Oświadczenie


Minister Kultury przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Tadeusza Bartosa, złożonym na 18. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 16):

Warszawa, dnia 18 czerwca 2002 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospo
litej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez senatora Tadeusza Bartosa podczas 18. posiedzenia Senatu RP w dniu 7 czerwca br. przekazane przy piśmie z dnia 11 czerwca br., nr LP/043/200/02/V w sprawie podziału środków rezerwy budżetowej przeznaczonych na wsparcie instytucji kultury przejętych przez samorządy terytorialne uprzejmie wyjaśniam, że kryteria i zasady podziału tych środków są konsekwencją niedostatków reformy z 1999 r. Ujmowane od tego właśnie roku w budżecie państwa środki rezerwy celowej mają wspomagać te samorządy, w których poziom dochodów własnych nie pozwolił na sfinansowanie wydatków związanych z prowadzeniem instytucji kultury przejętych w dniu 1 stycznia 1999 r. mimo, że w obowiązującym stanie prawnym prowadzenie instytucji kultury należy do zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego finansowanych z ich dochodów.

W ustawie z 21 stycznia 2000 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej (DzU Nr 12, poz. 136) pojawia się specjalna regulacja tej sprawy. Na podstawie art. 70 jednostki samorządu terytorialnego otrzymują dotacje celowe na dofinansowanie bieżących zadań własnych związanych z prowadzeniem instytucji kultury przejętych w dniu 1 stycznia 1999 r. W akcie wykonawczym - rozporządzeniu Rady Ministrów z 9 maja 2000 r. w sprawie określenia zakresu zadań w dziedzinie kultury objętych mecenatem państwa oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania jednostkom samorządu terytorialnego dotacji na te zadania i dotacji celowych na dofinansowanie bieżących zadań własnych, związanych z prowadzeniem instytucji kultury, przejętych w dniu 1 stycznia 1999 r. (Dz.U. Nr 40, poz. 463, ze zm. w 2002 r. Dz.U. Nr 50, poz. 450) - w § 2 ust. 3 ustalono, że przypadająca na województwo łączna wysokość środków rezerwy celowej dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego nie może przekroczyć kwoty przeznaczonej w roku poprzednim na dofinansowanie bieżących zadań własnych związanych z przejętymi w ramach reformy instytucji kultury. Zmiana przepisu rozporządzenia w 2002 r. polegała na wydzieleniu z ogólnej puli środków automatycznie dzielonych na województwa według cytowanego przepisu, kwoty (3%) do dyspozycji Ministra Kultury na zmiany i korekty, które się w międzyczasie dokonały. Między innymi z tych środków 36.450 zł otrzymało Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, niezależnie od kwoty 673.000 zł, która przypadła na województwo świętokrzyskie.

Mam nadzieję, że przygotowana nowa ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego lepiej i systemowo rozwiąże sygnalizowany problem.

Z poważaniem

Andrzej Celiński