68. posiedzenie Senatu RP, spis treści , poprzednia część stenogramu , następna część stenogramu
(Wznowienie posiedzenia o godzinie 11 minut 00)
(Posiedzeniu przewodniczą wicemarszałkowie Ryszard Jarzembowski i Jolanta Danielak)
Wicemarszałek
Ryszard Jarzembowski:
Dzień dobry państwu. Jesteśmy punktualni - jedenasta.
Wznawiam posiedzenie.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu trzynastego porządku obrad: zmiany w składzie komisji senackich.
Przypominam, że wniosek Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich w tej sprawie jest zawarty w druku nr 779.
Zapraszam tu pana senatora Ryszarda Sławińskiego, aby zechciał nam zrelacjonować przebieg obrad komisji.
Zapraszam także senatora sekretarza Krzysztofa Szydłowskiego, żeby zechciał nam tutaj towarzyszyć w trudnych operacjach głosowań.
Proszę bardzo, Panie Senatorze Sprawozdawco.
Senator Ryszard Sławiński:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich rozpatrzyła na swoim posiedzeniu prośbę senatora Władysława Mańkuta o odwołanie go z Komisji Spraw Unii Europejskiej, jak również trzy następujące wnioski: o powołanie senatora Krzysztofa Jurgiela do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, o powołanie senatora Władysława Mańkuta do Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych oraz o powołanie senatora Ryszarda Matusiaka do Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury. Komisja jednomyślnie przyjęła te wnioski. Proszę o ich poparcie.
Wicemarszałek
Ryszard Jarzembowski:
Rozumiem, że przyjęła jednogłośnie?
(Senator Ryszard Sławiński: Jednogłośnie, tak.)
Dziękuję bardzo, dziękuję, Panie Senatorze.
Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w tej sprawie? Nie stwierdzam tego.
Zatem przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez Komisję Regulaminową, Etyki i Spraw Senatorskich projektem uchwały w sprawie zmian w składzie komisji senackich.
Kto z państwa jest za przyjęciem tego projektu?
Kto jest przeciwny?
Kto się wstrzymał od głosu?
Jeszcze senator Litwiniec.
(Rozmowy na sali)
Damy szansę senatorowi... Proszę bardzo.
Dziękuję bardzo.
Oddano 74 głosy, 73 za, 1 senator wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 4)
Stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie zmian w składzie komisji senackich.
Powracamy do rozpatrzenia punktu drugiego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego.
W przerwie w obradach Komisja Ustawodawstwa i Praworządności oraz Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych odniosły się do wniosków przedstawionych w toku debaty i przygotowały wspólne sprawozdanie.
Zapraszam na mównicę pana senatora Andrzeja Jaeschkego, który został desygnowany na sprawozdawcę połączonych komisji.
Proszę bardzo.
Senator Andrzej Jaeschke:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
Mam zaszczyt w imieniu Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych oraz Komisji Ustawodawstwa i Praworządności, w imieniu członków tych komisji, przedstawić sprawozdanie z posiedzenia, które odbyło się w dniu wczorajszym.
Członkowie komisji w komfortowych warunkach, czyli bez udziału przedstawicieli zainteresowanych kształtem tej ustawy podmiotów, a więc organizacji komorników i organizacji przedsiębiorców, za to z udziałem przedstawicieli rządu, po głębokiej, merytorycznej i bardzo racjonalnej dyskusji upoważnili mnie do przedstawienia wyników i dorobku naszej pracy.
Otóż, Wysoki Senacie, w imieniu obydwu komisji wnoszę o przyjęcie następujących poprawek zawartych w punkcie oznaczonym rzymską trójką: pierwszej, drugiej, czwartej, siódmej, dwunastej, piętnastej, dwudziestej pierwszej, dwudziestej drugiej, dwudziestej piątej, dwudziestej szóstej, dwudziestej siódmej, dwudziestej ósmej i trzydziestej pierwszej.
Chciałbym również poinformować, że pani senator Genowefa Ferenc dokonała zmiany treści poprawki piętnastej w zestawieniu - między innymi w związku ze zmianą tej treści ta poprawka uzyskała poparcie komisji - a senatorowie Mieczysław Mietła i Bogdan Podgórski wycofali swoją poprawkę, co skutkuje wycofaniem również kilku innych poprawek, które były jej logiczną konsekwencją.
