Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Janusza Bargieła, złożone na 38. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 37):
Warszawa, 10.05.2003 r.
Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu RP
Szanowny Panie Marszałku
W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Janusza Bargieły, skierowane do Ministra Zdrowia, a przesłane przy piśmie z dnia 24 kwietnia 2003 r., znak: BPS/DSK-043-175/03, w sprawie finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeń zdrowotnych udzielanych osobom ubezpieczonym, zamieszkałym w granicach województw małopolskiego i śląskiego, świadczonym poprzez zakłady opieki zdrowotnej z terenu powiatu olkuskiego, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień:
W dniu 1 kwietnia 2003 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz.U. Nr 45, poz. 391). Zgodnie z art. 196 ustawy, każdy ubezpieczony, stał się automatycznie, z mocy prawa, ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia. Tym samym, ubezpieczeni mają prawo do wolnego wyboru placówki ochrony zdrowia, w której pragną się leczyć. Wybór dotyczy tych placówek, które udzielają świadczeń zdrowotnych na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie w/w ustawy z kasami regionalnymi lub Branżową Kasą Chorych dla Służb Mundurowych. Narodowy Fundusz Zdrowia, jako następca prawny kas chorych, zapewnia ciągłość udzielania świadczeń zdrowotnych.
Prawo wyboru dotyczy świadczeniodawców na terenie całego kraju, co oznacza zniesienie rejonizacji.
Tym samym pacjent, który jest osobą ubezpieczoną ma prawo wyboru każdej placówki opieki zdrowotnej na terenie Polski. Oznacza to, że mieszkańcy Powiatu Olkuskiego mogą korzystać ze świadczeń zakładów opieki zdrowotnej, które mają podpisaną umowę zarówno z byłą kasą małopolską, jak i byłą kasą śląską.
Zmiany, będące efektem wejścia w życie ustawy spowodowały, że rozliczenia za świadczenia zdrowotne osób zamieszkujących na terenie innego województwa, aniżeli miejsce udzielania świadczeń, stanowią problem wyłącznie oddziałów wojewódzkich NFZ i nie mogą ograniczać ubezpieczonym dostępności do świadczeń zdrowotnych.
Odnosząc się do stwierdzenia Pana Senatora, że Małopolska RKCh nie była "beneficjentem" składek odprowadzanych przez osoby zamieszkałe na terenie działania Małopolskiej RKCh, a korzystających ze świadczeń zakładów opieki zdrowotnej funkcjonujących na terenie Śląskiej RKCh, należy podkreślić, iż do momentu wprowadzenia ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Fundus
zu Zdrowia, a zatem na etapie przygotowywania planu rzeczowo-finansowego na rok 2003, składki za ubezpieczenie zdrowotne były przekazywane zgodnie z wyborem dokonanym przez ubezpieczonego. W tej sytuacji błędne jest twierdzenie, że którakolwiek z regionalnych kas chorych była "beneficjentem" składek.Pragnę, jednocześnie nadmienić, że Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował Ministra Zdrowia, o podjęciu działań, których skutkiem będzie wypracowanie nie tylko przez śląski i małopolski, ale przez wszystkie oddziały wojewódzkie NFZ takiego rozwiązania, które umożliwi ubezpieczonym swobodne korzystanie z usług zakładów opieki zdrowotnej na terenie całego kraju.
Z poważaniem
Z upoważnienia Ministra Zdrowia
PODSEKRETARZ STANU
Maciej Tokarczyk