Minister Infrastruktury przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Tadeusza Bartosa, złożonym na 27. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 26):
Warszawa 2002.12.05
Szanowny Pan
Prof. Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP
Nawiązując do pisma Pana Marszałka Nr LP/043/377/02/V z dnia 13 listopada br. w sprawie oświadczenia złożonego przez senatora Tadeusza Bartosa podczas 27 posiedzenia Senatu RP w dniu 8 listopada br. dotyczącego problemu korzystania przez przewoźników z dworców autobusowych zarządzanych przez Przedsiębiorstwa PKS, uprzejmie informuję, co następuje.
Organem założycielskim dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej jakimi są przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej od 1997 roku są właściwi terytorialnie wojewodowie. W chwili obecnej jest 175 Przedsiębiorstw Komunikacji Samochodowej z czego 38 tj. ponad 21% stanowią Spółki Akcyjne lub Spółki z o.o.
W spółkach tych, będących całkowicie samodzielnymi podmiotami gospodarczymi, organem sprawującym zgodnie z art. 9, ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 118, poz. 561 z późn. zm.) nadzór nad mieniem państwowym oddanym spółkom do odpłatnego korzystania - jest Minister Skarbu Państwa.
W pozostałych przedsiębiorstwa PKS, będących jeszcze przedsiębiorstwami państwowymi i to tylko tych, których działalność wykracza poza obszar województwa - stosownie do postanowień art. 123 ust. 1a oraz art. 34 ust. 1a ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (tekst jed. Dz. U. z 2002 r. Nr 112, poz. 981) - jedynie decyzje w sprawie zatwierdzenia statutów oraz powołania i odwołania dyrektora podejmują wojewodowie "w porozumieniu z ministrem właściwym ze względu na przedmiot działalności przedsiębiorstwa".
Natomiast wszelkie inne decyzje dotyczące tych przedsiębiorstw podejmuje całkowicie samodzielnie organ założycielski.
Z wyrazami szacunku
Minister Infrastruktury
z up. Sekretarz Stanu
Andrzej Piłat