Jak myślę, powinienem - ta sprawa wzbudziła sporo kontrowersji, nawet tu, na sali, sporo emocji, zapewne niepotrzebnych, no, ale jako ludzie mamy przecież do nich prawo - zwrócić szanownym państwu uwagę na poprawkę czwartą, gdyż ta poprawka jest o tyle istotna, że decyzja komisji wykreślająca możliwość pobierania przez komorników czy zwrotu komornikowi przez dłużnika kosztów wynikających z zasięgania w instytucjach bankowych, ubezpieczeniowych, państwowych informacji o stanie majątku dłużnika wynikała z przekonania, iż komornik będzie mógł wprowadzić koszty tego typu korespondencji w koszty funkcjonowania swojej kancelarii, a w związku z czym w ostatecznym rozrachunku odliczy to od podatku. Sprawa, niestety, nie jest do końca jednoznaczna. Gdybym miał szczerze powiedzieć: moim zdaniem jest to kwestia naszego sumienia, ponieważ nie mamy ostatecznej decyzji Ministerstwa Finansów w tej sprawie, a ona jest tutaj najbardziej istotna. Większość komisji uznała, że taka możliwość istnieje, a więc można ten punkt wykreślić. Mniejszość komisji jest zdania, że Ministerstwo Finansów zapewne tego typu rozwiązania nie przyjmie, dbając o dochody budżetowe. A więc jest to kwestia rozstrzygnięcia tego w jedną lub w drugą stronę, rozstrzygnięcia opartego o nie do końca jasne przesłanki faktyczne. Nie byliśmy w stanie zasięgnąć w tej materii informacji w Ministerstwie Finansów, gdyż procedura zasięgnięcia tej informacji, ze względu na wagę sprawy, jest bardzo istotna. Chciałbym uczciwie i szczerze przekazać tę informację i zostawić kwestię głosowania nad tym punktem do rozstrzygnięcia w sumieniu każdego z senatorów.
Jeżeli chodzi o pozostałe poprawki, to z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć, że zostały wypracowane w sporym konsensusie.
Jedna z poprawek mniejszości, którą zapewne przedstawi zaraz pan senator Lubiński, również jest poprawką interesującą. Sugerowałbym, abyśmy dokładnie wysłuchali tego, co pan senator Lubiński ma do powiedzenia. Dziękuję uprzejmie za uwagę.
Wicemarszałek
Ryszard Jarzembowski:
Dziękuję bardzo.
Tylko uwaga formalna: rozstrzygamy na tej sali nie w sumieniach, a w głosowaniach.
Zapraszam pana senatora Mirosława Lubińskiego, żeby przedstawił wnioski mniejszości połączonych komisji.
Senator Mirosław Lubiński:
Dziękuję bardzo.
Panie i Panowie Senatorowie!
Poprawka trzynasta, złożona przez mniejszość komisji, daje komornikowi możliwość ustalenia wysokości opłaty egzekucyjnej w niższej wartości niż 15% zgłoszonego do egzekucji roszczenia. Dopiero w wyniku jej zawyżenia, mimo wspomnianej możliwości, poddana ona zostanie kontroli sądowej.
Panie i Panowie Senatorowie, to jest poprawka, która zapewnia, że w tym roku nie powtórzy się sytuacja z roku 2003, kiedy szpital imienia Batorego w Wałbrzychu musiał zapłacić - tytułem wynagrodzenia dla prywatnej kancelarii komorniczej - jednemu komornikowi 860 tysięcy zł. Takich szpitali w Polsce jest setki i może być jeszcze więcej. Nie pogarszajmy i tak trudnej sytuacji tych placówek, aby zadbać o interesy wąskiej grupy zawodowej ponad pięciuset komorników.
(Głos z sali: Za jedno pismo.)
Tak, za jedno pismo. Dziękuję.
Wicemarszałek
Ryszard Jarzembowski:
Dziękuję.
Mogą jeszcze zabrać głos senatorowie wnioskodawcy i sprawozdawcy.
Pan senator Bogusław Mąsior?
