Oświadczenie


Minister Sprawiedliwości przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Tadeusza Bartosa, złożone na 59. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 60):

Warszawa, dnia 22 kwietnia 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszał
ek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Odpowiadając na pismo nr BPS/DSK-043-183-04 z dnia 6 kwietnia 2004 r. uprzejmie przedstawiam odpowiedź na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Tadeusza Bartosa podczas 59. posiedzenia Senatu RP w dniu 1 kwietnia 2004 r. w sprawie podziału etatów między jednostki penitencjarne oraz utworzenia w Kielcach okręgowego inspektoratu Służby Więziennej.

W związku z przyznaniem Służbie Więziennej w ustawie budżetowej na 2004 r. 660 etatów funkcjonariuszy Centralny Zarząd Służby Więziennej dokonał wstępnego ich podziału. Propozycje etatowe były weryfikowane bezpośrednio przez poszczególnych dyrektorów okręgowych Służby Więziennej. Doceniając istotę problemu podziału przyznanych etatów dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Krakowie powołał komisję złożoną ze specjalistów ds. kadr i ochrony, która w oparciu o posiadaną wiedzę i po przeanalizowaniu aktualnej sytuacji etatowej we wszystkich jednostkach podległych z uwzględnieniem dających się przewidzieć zmian, przedstawiła ostateczny projekt rozdziału etatów pomiędzy te jednostki.

Zakład Karny w Pińczowie otrzymał 13 etatów, a Areszt Śledczy w Kielcach 3 etaty. W rezultacie jednostki świętokrzyskie otrzymały łącznie 16 etatów, tj. ponad 40% z przyznanego dyrektorowi okręgowemu Służby Więziennej w Krakowie limitu 39 etatów funkcjonariuszy. Dodatkowo wyjaśniam, że po zakończeniu modernizacji kotłowni (lipiec 2004 r.) Areszt Śledczy w Kielcach pozyska kolejne 3 etaty.

Ponadto uprzejmie informuję, że na przestrzeni ostatnich 2 lat w Zakładzie Karnym w Pińczowie przeprowadzona została kompleksowa modernizacja czterech oddziałów dla osadzonych, skutkiem czego pojemność tej jednostki zwiększyła się ze 160 do ponad 600 miejsc. Finalizowana jest tam budowa nowej kuchni o wartości kosztorysowej 1.200.000 zł. Zatrudnienie funkcjonariuszy w okresie od czerwca 2001 r. do czerwca 2002 r. wzrosło o 40 etatów.

W Areszcie Śledczym w Kielcach, w tym samym czasie, wyremontowano oddział terapeutyczny dla skazanych uzależnionych od środków odurzających i aktualnie budowana jest nowoczesna kotłownia olejowa. Koszt tej inwestycji to ponad 2.400.000 zł.

Obecna struktura organizacyjna Służby Więziennej funkcjonuje od 1996 r. i została określona ustawą z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1761, z późn. zm.). Natomiast siedziby oraz terytorialny zasięg okręgowych inspektoratów Służby Więziennej ustalało zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 sierpnia 1996 r. w sprawie siedzib, terytorialnego zasięgu i szczegółowego zakresu działania dyrektorów okręgowych oraz struktury organizacyjnej okręgowych inspektoratów Służby Więziennej, które zostało zmienione zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 6 lutego 2004 r. w sprawie siedzib, terytorialnego zasięgu i szczegółowego zakresu działania dyrektorów okręgowych Służby Więziennej oraz struktury organizacyjnej okręgowych inspektoratów Służby Więziennej. Zmianę tę wymusiła między innymi konieczność dostosowania terminologii dotyczącej informacji niejawnych do ustawowej, uszczegółowienia kwestii związanych z zadaniami obronnymi i ochronnymi Służby Więziennej oraz określenia nowych zadań dyrektorów okręgowych w odniesieniu do gospodarstw pomocniczych i przywięziennych zakładów pracy.

Nie uległy natomiast zmianie uregulowania dotyczące siedzib i terytorialnego zasięgu działania dyrektorów okręgowych Służby Więziennej, ponieważ nie zmieniła się ilość jednostek penitencjarnych. Ponadto podział ten uwzględnia terytorialny zakres działania sądów i prokuratur, co ułatwia między innymi organizację transportów osadzonych dla ich potrzeb.

Utworzenie w Kielcach okręgowego inspektoratu Służby Więziennej nie wpłynęłoby na poprawę struktury organizacyjnej więziennictwa. Przeciętny okręgowy inspektorat liczy 10-11 jednostek penitencjarnych. Ponieważ różny jest stan nasycenia jednostkami penitencjarnymi poszczególnych regionów kraju, najmniejsze z inspektoratów (w Lublinie i Białymstoku) nadzorują 7 i 8 jednostek organizacyjnych, a największy - w Katowicach 17 jednostek. Powstanie nowego inspektoratu w Kielcach wiązałoby się z koniecznością wydzielenia z istniejących już inspektoratów kilku jednostek penitencjarnych (na terenie województwa świętokrzyskiego znajdują się bowiem tylko Areszt Śledczy w Kielcach i Zakład Karny w Pińczowie) i podporządkowania ich nowej strukturze. Takie rozwiązanie destabilizowałoby obecną organizację Służby Więziennej i prowadziłoby do irracjonalnego gospodarowania etatami.

Mając powyższe na względzie uważam, że propozycja Pana Senatora Tadeusza Bartosa dotycząca utworzenia w Kielcach okręgowego inspektoratu Służby Więziennej nie znajduje ekonomicznego i organizacyjnego uzasadnienia.

Z poważaniem

Z upoważnienia

Ministra Sprawiedliwości

Jerzy Łankiewicz

Sekretarz Stanu


Oświadczenie