Oświadczenie złożone
przez senatorów Józefa Sztorca i Janusza Bargieła
Oświadczenie skierowane do sekretarza stanu w Ministerstwie Polityki Społecznej Leszka Zielińskiego
Oświadczenie składamy w celu wyjaśnienia rozbieżności pomiędzy zapisem art. 31 ust. 4 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych a zapisem art. 38 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Panie Ministrze!
Zarówno ustawa z dnia 27 sierpnia1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, jak i rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z dnia 21 stycznia 2000 r. stanowią, że prowadzący zakład aktywności zawodowej przekazuje środki uzyskane z tytułu zwolnień na zakładowy fundusz aktywności. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi między innymi w art. 38 ust. 2 o tym, że zakłady aktywności zawodowej przekazują 10% kwoty pobranych zaliczek na PFRON i 90% na ZFRON.
W związku z tymi zapisami nasuwają się dwa pytania. Czy zazy mają obowiązek tworzenia obok zakładowego funduszu aktywności zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, o którym nic w przypadku zazów nie mówi ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych? Czy prowadzący zazy płatnicy mają obowiązek przekazywania 10% pobranych zaliczek na podatek od wynagrodzeń, na PFRON?
Będziemy wdzięczni za przedstawienie stanowiska w tej sprawie.
Z poważaniem
Józef Sztorc
Janusz Bargieł