Oświadczenie


Minister Środowiska przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Tadeusza Bartosa, złożonym na 63. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 64):

Warszawa, dnia 2.07.2004 r.

Szanowny Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

W odpowiedzi na oświadczenie pana Tadeusza Bartosa, senatora RP, złożone dnia 3 czerwca 2004 r. na 63. posiedzeniu Senatu w sprawie udostępnienia Zakładowi Kominiarskiemu "Kamex" z Suchedniowa informacji geologicznej zawartej w dokumentacji geologicznej złoża piaskowców "Kopulak", uprzejmie informuję, co następuje.

Umowa Nr MSP/FIG/19/2002 z dnia 14 listopada 2002 r. o korzystanie z informacji geologicznej "Kopulak" zawarta pomiędzy Skarbem Państwa, a "Kamex" sp. z o.o. z Zabierzowa jest umową podpisaną na czas określony, uzależnioną od okresu, na jaki korzystający uzyska koncesję na wydobywanie kopaliny ze złoża "Kopulak", z jednoczesnym zastrzeżeniem, że uzyskanie wspomnianej koncesji nie może nastąpić w terminie dłuższym niż 60 miesięcy.

A zatem dopiero po upływie tego terminu Skarb Państwa ma prawo rozwiązać przedmiotową umowę. Prawo do rozwiązania umowy przysługuje Skarbowi Państwa również w sytuacji, gdy korzystający opóźni się o ponad 2 miesiące z zapłatą kolejnej raty wynagrodzenia lub gdy korzystający naruszy zakaz przenoszenia praw nabytych w drodze umowy. Z uwagi na fakt, iż dotychczas nie zaszła żadna z wymienionych wyżej okoliczności, umowa Nr MSP/FIG/19/2002 nadal obowiązuje, a jej rozwiązanie może nastąpić jedynie za porozumieniem stron.

W tej sytuacji Ministerstwo Środowiska, w celu stworzenia warunków do zawarcia nowej umowy o korzystanie z informacji geologicznej złoża "Kopulak" z Zakładem Kamieniarskim "Kamex" z Suchedniowa, dwukrotnie zwracało się do syndyka masy upadłości "Kamex" sp. z o.o. z Zabierzowa z propozycją rozwiązania obowiązującej umowy. Zgodnie z wymogami Prawa upadłościowego syndyk uzależnił jej rozwiązanie od otrzymania zgody Sędziego Komisarza Sądu Rejonowego dla Krakowa - Śródmieścia, który ogłosił upadłość "Kamex" sp. z o.o. Z uwagi na brak zgody Sędziego Komisarza w przedmiotowej sprawie, syndyk poinformował Ministerstwo Środowiska o postanowieniu Sądu.

W związku z brakiem prawnych możliwości rozwiązania umowy Nr MSP/FIG/19/2002, jedynym sposobem korzystania z informacji geologicznej jest pozyskanie jej na podstawie koncesji na rozpoznawanie złoża "Kopulak". Z informacji przekazanych przez Świętokrzyski Urząd Wojewódzki wynika, że Zakład Kamieniarski "Kamex" z Suchedniowa skorzystał z takiego sposobu uzyskania uprawnień do wykorzystania informacji geologicznej. Wystąpił on bowiem do tamtejszego urzędu z wnioskiem o udzielenie koncesji na rozpoznawanie części złoża "Kopulak". W wyniku realizacji prac geologicznych określonych tą koncesją, Zakład Kamieniarski "Kamex" nabędzie prawa do korzystania z informacji geologicznej na potrzeby wykonywania koncesji udzielonej w celu wydobywania kopaliny.

Z uwagi na to, że zakład Kamieniarski "Kamex" z Suchedniowa posiada przyrzeczenie umowy dzierżawy, złożone przez właściciela nieruchomości gruntowej znajdującej się na terenie złoża, istnieje duże prawdopodobieństwo, że po spełnieniu przez wnioskodawcę pozostałych wymagań określonych w art. 18 i 20 Prawa geologicznego, dotyczących udzielenia koncesji na wydobywanie kopaliny, "Kamex" z Suchedniowa uzyska koncesję, na podstawie której będzie mógł rozpocząć eksploatację udokumentowanej przez siebie części złoża "Kopulak".

Z poważaniem

Jerzy Swatoń


Oświadczenie