Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Tadeusza Bartosa, złożone na 61. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 61):
Warszawa, 31 maja 2004 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowny Panie Marszałku,
W nawiązaniu do oświadczenia senatora Tadeusza Bartosa, przesłanego w piśmie z dnia 27 kwietnia 2004 r., znak: BPS/DSK-043-211-04 w sprawie objęcia pomocą finansową w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich, sektora produkcji suszu paszowego oraz grup producentów suszu paszowego w ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich, przekazujemy co następuje.
Uprzejmie informujemy, iż na podstawie decyzji Kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 maja 2004 r., sektor produkcji pasz dla zwierząt gospodarskich (PKD. 15.71.Z) został włączony do wsparcia w ramach Działania Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych w omawianym Sektorowym Programie Operacyjnym. W związku z tym, sektor ten będzie miał możliwość otrzymania pomocy finansowej w pełnym zakresie inwestycyjnym (zgodnie z listą kosztów kwalifikowalnych określoną dla Działania Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych) na inwestycje dotyczące modernizacji zakładów i ich dostosowania do standardów Unii Europejskiej.
W odniesieniu do uwagi dotyczącej wsparcia dla grup producentów rolnych suszu paszowego w ramach Działania 7 Grupy producentów rolnych w Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich, uprzejmie informujemy, że wsparcie w ramach tego działania jest udzielane grupom producentów rolnych zakładanym w celu wspólnego dostosowania standardów produkcji przez członków takich grup oraz wykształcenia systemu wspólnej sprzedaży produktów. System taki dotyczyć ma centralizacji sprzedaży, przygotowania sprzedaży, konfekcjonowania, dostaw do hurtowni oraz ustanowienia wspólnych zasad w zakresie zapewniania informacji nt. produkcji, szczególnie w odniesieniu do zbiorów (plonów) i dostępności danych produktów rolnych, co będzie miało duży wpływ na podniesienie konkurencyjności poszczególnych sektorów.
Wsparcie w ramach tego działania skierowane jest do grup producentów rolnych, które nie mają innych możliwości uzyskania pomocy finansowej, jako grupa producencka, z funduszy UE i co za tym idzie zwiększenia konkurencyjności. W związku z tym, iż susz paszowy jest objęty obecnie pomocą UE, co ma swoje odzwierciedlenie również w przepisach krajowych - Ustawa z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego, wsparcie pomocą grup producentów suszu paszowego w ramach Działania Grupy producentów rolnych, nie jest możliwe, gdyż powielałoby pomoc, co jest niezgodne z obowiązującymi uregulowaniami prawnymi.
Z poważaniem
W. Olejniczak