Oświadczenie złożone
przez senatora Andrzeja Anulewicza
Oświadczenie skierowane do prezesa Rady Ministrów, ministra gospodarki i pracy Jerzego Hausnera
Sprawa dotyczy wielkości opłat za zezwolenie na obrót hurtowy napojami o zawartości alkoholu powyżej 18%.
A mianowicie, po pierwsze, obrót hurtowy w kraju napojami alkoholowymi o zawartości powyżej 18% alkoholu może być prowadzony tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez ministra właściwego do spraw gospodarki.
Po drugie, dla zezwoleń tych - niezależnie od wielkości potrzeb i wielkości sprzedaży - w roku poprzednim ustalono najmniejszy limit, jaki można kupić, w wysokości 500 tysięcy l stuprocentowego alkoholu rocznie i opłatę wynikającą z tej wielkości, w kwocie 45 tysięcy zł, za udzielenie zezwolenia.
Po trzecie, informacje z wielkości sprzedaży, czyli wykorzystania limitu rocznie, przesyła się do Ministerstwa Gospodarki i Pracy.
O problemach hurtu i sprzedaży alkoholu chcę mówić na przykładzie Spółdzielni Handlowo-Produkcyjnej "Rolnik" w Węgrowie.
Z zakupionego limitu w wysokości 500 tysięcy l stuprocentowego alkoholu w Spółdzielni Handlowo-Produkcyjnej "Rolnik" w 2002 r. wykorzystano tylko 43 tysiące l, co stanowi 8,6% przymusowego limitu, natomiast w roku 2003 - 45,9 tysięcy l, co stanowi zaledwie 9,2% przymusowego limitu. W związku z powyższym zarówno w 2002 r., jak i w 2003 r. niesłusznie zapłacono za niewykorzystany limit ponad 40 tysięcy zł.
Wprowadzając tak drastyczne warunki zakupu zezwolenia na hurtowy obrót alkoholem, praktycznie zlikwidowano hurtownie pracujące na rynku wiejskim.
Ponieważ duża liczba małych hurtowni jest zainteresowana dalszą sprzedażą alkoholu, uprzejmie proszę o przemyślenie możliwości, po pierwsze, samookreślenia przez hurtowników wielkości zakupowanego limitu na podstawie faktycznych potrzeb oraz, po drugie, opłaty za zezwolenie w wysokości zakupionego limitu.
Zwracam się do Pana Dyrektora z prośbą o zainteresowanie się przedstawionym problemem.
Z poważaniem
Senator Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Anulewicz