(Senator Bogusław Mąsior: Dziękuję bardzo.)
Pani senator Ewa Serocka?
(Senator Ewa Serocka: Dziękuję bardzo.)
Pan senator Marian Lewicki?
(Senator Marian Lewicki: Dziękuję.)
Pan senator Mieczysław Mietła?
(Senator Mieczysław Mietła: Dziękuję bardzo.)
Pan senator Bogdan Podgórski?
(Senator Bogdan Podgórski: Dziękuję bardzo.)
Pan senator Krzysztof Jurgiel?
(Senator Krzysztof Jurgiel: Dziękuję.)
Pani senator Genowefa Ferenc?
(Senator Genowefa Ferenc: Dziękuję.)
Pan senator Krzysztof Szydłowski?
Bardzo proszę.
Senator Krzysztof Szydłowski:
Szanowni Państwo, zwracam uwagę, że poprawka siódma utrwala to zjawisko, o którym wczoraj mówiliśmy, mianowicie zjawisko nierówności stron, nierówności pomiędzy wierzycielem próbującym egzekwować swoje należności a komornikiem. Poprawka siódma, która wyklucza głosowanie nad zgłoszonymi przeze mnie poprawkami: dziewiątą, dziesiątą i jedenastą, powoduje, że komornicy znowu są na pozycji niewspółmiernie uprzywilejowanej w stosunku do wierzyciela. To znaczy na wierzyciela przerzucona jest cała odpowiedzialność i wszelkie koszty, wierzyciel nie ma prawa być stroną równą w stosunku do komornika. Szczególnie moja poprawka jedenasta powoduje, że komornik, jeżeli nie będzie działał skutecznie lub niewystarczająco starannie, będzie musiał zwrócić wierzycielowi część wniesionej przez niego opłaty. Przegłosowanie poprawki siódmej utrwala tę niesprawiedliwość.
Wicemarszałek
Ryszard Jarzembowski:
Pan senator Mirosław Lubiński może zabrać jeszcze głos.
(Senator Mirosław Lubiński: Dziękuję.)
Pan senator Jerzy Markowski?
(Senator Jerzy Markowski: Dziękuję.)
Pan senator Zbigniew Religa?
(Senator Zbigniew Religa: Dziękuję.)
Ponadto mogą zabrać głos sprawozdawcy komisji.
Pani Ewa Serocka?
(Senator Ewa Serocka: Dziękuję.)
Pani senator Teresa Liszcz?
(Senator Teresa Liszcz: Dziękuję.)
Pan senator Andrzej Jaeschke?
(Senator Andrzej Jaeschke: Dziękuję.)
Pani senator Genowefa Ferenc?
(Senator Genowefa Ferenc: Dziękuję.)
Dziękuję bardzo.
Przypominam, że senatorowie Mieczysław Mietła i Bogdan Podgórski wycofali swoje wnioski.
Czy ktoś z państwa chce je podtrzymać? Nie stwierdzam tego.
Zatem przystępujemy do głosowania.
Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty przedstawiono następujące wnioski: senator Bogusław Mąsior wnosił o odrzucenie ustawy; senator Ewa Serocka i senator Marian Lewicki wnosili o przyjęcie ustawy bez poprawek; Komisja Ustawodawstwa i Praworządności oraz mniejszości Komisji Ustawodawstwa i Praworządności, Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do tekstu.
Zgodnie z regulaminem będziemy przeprowadzali najpierw głosowanie nad wnioskami skrajnymi.
W pierwszej kolejności będziemy głosowali nad wnioskiem pana senatora Bogusława Mąsiora o odrzucenie ustawy.
Proszę o włączenie aparatury. Dziękuję.
Kto z państwa jest za przyjęciem tego wniosku?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
12 głosów za, 65 - przeciw, 7 senatorów wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 5)
Stwierdzam, że wniosku senatora Mąsiora Senat nie przyjął.
Przechodzimy teraz do głosowania nad wnioskiem senator Ewy Serockiej i senatora Mariana Lewickiego o przyjęcie ustawy bez poprawek.
(Senator Teresa Liszcz: Nie działa aparatura...)
Już działa.
Kto z państwa jest za przyjęciem tego wniosku?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
9 głosów za, 70 - przeciw, 5 senatorów wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 6)
Senat i ten wniosek odrzucił.
