Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Tadeusza Bartosa, złożonym na 20. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 18), przekazał Minister Skarbu Państwa:

Warszawa, 2002.08.12

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek
Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

W związku z oświadczeniem złożonym przez senatora Tadeusza Bartosa na 20. posiedzeniu Senatu w dniu 5 lipca 2002 roku, przekazanym przy piśmie znak: LP/043/241/02/V z dnia 10 lipca br., w sprawie produkcji i dystrybucji części zamiennych do ciągników URSUS, po zapoznaniu się z istotnymi faktami dotyczącymi podejmowanych przez Zarząd ZPC URSUS S.A. i Zarząd Fabryki Ciągników sp. z o.o. działań zwalczających nieuczciwą konkurencję w produkcji i dystrybucji części zamiennych do ciągników marki URSUS, przedstawiam co następuje:

Spółka ZPC URSUS S.A. powstała w 1998 roku w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego. Akcjonariuszami Spółki są: Skarb Państwa - 45%, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. - 24% i drobni akcjonariusze - pracownicy i byli wierzyciele Spółki. Fabryka Ciągników URSUS sp. z o.o. jest jednoosobową spółką ZPC URSUS S.A., w której Skarb Państwa nie posiada żadnych udziałów.

Odnosząc się do zarzutów stawianych przez niektórych producentów i dystrybutorów części zamiennych do ciągników URSUS, w związku z podjęciem przez ZPC URSUS S.A. i jego spółki zależne działań prawnych przeciwko nieuczciwej konkurencji, wyjaśniam, że odpowiednie znaki towarowe i patenty związane z produkcją ciągników i części zamiennych należące do Fabryki Ciągników URSUS sp. z o.o. i ZPC URSUS S.A., zarejestrowane w Urzędzie Patentowym, upoważniają te spółki do podejmowania działań zmierzających do ochrony posiadanych praw.

Według przedstawianych przez ZPC URSUS S.A. dokumentów, nagminnie nadużywane są prawa Ursusa do chronienia znaków towarowych używanych bez zgody Ursusa w reklamach, informacjach handlowych, na opakowaniach a nawet na samych wyrobach. Kolejnym powszechnie stosowanym nadużyciem, wskazywanym przez URSUS, jest używanie przez niektórych producentów i dystrybutorów części, systemu numeracji katalogowej części zamiennych, który należy do Ursusa. Producenci i dystrybutorzy części zamiennych do ciągników URSUS, mają prawo posługiwać się powyższymi oznaczeniami, po uzyskaniu stosownej zgody ich właściciela (ZPC URSUS S.A., FC URSUS sp. z o.o.), zgodnie z wymogami ustawy o prawie własności przemysłowej i ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Przepisy wymienionych ustaw dają możliwość podejmowania odpowiednich czynności prawnych przez właściciela licencji.

Zgodnie z danymi GUS i Ministerstwa Rolnictwa obecnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 1.107.500 ciągników marki URSUS, przy czym około 15.000 ciągników URSUS jest w eksploatacji bez aktualnej rejestracji. Stwarza to ogromny rynek części zamiennych, którego wartość szacowana jest na 800 milionów złotych rocznie. Dlatego też wielu producentów i dystrybutorów dokonując czynów nieuczciwej konkurencji od lat wykorzystuje bezprawnie markę URSUSA, jego znaki towarowe, patenty i dokumentację techniczną. W latach 90-tych miały miejsce, według dokumentów ZPC URSUS S.A., fakty nielegalnego kopiowania dokumentacji technicznej i wyprowadzania z fabryki oprzyrządowania produkcyjnego. W ten sposób produkcją części zamiennych zaczęły się zajmować różne podmioty, nie posiadające odpowiedniej bazy technicznej. Zakłady te z reguły odtwarzały tylko zewnętrzne cechy produkowanych części zamiennych, nie zachowując norm technicznych dotyczących jakości materiałów, dokładności obróbki i innych.

W działaniach swych, oprócz oczywistych przypadków nadużywania znaków towarowych, producenci i dystrybutorzy używają numeru katalogowego części Ursusa, oznaczając nim nieoryginalne wyroby. System numeracji tworzony przez dziesiątki lat przez Ursus opiera się na numerze rysunku technicznego danej części i zakodowany w nim jest m.in. materiał z jakiego część została wyprodukowana, rodzaj obróbki mechanicznej, termicznej i chemicznej, typ ciągnika i nazwa części. Używanie znaku jako identyfikatora danej części, której jakość nie odpowiada normom Ursusa jest - w opinii prawnej prezentowanej przez ZPC URSUS S.A. - formą podszywania się lub kopiowania, czyli wyczerpuje znamiona czynów nieuczciwej konkurencji.

Dlatego też URSUS podjął działania zmierzające do prawnego uporządkowania rynku części zamiennych, co w konsekwencji służyć ma zadowoleniu konsumenta, nie narażanego na nieświadome zakupy nieoryginalnych części i dodatkowe koszty. Przedsiębiorcy, którzy w przeszłości prowadzili praktyki nieuczciwej konkurencji wobec URSUSA, muszą liczyć się ze skutkami tej praktyki i działań URSUSA zmierzających do uzyskania odszkodowań za czyny nieuczciwej konkurencji. Wolą wyrażaną przez Zarząd ZPC URSUS S.A. jest zapewnienie i dochodzenie ochrony słusznych jego praw, czy to w drodze sądowej czy to w drodze pozasądowych ugód. Wszystkie podejmowane przez Zarząd ZPC URSUS S.A. działania w tym zakresie, zgodne z prawem, uzyskają pełne moje poparcie.

Z wyrazami szacunku

MINISTER

Wiesław Kaczmarek


Oświadczenie