Oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Andrzeja Anulewicza, złożonym na 3. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 3), przekazała Minister Edukacji Narodowej i Sportu:

Warszawa, 2001-12-12

Pan
Longin Pastusiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku

Nawiązując do oświadczenia Pana Senatora Andrzeja Anulewicza - złożonego na 3 posiedzeniu Senatu w dniu 16 listopada br. - dotyczącego przewidywanych w 2002 roku nakładów na finansowanie inwestycji oświatowych oraz kryteriów podziału środków finansowych na realizację zadań oświatowych, uprzejmie Pana Marszałka informuję:

1. Zgodnie z art. 35 ustawy z dnia 26 listopada 1998 roku o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999 - 2001 (Dz.U. Nr 150, poz. 983 - z późniejszymi zmianami) minister właściwy do spraw oświaty i wychowania zobowiązany jest do przygotowania rozporządzenia w sprawie zasad podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego z uwzględnieniem typów i rodzajów szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, stopni awansu zawodowego nauczycieli oraz liczby uczniów w tych szkołach.

Uprzejmie informuję Pana Marszałka, że w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu przygotowano projekt rozporządzenia w sprawie zasad podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego na rok 2002. Odbyły się spotkania konsultacyjne i uzgodnieniowe. W trakcie prac nad projektem rozporządzenia dokonano analizy wielu uwag przekazanych przez władze samorządowe, organizacje samorządowe i związkowe.

Przygotowana wersja projektu została uzgodniona przez członków Zespołu ds. Edukacji i Kultury Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w dniach: 12 września, 2 października i 21 listopada br.

Zgodnie z przepisami wyżej wspomnianej ustawy, w terminie do dnia 15 października roku budżetowego, minister właściwy do spraw finansów publicznych zobowiązany jest poinformować właściwe jednostki samorządu terytorialnego o rocznych kwotach poszczególnych części subwencji ogólnych przyjętych w projekcie ustawy budżetowej.

Wstępne kwoty części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego na 2002 rok wyliczono na podstawie:

Uprzejmie informuję Pana Marszałka, że ostateczne kwoty części oświatowej subwencji ogólnej dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego na 2002 rok naliczone zostaną po:

Ostatecznie naliczone kwoty części oświatowej subwencji ogólnej dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego mogą ulec zmianie w stosunku do kwot wstępnych. Trudno więc w tej sytuacji odnosić się do konkretnego problemu.

2. Do końca 2001 r. środki na dofinansowanie inwestycji oświatowych realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego - jako zadanie własne - ujmowane były w budżetach poszczególnych wojewodów. Zasady i kryteria podziału środków na dofinansowanie inwestycji (w tym oświatowych) realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, ustalane były przez wojewodę, po zasięgnięciu opinii samorządu województwa.

Począwszy od 2002 r. - w związku z podpisaniem kontraktów wojewódzkich - w projektach budżetów wojewodów nie przewiduje się środków na dofinansowanie inwestycji oświatowych. Ujęte one zostały w projekcie ustawy na rok 2002 w rezerwie celowej Nr 49 "dotacje celowe na dofinansowanie zadań wynikających z kontraktów wojewódzkich" w łącznej kwocie 1.000 mln zł.

Za realizację kontraktów wojewódzkich odpowiadać będą marszałkowie województw.

3. Pragnę również poinformować Pana Marszałka, że w budżecie Wojewody Mazowieckiego na 2001 r. na dofinansowanie z budżetu państwa inwestycji oświatowych zaplanowano łączną kwotę 16.642 tys. zł z tego:

- w dziale 801 "Oświata i wychowanie" 16.375 tys. zł

- w dziale 854 "Edukacyjna opieka wychowawcza" 267 tys. zł

Ponadto w rezerwach celowych ujętych w ustawie budżetowej na rok 2001 przeznaczonych na dofinansowanie zadań z zakresu oświaty i wychowania oraz edukacyjnej opieki wychowawczej zaplanowane były m.in. środki na dofinansowanie inwestycji oświatowych. Resort edukacji dokonał podziału tych środków pomiędzy województwa. Natomiast konkretne zadania do ewentualnego dofinansowania wskazywane były przez poszczególnych wojewodów.

W związku z tzw. "dziurą budżetową", Rada Ministrów - w porozumieniu z Sejmową Komisją Finansów Publicznych - podjęła decyzję o zablokowaniu niektórych wydatków w tegorocznym budżecie państwa (vide rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 października 2001r. w sprawie blokowania niektórych wydatków w budżecie państwa na rok 2001 Dz.U. nr 125, poz. 1373). W związku z powyższym środki przewidziane na ten cel nie zostały uruchomione.

Z wyrazami szacunku

Krystyna Łybacka


Oświadczenie