Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Tadeusza Bartosa

Oświadczenie skierowane do ministra finansów Marka Belki.

Swoje oświadczenie kieruję do Ministerstwa Finansów. Dotyczy ono sporu między urzędem kontroli skarbowej a producentem sprężyn do ciągników rolniczych w sprawie zaklasyfikowania produkowanych wyrobów do grupowania gwarantującego stawkę podatku VAT w wysokości 0%.

W przypadku producenta części do ciągników rolniczych, należącego do Izby Przemysłowo-Handlowej Branż Maszyn Rolniczych i Spożywczych, urząd kontroli skarbowej zakwestionował prawidłowość zaklasyfikowania produkowanych wyrobów, czyli sprężyn, co w konsekwencji powoduje nieuzasadnioną zamianę grupowania wyrobu oraz zmianę stawki podatku VAT.

Producent produkuje sprężyny do krajowych ciągników rolniczych na podstawie konkretnej dokumentacji konstrukcyjnej. Wyroby te muszą spełniać zadane parametry techniczne i wymiary. Znajdują się one w sieci handlowej wyłącznie jako części zamienne katalogowe do ciągników rolniczych. Nie są one ujęte w Polskiej Normie dotyczącej sprężyn ogólnego stosowania, bo są to wyroby stosowane wyłącznie w ciągnikach rolniczych jako części, bez możliwości ich współzamienności. Tak więc sprężyna na przykład do Ursusa C-330 czy C-360 nie ma zastosowania w innych pojazdach mechanicznych.

Należy nadmienić, że załącznik nr 3 do rozporządzenia ministra finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w poz. 1245 "Lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku w wysokości 0%" zawiera następujące sformułowanie: "Zespoły i części ciągników uniwersalnych (rolniczych) z wyłączeniem akumulatorów oraz filtrów paliwa, oleju i powietrza oraz wkładów do tych filtrów". Z uwagi na to, że producent sprężyn do ciągników rolniczych zaklasyfikował produkowane przez siebie wyroby do grupowania SWW 1039, obowiązująca stawka podatku VAT wynosi 0%.

Ministerstwo Finansów powinno wypowiedzieć się jednoznacznie, które części do ciągników rolniczych mogą być klasyfikowane w grupowaniu SWW 1039, a które należy klasyfikować w grupowaniach części ogólnego stosowania, tak jak filtry i akumulatory. Wykładnia ta powinna dotyczyć producentów sprężyn do ciągników rolniczych w całym kraju bez sankcji wstecznych.

Należy nadmienić, że z chwilą wprowadzenia VAT w 1993 r. Ministerstwo Finansów zaleciło urzędom skarbowym, aby do czasu uporządkowania klasyfikacji zawartej w Systematycznym Wykazie Wyrobów przyjęto następującą zasadę kwalifikacji części do stawki 0%: stawką tą powinny być objęte części, które mogą być stosowane wyłącznie w maszynach i narzędziach rolniczych oraz w gospodarce leśnej - SWW 082, a także w ciągnikach uniwersalnych, rolniczych - SWW 1031.

Do chwili obecnej, zgodnie z ustawą o VAT, nadal obowiązują klasyfikacje SSWW, natomiast uściślają je komunikaty prezesa GUS dotyczące interpretacji klasyfikacji poszczególnych grupowań SWW.

Tadeusz Bartos


Spis oświadczeń