Oświadczenie


Minister Polityki Społecznej i Zdrowia przedstawił stanowisko w związku z oświadczeniem senatora Tadeusza Bartosa, złożonym na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 72):

Warszawa, 22 października 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

W związku z przesłanym przez Pana Marszałka pismem znak: BPS-DSK-043-389-04 z dnia 7 października br. oświadczeniem złożonym przez senatora Tadeusza Bartosa podczas 69. posiedzenia Senatu RP w dniu 30 września br., uprzejmie przesyłam następujące stanowisko:

Rząd nie ma planów przywracania funduszu alimentacyjnego, jako instytucji kredytującej dłużników alimentacyjnych. Realizowana jest natomiast bezzwrotna pomoc socjalna dla rodzin będących wierzycielami dłużników alimentacyjnych oraz dla pozostających w takiej samej trudnej sytuacji materialnej pozostałych rodzin niepełnych, które albo nie mają zasądzonych alimentów albo mają dochód kwalifikujący je do pomocy socjalnej mimo otrzymywanych alimentów. Taka pomoc socjalna jest udzielana ze środków budżetu państwa poprzez system świadczeń rodzinnych regulowany przepisami ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. Nr 228, poz. 2255, z późn. zm.) oraz poprzez system pomocy społecznej regulowany przepisami ustawy z dna 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64, poz. 593, z późn. zm.).

System świadczeń rodzinnych ma na celu wspieranie dochodowe rodzin wychowujących dzieci, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Rodziny niepełne, oprócz dochodów do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka oraz dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych, mogą ubiegać się o inne świadczenia rodzinne, w tym nowe dodatki do zasiłku rodzinnego wspierające edukację dziecka - z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego oraz z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania. Pragnę zaznaczyć, iż zwiększoną pomocą państwa w nowym systemie świadczeń rodzinnych objętych zostało znacznie więcej osób samotnie wychowujących dzieci. W okresie maj-czerwiec br. dodatków z tytułu samotnego wychowywania dziecka przyznano ogółem na 812 tys. Dzieci. Oznacza to, że dodatku skorzystało o 48% dzieci więcej niż liczba dzieci, które w I kwartale br. korzystały ze świadczeń z funduszu alimentacyjnego (552,6 tys. osób).

Rząd podjął działania zmierzające do zwiększenia odpowiedzialności osób zobowiązanych do alimentacji dzieci. Projekt ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który w najbliższym czasie zostanie przedłożony Sejmowi, ma na celu między innymi wzmocnienie egzekucji zasądzonych alimentów.

MINISTER

z up.

Cezary Miżejewski

PODSEKRETARZ STANU


Oświadczenie