Oświadczenie


Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Janusza Bargieła, złożonym na 53. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 54), przekazał Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej:

Warszawa, dnia 9 lutego 2004 r.

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku!

Odpowiadając na przesłane przez Pana Marszałka, pismem znak: BPS/DSK-043-04-04 z dnia 14 stycznia 2004 roku, oświadczenie pana senatora Janusza Bargieła złożone na 53 posiedzeniu Senatu w dniu 9 stycznia 2004 roku, uprzejmie wyjaśniam:

Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 roku o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U. z 2002 roku Nr 42, poz. 371 ze zm.) utrata uprawnień wynikających z ustawy następuje wskutek wydania prawomocnej decyzji Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Decyzja staje się prawomocna, gdy:

- strona nie zwróci się w stosownym terminie z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy w sytuacji wydania decyzji o pozbawieniu uprawnień kombatanckich,

- strona nie złoży w odpowiednim terminie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego na decyzję o utrzymaniu w mocy decyzji o pozbawieniu uprawnień kombatanckich,

- wojewódzki sąd administracyjny odrzuci lub oddali skargę na decyzję Kierownika UdSKiOR.

W wymienionych wyżej przypadkach na Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych spoczywa obowiązek zawiadomienia organów realizujących świadczenia kombatanckie (w tym przypadku - organów rentowych), że dana osoba utraciła uprawnienia wynikające z ustawy. Konsekwencją takiego zawiadomienia jest decyzja organu rentowego o wstrzymaniu wypłacania dodatku kombatanckiego.

Wcześniejsze wstrzymanie wypłacania świadczeń kombatanckich jest działaniem niezgodnym z prawem. Gdyby jednak fakt taki zaistniał, to kombatantowi należy się wyrównanie z tytułu niewypłaconych kwot dodatku kombatanckiego.

Z nieco inną sytuacją będziemy mieli do czynienia, kiedy strona została prawomocnie pozbawiona uprawnień kombatanckich, zaś organ rentowy (zgodnie z prawem) wstrzymał wypłatę świadczeń kombatanckich. Następnie, po jakimś czasie - wskutek np. zmiany ustawy czy przedstawienia przez zainteresowanego, uchylił decyzję o pozbawieniu uprawnień i wydał decyzję o ich przyznaniu (przywróceniu), zaś strona z taką decyzją zwróciła się do organu rentowego z żądaniem wypłacania dodatku kombatanckiego. W takiej sytuacji organ rentowy nie ma obowiązku "wyrównania" kwot niewypłacanego dodatku kombatanckiego za okres od uprawomocnienia się decyzji o pozbawieniu uprawnień do momentu wydania decyzji o przyznaniu (przywróceniu) uprawnień kombatanckich.

Z poważaniem

MINISTER

Up.

SEKRETARZ STANU

Jolanta Banach


Oświadczenie