A zatem możemy przystąpić do głosowania nad przedstawionymi poprawkami.
Poprawka pierwsza ma charakter redakcyjny.
(Głos z sali: Nie działa.)
Widzę, że nie działa, dlatego nie daję komendy do głosowania, Panie Senatorze.
Mamy problem z aparaturą, w takim razie minuta oddechu do czasu, kiedy problem zniknie.
(Głosy z sali: O, już działa.)
Przypominam, że poprawka pierwsza ma charakter redakcyjny.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję bardzo.
Wyświetlamy wyniki.
I bardzo proszę, żeby nie błądzić palcami po klawiaturze, bo to opóźnia nam tempo głosowania.
Oddano 85 głosów, wszystkie za. (Głosowanie nr 7)
Głosujemy nad poprawkami drugą i dwudziestą siódmą, które mają na celu dostosowanie do zasad techniki prawodawczej w zakresie konstrukcji i usytuowania w ustawie przepisu przejściowego.
(Głosy z sali: Znowu nie działa.)
Mamy jeszcze oczywiście takie wyjście, że głosy będą liczone ręcznie przez senatorów sekretarzy, tak że nie ma niebezpieczeństwa.
Już dobrze?
Poprawki druga i dwudziesta siódma, że przypomnę, mają na celu dostosowanie do zasad techniki prawodawczej w zakresie konstrukcji i usytuowania w ustawie przepisu przejściowego.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
83 głosy za, 2 senatorów było przeciw. (Głosowanie nr 8)
Poprawki przyjęte.
Poprawka trzecia zmierza do usunięcia rozwiązania przewidującego solidarną odpowiedzialność Skarbu Państwa z komornikiem za szkodę wyrządzoną przez komornika.
(Rozmowy na sali)
Proszę nie używać wyrazów niecenzuralnych.
Kto z państwa jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
18 głosów za, 63 senatorów było przeciw i 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 9)
Poprawka została odrzucona.
Poprawka czwarta, skreślająca pkt. 14, usuwa z katalogu wydatków gotówkowych w toku egzekucji koszty uzyskiwania przez komornika informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania. Poprawka przywraca stan obecnie obowiązujący, gdyż to w ustawie nowelizującej przewidziano zaliczanie tych kosztów do wydatków gotówkowych.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
70 głosów za, 9 senatorów było przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 10)
Poprawka przyjęta.
Głosujemy nad poprawkami: szóstą, dwudziestą czwartą i trzydziestą. Mają one na celu pozostawienie aktualnie obowiązującego rozwiązania w zakresie podnoszenia opłat egzekucyjnych, charakteryzującego się pobieraniem opłaty przy egzekucji świadczeń pieniężnych po dokonanej egzekucji oraz brakiem opłat zaliczkowych przed wszczęciem egzekucji.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
9 głosów za, 65 senatorów było przeciw, 10 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 11)
Poprawki zostały odrzucone.
Poprawki: siódma, dwudziesta druga, dwudziesta piąta i trzydziesta pierwsza modyfikują treść art. 45. Stanowią rozwiązanie, które jest połączeniem dwóch koncepcji pokrywania opłat egzekucyjnych. W zakresie egzekucji świadczeń pieniężnych przewidują powrót do obecnie obowiązującej zasady ich ponoszenia przez dłużnika po przeprowadzonej egzekucji, a w zakresie zabezpieczenia roszczeń pieniężnych - obowiązek uiszczenia przez wierzyciela opłaty stosunkowej przed wszczęciem postępowania o dokonanie tego zabezpieczenia. Wysokość tej opłaty ustalona została na poziomie 2% wartości roszczenia, ma być jednak nie mniejsza niż 3% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego i nie większa niż pięciokrotność tego uposażenia.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
47 głosów za, 32 senatorów było przeciw i 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 12)
Poprawki zostały przyjęte.
Poprawka dwunasta wprowadza dwudziestojednodniowy termin od dnia wpłynięcia wniosku, w ciągu którego komornik powinien podjąć czynności egzekucyjne niezbędne do skutecznego przeprowadzenia egzekucji. Obecnie obowiązująca ustawa przewiduje termin trzydniowy, jednakże przepis ten został uchylony przez Sejm i w tym zakresie ustawa nie przewiduje regulacji.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję bardzo.
