Oświadczenie


Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Janusza Bargieła, złożonym na 37. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 36), przekazał Minister Obrony Narodowej:

Warszawa, 2003-05-07

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,

Odpowiadając na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Janusza Bargieła podczas 37. posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 3 kwietnia 2003 r., dotyczące oczyszczenia z niewybuchów Pustyni Błędowskiej, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

Na wstępie niech mi wolno będzie poinformować, że rozpoznanie i oczyszczenie terenu gminy Klucze, stanowiącego były poligon, zostało przeprowadzone przez pododdział inżynieryjny w dniach 7 kwietnia 24 - czerwca 1994 r.

Ze sprawozdania sporządzonego z realizacji przedsięwzięcia wynika, że zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, sprawdzono i oczyszczono na głębokość 15-20 cm obszar o łącznej powierzchni 1860 ha.

Od 1995 r. po przekazaniu tego rejonu pustyni terenowym organom administracji państwowej, nie przeprowadzano tam ćwiczeń taktycznych ani szkoleń z użyciem środków bojowych. Wstrzymano również wysadzanie oraz niszczenie podjętych przez patrol saperski niewybuchów. Rejon Pustyni Błędowskiej wykorzystywany jest obecnie jedynie jako zrzutowisko do szkolenia spadochronowego.

Pragnę podkreślić, że na obszarze całego kraju funkcjonuje 35 patroli rozminowania, które interwencyjnie oczyszczają terem z materiałów wybuchowych i innych przedmiotów niebezpiecznych wojskowego pochodzenia. W tej liczbie mieści się również minerski patrol rozminowania z Krakowa, w którego rejonie odpowiedzialności znajduje się m.in. gmina Klucze i który pozostaje w ciągłej gotowości do realizacji takich działań.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami oczyszczenie przekazanej nieruchomości odbywa się na koszt jednostki organizacyjnej podporządkowanej lub nadzorowanej przez Ministra Obrony Narodowej jeszcze przed jej przekazaniem (art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Skarbu Państwa - Dz.U. Nr 90, poz. 405 z późn. zm.). Nie ma zatem podstaw prawnych do organizowania przez Siły Zbrojne RP powtórnego i bezpłatnego wykonywania rozpoznania i oczyszczenia obszaru Pustyni Błędowskiej. Ponadto należy mieć na uwadze, że podjęcie tego zadania przez dodatkowo zorganizowany pododdział minerski wymagałoby wyasygnowania dodatkowych środków finansowych z budżetu MON, którymi w chwili obecnej resort Obrony Narodowej nie dysponuje. Należy jednocześnie dodać, że z uwagi na posiadany sprzęt, ewentualne rozpoznanie mogłoby zostać dokonane na tę samą co poprzednio głębokość.

Pozwolę sobie żywić nadzieję, że powyższą odpowiedź uzna Pan Marszałek oraz Pan Senator Janusz Bargieł za zasadną.

Z wyrazami szacunku i poważania

Jerzy Szmajdziński


Oświadczenie