Oświadczenie


Minister Finansów przedstawił stanowisko w związku z oświadczeniem senatora Tadeusza Bartosa, złożonym na 43. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 42):

Warszawa, 5.08.2003 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Se
natu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Nawiązując do pisma Pana Marszałka nr: BPS/DSK-043-306/03 z dnia 17 lipca 2003 r. przy którym zostało przekazane oświadczenie złożone przez Pana Tadeusza Bartosa, Senatora RP podczas 43 posiedzenia Senatu RP w dniu 10 lipca 2003 r. dotyczące utworzenia Izby Celnej w Kielcach i innych miastach wojewódzkich, w których brak jest izb celnych, uprzejmie przedstawiam stanowisko w sprawie.

Przemiany zachodzące w ostatnich latach w życiu społeczno-gospodarczym kraju oraz planowany bezcłowy przepływ towarów w ramach krajów unijnych wymuszają na administracji celnej konieczność wdrożenia rozwiązań dostosowujących strukturę organizacyjną do funkcjonowania w nowych warunkach. Kierunek zmian determinuje również przyznanie Służbie Celnej nowych zadań, w tym uprawnień organów podatkowych w zakresie podatku VAT od towarów sprowadzanych z zagranicy, podatku akcyzowego od towarów sprowadzanych z zagranicy i w obrocie krajowym oraz wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego. Biorąc pod uwagę przyznanie Służbie Celnej uprawnień w zakresie podatków zachodzi potrzeba dokonania zmian polegających na dostosowaniu struktury organizacyjnej administracji celnej do podziału administracyjnego kraju, tak aby obszar działania izby celnej obejmował zasięg terytorialny jednego województwa. Ułatwi to współpracę izb celnych z izbami skarbowymi w ramach Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych.

Wprowadzenie w życie przedmiotowego założenia wymaga m.in. utworzenia Izby Celnej w Kielcach funkcjonującej na terenie województwa świętokrzyskiego oraz Izby Celnej w Opolu działającej na terenie województwa opolskiego. Powyższe ułatwi współpracę Służby Celnej z organami administracji rządowej oraz władzami samorządowymi w ramach poszczególnych województw oraz uczyni czytelniejszą strukturę polskiej administracji celnej dla jej otoczenia.

Całokształt prac związanych z przekształceniami organizacyjno-strukturalnymi organów celnych funkcjonujących na terenie województwa świętokrzyskiego czy opolskiego dotyczy wielu aspektów, w tym: prawnych, organizacyjnych, kadrowych, infrastrukturalnych, informatycznych i informacyjnych.

Działania prawne związane są przede wszystkim z przygotowaniem projektów aktów prawnych powołujących do życia nowe izby celne oraz powołaniem Pełnomocników ds. utworzenia izby celnych, którzy będą koordynowali całokształt działań związanych z utworzeniem izby celnej, w tym w zakresie problematyki kadrowej i finansowej.

W części działań infrastrukturalnych najistotniejszą sprawą jest pozyskanie obiektów dla siedziby izby celnej. Jednocześnie należy zaznaczyć, że siedziba izby celnej winna spełniać warunki, zgodnie z Decyzją Szefa Służby Celnej Nr 16 z dnia 3 kwietnia 2003 r. w sprawie wymagań jakie powinny spełniać siedziby nowo tworzonych i modernizowanych jednostek organizacyjnych Służby Celnej. Problematyka infrastruktury wiąże się nierozerwalnie ze strefą informatycznego przygotowania do proponowanych zmian. Działania te związane są z przeglądem dotychczas działających programów informatycznych, w tym systemu rozliczeń finansowo-księgowych ZEFIR, możliwością wdrożenia elektronicznego systemu wspomagania zgłoszeń celnych CELINA oraz z oszacowaniem nakładów jakie należy ponieść oraz opracowaniem rozwiązań ujednolicających stosowane systemy dla nowotworzonych izb celnych.

Niemniej istotne znaczenie dla przebiegu procesu tworzenia nowych izb celnych ma aspekt kadrowy (opracowanie stosownych przesunięć kadrowych z uwzględnieniem możliwości zagospodarowania części etatów z izb celnych dotychczas obsługujących podmioty gospodarcze z terenu Kielecczyzny i Ziemi Opolskiej oraz organizacyjny związany z przygotowaniem zapotrzebowania w zakresie pieczęci, tablic informacyjnych, innych oznaczeń oraz przeglądu umów wraz z ich przystosowaniem do dokonywanych zmian organizacyjnych.

Działania związane ze zmianą struktury organizacyjnej Służby Celnej na terenie województwa świętokrzyskiego i opolskiego zostały już rozpoczęte, o czym poinformowane zostały stosowne władze administracyjne i samorządowe.

W świetle dotychczasowych doświadczeń analogicznych działań w celu wprowadzenia ww. zmian organizacyjnych prace wymagają okresu kilku miesięcy. Z uwagi na fakt, że całokształt prac rozliczeniowo-budżetowych i sprawozdawczych dokonywany jest na koniec roku, powyższe zmiany przewiduje się wprowadzić z dniem 1 stycznia 2004.

Przekazując powyższe informacje, liczę, że spotkają się one ze zrozumieniem i aprobatą Pana Marszałka.

Z poważaniem

Z upoważnienia Ministra Finansów

Podsekretarz Stanu

Jan Czekaj


Oświadczenie