79 senatorów głosowało za, 3 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 13)
Poprawka dwunasta została przyjęta.
Poprawka trzynasta wprowadza rozwiązanie polegające na możliwości zmniejszenia przez sąd całej opłaty stosunkowej, a jednocześnie wprowadza zasady ustalania jej wysokości przed jej pobraniem przez komornika. Będzie się ją ustalać w wysokości odpowiedniej do poniesionych przez komornika wydatków, nakładu jego pracy oraz wartości wyegzekwowanej części świadczenia zgłoszonego do egzekucji.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
55 senatorów głosowało za, 25 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 14)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka siedemnasta ma na celu zmniejszenie do połowy opłaty pobieranej przez komornika w razie umorzenia postępowania.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
20 głosów za, 61 - przeciw, 5 senatorów wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 15)
Poprawka została odrzucona.
Poprawka osiemnasta ma na celu zmniejszenie do 1/4 opłaty pobieranej przez komornika w razie umorzenia postępowania.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
27 za do 55 przeciw, 5 senatorów wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 16)
Poprawka została odrzucona.
Poprawka dziewiętnasta ma na celu usunięcie fragmentu przepisu stanowiącego o podstawie ustalania wysokości całej opłaty stosunkowej, aby usunąć rozbieżności między skreślanym zdaniem a art. 46 ustawy nowelizowanej.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
13 głosów poparcia, 62 - sprzeciwu,12 senatorów wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 17)
Poprawka została odrzucona.
Poprawka dwudziesta. Ma ona charakter redakcyjny.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
57 głosów za, 28 - przeciw...
(Głos z sali: 58 za.)
58 głosów za, 28 - przeciw, 1 senator wstrzymał się od głosu.(Głosowanie nr 18)
Poprawka dwudziesta pierwsza uzupełnia przepis o niezbędne, a pominięte w ustawie uchwalonej przez Sejm zmiany w zakresie zastąpienia pojęcia "prognozowane przeciętne wynagrodzenie" wyrażeniem "przeciętne wynagrodzenie miesięczne".
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Jak widzimy na tablicy, 84 senatorów głosowało za, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 19)
Poprawka oczywiście została przyjęta.
Poprawka dwudziesta szósta zmierza do dodania klauzuli odpowiedniego stosowania regulacji dotyczących zawieszenia komornika w czynnościach, gdy zawieszenia dokonuje minister sprawiedliwości.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
A kto się wstrzymał od głosu?
Możemy pokazać wyniki.
85 senatorów głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 20)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka dwudziesta ósma zmierza do zachowania zasad techniki prawodawczej.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
84 senatorów poparło poprawkę, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 21)
Poprawka została przyjęta.
I w ten sposób możemy przystąpić do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
71 głosów poparcia, 2 - sprzeciwu, 14 senatorów wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 22)
Stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji oraz o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego.
Powracamy do rozpatrzenia punktu trzeciego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy - Prawo o ustroju sądów wojskowych.
Przypominam, że debata nad rozpatrywaną ustawą została zakończona i obecnie możemy przystąpić do głosowania.
Przypominam też, że Komisja Ustawodawstwa i Praworządności przedstawiła projekt uchwały, w którym wnosi o przyjęcie ustawy bez poprawek.
Kto z państwa jest za przyjęciem tego projektu?
Kto jest przeciwny?
A kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
86 senatorów głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 23)
Oznacza to, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy - Prawo o ustroju sądów wojskowych.
Powracamy do rozpatrzenia punktu czwartego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o adwokaturze, ustawy o radcach prawnych, ustawy - Prawo o notariacie oraz ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.
Przypominam, że wszystkie procedury zostały wyczerpane i obecnie możemy przystąpić do głosowania.
Komisja Ustawodawstwa i Praworządności przygotowała projekt uchwały, w którym zwraca się do Wysokiego Senatu o przyjęcie tej ustawy bez poprawek.
Kto z państwa jest za przyjęciem tego wniosku?
Kto jest przeciwny?
A kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
87 głosów poparcia, 1 senator wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 24)
Stwierdzam, że Senat powziął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o adwokaturze, ustawy o radcach prawnych, ustawy - Prawo o notariacie oraz ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.
Oczywiście nie "powziął", a "podjął".
Powracamy do rozpatrzenia punktu piątego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.
Również w tym przypadku procedury zostały wyczerpane, a Komisja Kultury i Środków Przekazu przedstawia projekt uchwały, w którym wnosi o przyjęcie tej ustawy bez poprawek.
Kto jest za tym wnioskiem?
Kto jest jemu przeciwny?
A kto wstrzymuje się od głosu?
Dziękuję.
84 głosy za, 3 - przeciw. (Głosowanie nr 25)
Wobec tego mogę stwierdzić, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.
Powracamy do rozpatrzenia punktu szóstego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o kosmetykach.
I w tym przypadku procedury zostały wyczerpane.
Możemy przystąpić do głosowania nad wnioskiem Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. Wnosi ona o wprowadzenie poprawek do ustawy.
Przystępujemy do głosowania.
Poprawka pierwsza wprowadza do ustawy terminologię zgodną z przepisami kodeksu cywilnego.
Kto z państwa jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
85 senatorów głosowało za, 2 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 26)
Poprawka druga precyzuje odesłanie.
Kto jest za... Na razie nikt nie jest za, bo nie możemy tego wyniku pokazać. Także aparatura ma prawo być zmęczona po całym roku nieprzerwanej pracy i po tylu głosowaniach, ile wykonaliśmy, a wykonujemy dużą liczbę głosowań, naprawdę dużą.
(Rozmowy na sali)
No, ciągle nie ma możliwości...
Jak powiedziałem, poprawka druga precyzuje odesłanie.
Kto z państwa jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Wyświetlamy wyniki.
86 senatorów głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 27)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka trzecia zmierza do tego, aby zakaz wprowadzania do obrotu kosmetyków testowanych na zwierzętach obowiązywał od dnia wejścia w życie ustawy, a nie od momentu zastąpienia tych testów przez metody alternatywne uznane i przyjęte w Unii Europejskiej.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
84 senatorów głosowało za, 3 wstrzymało się od głosu, a 1 senator, na stanowisku sześćdziesiątym szóstym, nie głosował. (Głosowanie nr 28)
I bije się w piersi, jak widzę.
Poprawka czwarta określa termin, do którego może być utrzymany w mocy akt wykonawczy wydany na podstawie zmienianego upoważnienia ustawowego.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Jednogłośne poparcie: 88 senatorów głosowało za.(Głosowanie nr 29)
Przystępujemy do głosowania nad całością ustawy, wraz ze zmianami wynikającymi z przyjęcia tych czterech poprawek.
Kto z państwa jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
82 senatorów głosowało za, 4 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 30)
Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o kosmetykach.
Powracamy do rozpatrzenia punktu siódmego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz o zmianie ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie.
W przerwie w obradach Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych zebrała się, odniosła się do wniosków przedstawionych w toku debaty i przygotowała sprawozdanie.
Zapraszam pana senatora Andrzeja Chronowskiego, sprawozdawcę komisji, aby zechciał zabrać głos i przedstawić uzgodnione na posiedzeniu wnioski.
Senator Andrzej Chronowski:
Panie Marszałku! Wysoki Senacie!
W dniu wczorajszym Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzyła wnioski do ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz o zmianie ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie. Przyjęła wszystkie poprawki - macie je państwo zawarte w druku nr 773Z.
Szanowni Państwo Senatorowie, jestem w obowiązku powiedzieć państwu, że w kwestii poprawki, która została złożona w trakcie debaty Senatu, poprawki trzeciej, pojawiły się na posiedzeniu komisji pewne wątpliwości. Chodziło mianowicie o to, że Senat z tą poprawką może wyjść poza swoje kompetencje, a to z tego powodu, że Sejm w tym projekcie ustawy, który do nas przyszedł, porusza ten artykuł, ale nie rusza akurat tego ustępu w tym artykule. Jest więc jakby niepewność, czy my tu nie wychodzimy poza dopuszczalną materię. Senacka komisja Gospodarki i Finansów Publicznych doszła jednak do wniosku, że pozostawimy to do decyzji Sejmu. Ja jako sprawozdawca będę prezentował tę ustawę w Sejmie.
