Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Tadeusza Bartosa

Oświadczenie skierowane do wiceprezesa Rady Ministrów, ministra gospodarki i pracy Jerzego Hausnera

Nowo uchwalona ustawa o swobodzie działalności gospodarczej według założenia ma regulować podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zadania i kompetencje organów administracji publicznej w tym zakresie. Składając oświadczenie, pragnę podkreślić, że niestety nie chroni ona w pełni ani uczciwych obywateli, ani interesów urzędów państwowych, na przykład urzędów skarbowych, przed nieuczciwością innych, którzy nielegalnie weszli w posiadanie cudzego lub sfałszowanego dokumentu tożsamości, co - jak wskazują statystyki - nie jest rzadkością.

Mając to na uwadze, należy opracować procedurę rejestracji podmiotów gospodarczych, w której należy uwzględnić dokładne sprawdzenie osób rejestrujących te podmioty poprzez na przykład porównanie wniosku o wydanie dowodu tożsamości lub jego kserokopii z dowodem osobistym, którym posługuje się taka osoba.

Nierzadkim zjawiskiem jest także tendencja do ukrywania dochodów pochodzących z nielegalnych źródeł i nabywanie mienia ruchomego i nieruchomego w innym, co do miejsca zameldowania, regionie kraju.

Zasadne byłoby też, aby z chwilą przeniesienia własności zobowiązać urzędy skarbowe do obligatoryjnego przesyłania informacji o tym fakcie do właściwych ze względu na miejsce zameldowania urzędów skarbowych w postaci kserokopii aktów przeniesienia własności.

Uzasadniony niepokój budzi także działalność podmiotów gospodarczych: fikcyjnych i legalnych, które wyłudzają towary na tak zwany wydłużony termin płatności, powodując znaczne straty pokrzywdzonych podmiotów lub doprowadzając w skrajnych przypadkach do upadłości tychże. Polskie ustawodawstwo podatkowe, w istniejącym stanie prawnym, sprzyja temu procederowi, gdyż taki "podatnik" może otrzymać zwrot podatku VAT, nie regulując należności za pobrany towar. Wskazane zatem byłoby, aby prawo do odliczenia wymienionego podatku mieli podatnicy, którzy w terminie uregulowali należności za pobrany towar, natomiast by nie mogli skorzystać z tego przywileju po przekroczeniu na przykład miesięcznego terminu płatności.

Mając na uwadze dobro obywateli, wyrażam nadzieję, że zasygnalizowane przeze mnie propozycje zmian ustawy zostaną rozpatrzone, wszechstronnie rozważone i załatwione pozytywnie.

Szanowny Panie Premierze, proszę o zajęcie jednoznacznego stanowiska w przedmiotowej sprawie i - o ile uzna pan to za zasadne - doprowadzenie do wszczęcia procesu zmierzającego do nasilenia proponowanych zmian w ustawie, które uniemożliwią lub w znacznym stopniu ograniczą możliwość popełniania oszustw gospodarczych.

Z poważaniem
Tadeusz Bartos
Senator RP


Spis oświadczeń