Oświadczenie


Odpowiedź na oświadczenie senatora Tadeusza Bartosa, złożone na 47. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 49), przekazał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

Warszawa, 2003-11-07

Pan
Marek Borowski
Marszałek Sejm
u RP

Szanowny Panie Marszałku,

W nawiązaniu do oświadczenia Pana Senatora Tadeusza Bartosa, przesłanego przy piśmie nr BPS/DSK-043-466/03 z dnia 29 października br., w sprawie zagospodarowania odpadów poubojowych, przekazuję poniższą odpowiedź.

Ad. 1. Rząd wspiera środkami budżetowymi tylko ten zakres zagospodarowywania zwłok padłych zwierząt gospodarskich, który stanowi najpoważniejsze zagrożenie zdrowia publicznego i największą dolegliwość dla wytwórcy odpadku (drobnotowarowe gospodarstwa rolne) albo służy przystosowaniu we wspomnianym zakresie przemysłu mięsnego i utylizacyjnego do wymogów Unii Europejskiej (niskooprocentowane kredyty linii BR14 i BR16). Planowane corocznie środki pomocowe na zagadnienia utylizacyjne to ok. 20 mln zł, w tym na dopłaty w 2003 roku do zbierania zwłok padłego bydła, owiec i kóz lub ich części, przetwarzania na mączki i spalania mączek Rząd przeznaczył kwotę 11 mln złotych.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi dopłaty do odsetek preferencyjnych kredytu linii BR16, co może wpływać na zmniejszenie kosztów zagospodarowania ubocznych produktów zwierzęcych i zwłok zwierząt gospodarskich. Przy czym wydatki te są nakierowane na uzyskanie właściwego poziomu bezpieczeństwa zdrowia publicznego.

Ad. 2. Przekazywanie środków finansowych bezpośrednio właścicielom zwłok padłych zwierząt lub gminom było rozpatrywane przy opracowywaniu "Programu restrukturyzacji i modernizacji przemysłu utylizacyjnego w Polsce". O zaniechaniu takiej drogi dopłat przesądziła zbyt duża liczba podmiotów, z którymi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa musiałaby prowadzić rozliczenia oraz brak aparatu finansowo-księgowego koniecznego do rozliczeń i znaczne koszty takiego rozwiązania.

Alternatywą dla dotychczasowej pomocy finansowej dla podmiotów może być przykład wprowadzenia powszechnych, obowiązkowych ubezpieczeń zwierząt, ustawowo uregulowane i dofinansowywane z budżetu. System taki musiałby być ściśle obwarowany, aby nie stwarzał pola do nadużyć. Proponuje się utrzymanie dotychczasowego systemu dopłat w 2004 roku z równoczesnym wypracowaniem systemu opartego na ubezpieczeniach, na lata następne.

Z poważaniem

Minister

Wojciech Olejniczak


Oświadczenie