Oświadczenie


Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Tadeusza Bartosa, złożonym na 45. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 47), przekazał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

Warszawa, 15.10. 2003 r.

Pan
Kazimierz Kutz
Wicemarszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Odpowiadając na oświadczenie pana Senatora Tadeusza Bartosa złożone na 45. posiedzeniu Senatu w dniu 19 września 2003 r. roku uprzejmie wyjaśniam co następuje:

1. Ustawa o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych zarazem z projektami rozporządzeń wykonawczych została 3 października 2003 roku skierowana do Sejmu. Wspomniane rozporządzenia wykonawcze niezbędne dla działania ustawy to:

• Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie określenia minimalnych wymagań utrzymywania gruntów rolnych w dobrej kulturze przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska,

• Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie określenia rodzajów roślin z wyłączeniem tytoniu, chmielu i ziemniaków uprawianych na skrobię, do których w 2004 roku przysługuje płatność uzupełniająca do powierzchni uprawy,

• Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie określenia stawek płatności uzupełniających dla poszczególnych upraw w 2004 roku,

• Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie określenia wzorów wniosków o przyznanie płatności oraz szczegółowych warunków przyznawania płatności w przypadku przejęcia posiadania gospodarstwa rolnego do innego producenta rolnego lub w wyniku spadkobrania,

• Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie określenia wzoru imiennego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli w zakresie spełniania przez producentów rolnych warunków do przyznania płatności bezpośrednich.

Ustawa oraz rozporządzenia wykonawcze tworzą ramy prawne do działania systemu płatności bezpośrednich.

2. Obecnie została opracowana III wersja Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). W dniach 1-2 października 2003 roku dokument ten był omawiany z przedstawicielami Komisji Europejskiej w Brukseli. Po uwzględnieniu uwag, które zostały ogłoszone podczas dyskusji powstanie do końca listopada 2003 roku IV wersja PROW. Tak opracowany dokument zostanie przedłożony ponownie Komisji Europejskiej.

PROW obejmuje 9 działań, w tym również uzupełnienie płatności bezpośrednich do wysokości 19% ogółu środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOi GR).

Ustawa o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji EFOiGR oraz o zmianie innych ustaw od 30 lipca 2003 roku znajduje się w Parlamencie. Druk sejmowy nr 1849. Obecnie zakończyło się procedowanie projektu ustawy o Komisjach Sejmowych. Projekt został skierowany do drugiego czytania. Prace nad ustawą przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem.

Jako przepis wykonawczy do tej ustawy jest przygotowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia szczegółowych warunków oraz trybu udzielania pomocy finansowej podmiotom na działania objęte Planem Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jego zapisy muszą odzwierciedlać ustalenia uzgodnionego z Komisją Europejską PROW i w związku z tym podlegają stałym modyfikacjom zgodnie ze zmianami, jakie zostały uzgodnione z PROW.

3. Sposób wykorzystania funduszy strukturalnych został określony przez stronę polską w Narodowym Planie Rozwoju przyjętym przez Radę Ministrów dnia 14 stycznia 2003 roku. Narodowy Plan Rozwoju (NPR) jest kompleksowym dokumentem określającym strategię społeczno-gospodarczą Polski w pierwszych latach członkostwa w Unii Europejskiej. NPR będzie realizowany między innymi przez programy operacyjne współfinansowane ze środków wspólnotowych. Jednym z tych programów będzie Sektorowy Program Operacyjny "Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego i Rozwój Obszarów Wiejskich".

NPR został przygotowany na podstawie wytycznych zawartych w Rozporządzeniu Rady Nr 1260 z 21 czerwca 1999 r. (1260/99/WE) wprowadzającym ogólne przepisy dotyczące funduszy strukturalnych i jest obecnie w ostatniej fazie negocjacji z Komisją Europejską.

Narodowy Plan Rozwoju, po jego ostatecznym uzgodnieniu z Komisją Europejską, zostanie zatwierdzony decyzją Komisji i będzie obowiązywać wprost w polskim porządku prawnym.

Obecnie w Ministerstwie Gospodarki trwają prace nad projektem ustawy o Narodowym Planie Rozwoju. Z oczywistych względów aktywny udział w tych pracach bierze Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 14 października 2003 roku projekt ustawy o Narodowym Planie Rozwoju będzie przedmiotem obrad Zespołu Przygotowawczego Komitetu Integracji Europejskiej. Projekt ten daje delegację odpowiednim ministrom do wydania rozporządzeń określających szczegółowo zasady funkcjonowania programów operacyjnych realizujących strategię NPR.

Z poważaniem

MINISTER

Wojciech Olejniczak


Oświadczenie