Oświadczenie


Informację w związku oświadczeniem senatora Tadeusza Bartosa, złożonym na 45. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 47), przekazał Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej:

Warszawa, 16 października 2003 r.

Pan
Longin Hieronim Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W nawiązaniu do przekazanego przy piśmie z dnia 24 września br. BPS/DSK-043-404/03 oświadczenia złożonego przez senatora Tadeusza Bartosa na 45 posiedzeniu Senatu w dniu 19 września 2003 r. pragnę przekazać następujące stanowisko.

Uchwalona w dniu 24 kwietnia 2003 r. ustawa o działalności pożytku i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873) realizując wyrażoną w Konstytucji RP zasadę pomocniczości, wprowadza nowy model współpracy organizacji pozarządowych z organami administracji publicznej, polegający na nałożeniu na te organy obowiązku współdziałania z organizacjami pozarządowymi. Zgodnie z art. 5 ustawy organy administracji publicznej prowadzą działalność w sferze zadań publicznych określonych w ustawie we współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego. W tym miejscu wymaga podkreślenia, że obowiązek i zasady współpracy dotyczą nie tylko organizacji pożytku publicznego, ale wszystkich organizacji pozarządowych i innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego. Jedną z form tej współpracy jest zlecanie organizacjom pozarządowym realizacji zadań publicznych, jako zadań zleconych w rozumieniu art. 69 ust. 4 pkt 1 lit. d ) oraz art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 ze zm.). Zlecanie zadania publicznego, stosownie do przepisów art. 11 ustawy, odbywa się po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert, w którym mają prawo uczestniczyć, na równych prawach organizacje pozarządowe oraz inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego, a także jednostki organizacyjne podległe organom administracji publicznej lub przez inne nadzorowane. Tym samym stowarzyszenia kultury fizycznej będące, w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy, organizacją pozarządową, będzie mogło złożyć ofertę realizacji danego zadania publicznego i, o ile wygra ogłoszony w tym zakresie konkurs, otrzyma dotację na jego realizację. Jednocześnie pragnę podkreślić, że w art. 12 ustawy, wprowadzono możliwość dla organizacji pozarządowych i innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego, złożenia z własnej inicjatywy oferty realizacji zadań publicznych, również tych które są realizowane dotychczas w inny sposób, w tym przez organy administracji publicznej,

Poruszona przez Pana senatora kwestia uzyskiwania przez organizacje pozarządowe szczególnego statusu organizacji pożytku publicznego, uregulowana została w rozdziale 3 ustawy. Zgodnie z art. 22 ustawy organizacje pozarządowe spełniające określone ustawą wymagania (art. 20) uzyskają status organizacji pożytku publicznego z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. W przypadku podmiotów posiadających z innego tytułu obowiązek wpisu do KRS, jak np. fundacje czy stowarzyszenia, wpisuje się tylko informację, o spełnieniu wymagań, o których mowa w art. 20. Natomiast w przypadku organizacji pozarządowych nie mających obowiązku dokonania wpisu do KRS, takimi organizacjami są m.in. stowarzyszenia kultury fizycznej, po spełnieniu wymagań, o których mowa w art. 20 ustawy, wpisuje się je jako organizacje pożytku publicznego do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej (art. 49 a ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2001 r. Nr 17, poz. 209 ze zm.).

Na końcu pragnę podkreślić, że zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 874), przepisy regulujące tryb i zasady zlecania zadań publicznych i przekazywania dotacji, a także dotyczące uzyskiwania statusu organizacji pożytku publicznego, zaczną obowiązywać od dnia 1 stycznia 2004 r.

Z poważaniem

MINISTER

GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ

Z upoważnienia

PODSEKRETARZ STANU

Dagmir Długosz


Oświadczenie