Dziękuję, Panie Marszałku. I proszę o przyjęcie tych poprawek.
Wicemarszałek
Ryszard Jarzembowski:
Dziękuję bardzo.
Głos mogą zabrać jeszcze wnioskodawcy.
Pan senator Jerzy Markowski?
(Senator Jerzy Markowski: Dziękuję.)
I pan senator Andrzej Chronowski jako wnioskodawca?
(Senator Andrzej Chronowski: Dziękuję.)
Nie ma ochoty. Dziękuję bardzo.
Przypominam, że Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych wycofała swój wniosek. Czy ktoś z państwa chce go podtrzymać? Nie stwierdzam takiej chęci. Dziękuję.
Przystępujemy do głosowania.
Poprawka pierwsza ma charakter redakcyjny.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
86 senatorów głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 31)
Poprawka trzecia obniża kwoty euro, których przekroczenie skutkowało będzie objęciem rocznych sprawozdań finansowych jednostek, o których mowa w art. 64 ust. 1 pkt 4, obowiązkowym badaniem i ogłaszaniem.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
77 senatorów głosowało za, 3 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 32)
Przyjęliśmy tę poprawkę.
Poprawka czwarta ma charakter technicznolegislacyjny. Ma ona na celu poprawne sformułowanie woli ustawodawcy.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
Jednogłośne poparcie wszystkich 85 senatorów. (Głosowanie nr 33)
Ale stwierdzam, że niektórzy uchylają się od naciśnięcia przycisku obecności.
Poprawka piąta ma charakter redakcyjny.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Jednogłośne poparcie 87 senatorów. (Głosowanie nr 34)
Poprawka szósta ma na celu zastosowanie prawidłowej techniki legislacyjnej w zakresie formułowania przepisów zmieniających.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
Jednogłośne poparcie 87 senatorów.(Głosowanie nr 35)
Poprawka siódma zmierza do umieszczenia przepisu zmieniającego we właściwym miejscu w strukturze ustawy, a mianowicie przed przepisami przejściowymi i przepisami o wejściu w życie.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Jednogłośne poparcie 87 senatorów.(Głosowanie nr 36)
Teraz głosujemy nad całością ustawy, wraz ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.
Kto z państwa jest za podjęciem takiej uchwały?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję bardzo.
86 senatorów głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 37)
To spowodowało, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz o zmianie ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie.
Powracamy do rozpatrzenia punktu ósmego porządku obrad: drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości.
Wczoraj zostało przedstawione sprawozdanie komisji o projekcie ustawy i została przeprowadzona dyskusja.
Możemy teraz przystąpić do trzeciego czytania tego projektu.
Przystępujemy do trzeciego czytania.
Przypominam, że komisja proponuje, aby Senat upoważnił senatora Andrzeja Chronowskiego do reprezentowania stanowiska Senatu w dalszych pracach nad tym projektem.
Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez komisję projektem uchwały o zmianie ustawy o rachunkowości wraz z projektem ustawy - druk senacki nr 778.
Kto z państwa jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
80... Jak to się dzieje, że senator Pietrzak... a tu jest sygnał, że nie głosuje? Dobrze, można się domyślić...
86 senatorów głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 38)
Stwierdzam, że Senat przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości i podjął uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu tego projektu ustawy.
Jednocześnie informuję, że Senat upoważnił senatora Andrzeja Chronowskiego do reprezentowania stanowiska Senatu w dalszych pracach nad tym projektem.
Powracamy do rozpatrzenia punktu dziewiątego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego oraz ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
W przerwie w obradach spotkały się Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych oraz Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego, odniosły się do wniosków zgłoszonych w toku debaty i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie.
Już do nas zmierza pan senator Janusz Konieczny, który został wybrany na sprawozdawcę połączonych komisji.
Bardzo proszę.
Senator Janusz Konieczny:
Dziękuję bardzo, Panie Marszałku.
W imieniu połączonych Komisji Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego oraz Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych pragnę przedstawić sprawozdanie z posiedzenia.
