Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki i Pracy przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Tadeusza Bartosa, złożone na 72. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 75):
Warszawa, 22 grudnia 2004 r.
Szanowny Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP
Dotyczy: odpowiedzi na oświadczenie złożone przez senatora Tadeusza Bartosa podczas 72 posiedzenia Senatu RP w dniu 18 listopada 2004 r. w sprawie przyznania dotacji unijnej ze środków Phare 2002 dla Zakładu Mechanicznego "Metaltech" spółka z o.o. w Mirosławcu.
W nawiązaniu do oświadczenia Pana Senatora Tadeusza Bartosa w wyżej wymienionej sprawie, uprzejmie informuję, iż Zakład Mechaniczny "Metaltech" Sp. z o.o. wnioskował o udzielenie dotacji w ramach Krajowego Funduszu Dotacji Inwestycyjnych Phare 2002/000-580.06.02.03 w terminie do 12 lipca br. Wniosek tej firmy został odrzucony przez Polską Agencje Rozwoju Przedsiębiorczości ze względu na niespełnienie wymogów formalnych. W dokumentacji przedstawionej przez Wnioskodawcę brakowało niezbędnych do oceny informacji. Jednocześnie z przedstawionego budżetu wynikało, że wartość środków trwałych w ramach jednego rodzaju Klasyfikacji Środków Trwałych przekraczała 30 000 EUR, co jest niezgodne z zasadami programu.
Informacja o odrzuceniu formalnym aplikacji o dotację została wysłana Wnioskodawcy przez PARP listem poleconym z dnia 3 listopada br. Ocenę wniosków złożonych na pierwszy termin składnia wniosków (12 lipca br.) zakończono dopiero w październiku br. ze względu na bardzo duże zainteresowanie przedsiębiorców tym komponentem programu, czego wynikiem było zgłoszenie ponad 2100 wniosków o dotację.
W dniu 12 listopada br. Pani Krystyna Gurbiel, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pełnomocnik ds. Realizacji Programu Phare SSG zatwierdziła: listę projektów odrzuconych przez Komisję Oceniającą projekty, które ubiegały się o wsparcie finansowe (w tym projekt Metaltechu" Sp. z o.o., figurujący pod numerem 1600008) oraz raport PARP rekomendujący przyznanie dotacji dla wniosków, które uzyskały najwyższą ocenę członków KO. Od tego momentu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości mogła zawierać umowy z beneficjentami przedmiotowego programu.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że wszystkie środki (na łączną kwotę 10670,00 Euro) przewidziane na realizację Krajowego Funduszu Dotacji Inwestycyjnych zostaną w pełni zagospodarowane na wdrożenie rekomendowanych przez PARP projektów.
Jerzy Hausner