78B. Władze wojewódzkie miały sfinalizować zakup nieruchomości, a następnie przekazać ją służbie Celnej. Ostatecznie zawarta została umowa najmu, na mocy której Wojewoda Świętokrzyski wynajął nieruchomość, a on sam - bądź wskazany przez niego podmiot - posiada prawo pierwokupu tej nieruchomości za umówioną kwotę 3.300.000 zł netto. Nie zostały jednak podjęte dalsze działania mające na celu sfinalizowanie zakupu. Kwestia zakupu została pozostawiona resortowi finansów z precyzyjnym określeniem w ramach umowy pomiędzy Wojewodą Świętokrzyskim a firmą SKANSKA ceny za obiekt na siedzibę Izby Celnej w Kielcach. Powyższa cena została przez Służbę Celną zakwestionowana.
Problematyka utworzenia Izby Celnej w Kielcach była omawiana na posiedzeniu Kierownictwa Ministerstwa Finansów w dniu 18 kwietnia 2005 r. Wtedy Szef Służby Celnej poinformował obecnych o stanie zaawansowania prac nad utworzeniem IC w Kielcach. Jednakże w tym dniu nie podejmowano żadnych rozstrzygnięć w przedmiotowej kwestii. Ponadto, z uwagi na problemy związane z obiektem na siedzibę izby celnej, zagadnienie powołania IC w Kielcach było przedmiotem posiedzenia Kierownictwa Ministerstwa Finansów w dniach 9 i 16 maja 2005 r. Na posiedzeniu w dniu 16 maja 2005 r. podjęto decyzję o nietworzeniu Izby Celnej w Kielcach z dniem 1 czerwca 2005 r.
Niezależnie od powyższego, uprzejmie informuję Pana Marszałka, iż podczas 105 posiedzenia Sejmu RP w dniu 16 czerwca 2005 r. w ramach pytań w sprawach bieżących zgłoszonych prze Posłów: Bożenę Kizińską i Adama Sosnowskiego, Szef Służb Celnej z upoważnienia Ministra Finansów przedstawił problemy związane z procesem powołania Izby Celnej w Kielcach.
Przekazując powyższe informacje, wyrażam przekonanie, że spotkają się one ze zrozumiem Pana Marszałka.
Z wyrazami szacunku
W zastępstwie Ministra Finansów
SEKRETARZ STNU
Stanisław Stec