Oświadczenie złożone
przez senatora Janusza Bargieła
Oświadczenie skierowane do ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej Jerzego Hausnera
W związku z licznymi interwencjami pracowników Zakładów Górniczo-Hutniczych "Bolesław" w Bukownie w sprawie zaliczenia służby wojskowej, którzy to pracownicy przed podjęciem służby pracowali w tych zakładach do uzyskania uprawnień do emerytury górniczej, zwracam się z prośbą o wskazanie możliwych rozwiązań w przedmiotowej sprawie.
Zgodnie z art. 120 pkt 1 ustawy z dnia 21 listopada1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, pracownikowi, który w ciągu trzydziestu dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej podjął pracę u pracodawcy, u którego był zatrudniony w dniu powołania do tej służby, czas odbywania służby wojskowej wlicza się do okresu zatrudnienia u tego pracodawcy w zakresie wszystkich uprawnień wynikających ze stosunku pracy.
Zgodnie z art. 36 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych, za pracę górniczą uważa się zatrudnienie: pod ziemią w kopalniach węgla, rud, kruszców, surowców ogniotrwałych, glin szlachetnych, koalinów, magnezytów, gipsu, anhydrytu, soli kamiennej i potasowej, fosforytów oraz barytu.
Art. 38 wymienionej ustawy mówi, że za okresy zaliczane do pracy górniczej uważa się okresy wymienione w art. 6 ust. 1 pkty 4-8, ust. 2 pkty 2, 3, 5-8.
Art. 6 ust. 1 mówi, że okresami składkowymi są następujące okresy - i w pkcie 4 - okres czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępcze form tej służby.
Zwracam się do Pana Ministra z prośbą o udzielenie mi odpowiednich informacji w przedmiotowej sprawie.
Z wyrazami szacunku
Janusz Bargieł
Sena