Wyżej wymienione komisje po zapoznaniu się z wnioskami zgłoszonymi do ustawy o zmianie ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego oraz ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym jednogłośnie poparły poprawki: trzecią, szóstą, ósmą, dziewiątą, dziesiątą, jedenastą, dwunastą, czternastą.
Pragnę także poinformować, że pan senator Markowski... przepraszam, Huskowski, wycofał poprawki czwartą i trzynastą, a pan senator Mąsior wycofał poprawkę piątą.
Proszę Wysoki Senat o uchwalenie ustawy wraz z przyjętymi przez komisje poprawkami, które znajdują się w druku senackim nr 774Z. Dziękuję bardzo.
Wicemarszałek
Ryszard Jarzembowski:
Dziękuję bardzo.
Głos jeszcze mogą zabrać senatorowie: Marian Lewicki...
(Senator Marian Lewicki: Dziękuję.)
Stanisław Huskowski...
(Senator Stanisław Huskowski: Dziękuję.)
I Bogusław Mąsior.
(Senator Bogusław Mąsior: Dziękuję.)
Dziękuję.
Przypominam, że senatorowie Stanisław Huskowski i Bogusław Mąsior wycofali swoje wnioski. Czy ktoś z państwa chce je podtrzymać? Nie ma chętnych. Dziękuję.
Wobec tego przystępujemy do głosowania.
Poprawki pierwsza i druga polegają na zastąpieniu w nowelizowanej ustawie wyrazu "przemieszczanie" wyrazem "przekazanie".
Kto z państwa jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
22 głosy za, 59 - przeciw, 6 senatorów wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 39)
Oczywiście poprawka została odrzucona.
Poprawka trzecia uwzględnia bieżący stan prawny poprzez odesłanie do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a nie do ustawy - Prawo działalności gospodarczej.
Kto z państwa jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
85 głosów za, 1 - przeciw, 1 senator wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 40)
Poprawka szósta wyłącza spod obowiązku posiadania numeru identyfikacyjnego oraz wpisu do rejestru amunicję, wyroby pirotechniczne oraz materiały niebezpieczne klasy 4.1. Od poprawki siódmej odróżnia ją szersze wyłączenie, które obejmuje także materiały niebezpieczne klasy 4.1.
Kto z państwa jest za?
Kto jest przeciwny?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
84 głosy za, 1 - przeciw, 3 senatorów wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 41)
Poprawka ósma koryguje, zgodnie z zasadami techniki prawodawczej, sposób zapisania zmian w ustawie.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
85 głosów za, 1 senator wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 42)
Poprawka dziewiąta zmierza do tego, aby przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin oraz wydobywania kopalin ze złóż nie przedstawiali zaświadczenia o spełnianiu wymagań przez obiekty budowlane i urządzenia techniczne.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
81 głosów za, 2 - przeciw, 4 senatorów wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 43)
Poprawka dziesiąta prawidłowo określa podstawę prawną wydania aktu wykonawczego do ustawy - Prawo geologiczne i górnicze.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
88 głosów za. (Głosowanie nr 44)
Poprawka uzyskała jednogłośne poparcie.
Poprawka jedenasta wprowadza do ustawy prawidłową terminologię.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
Wynik identyczny jak poprzednio: 88 senatorów było jednogłośnie za. (Głosowanie nr 45)
Poprawka dwunasta eliminuje spośród wymienionych w ustawie umów międzynarodowych wiążących Polskę Europejskie porozumienie w sprawie międzynarodowych przewozów materiałów niebezpiecznych śródlądowymi drogami wodnymi, które nie zostało przez Polskę ratyfikowane.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Oddano 88 głosów, wszystkie za. (Głosowanie nr 46)
Poprawka czternasta zmierza do tego, aby zapewnić przedsiębiorcom sześciomiesięczny termin na dostosowanie się do nowych regulacji w zakresie nadawania materiałom wybuchowym numerów identyfikacyjnych.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
Oddano 88 głosów, wszystkie za. (Głosowanie nr 47)
Teraz głosujemy nad przyjęciem uchwały w sprawie ustawy w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych przez Wysoki Senat poprawek.
Kto z państwa jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
87 głosów za, 1 senator wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 48)
Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego oraz ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Powracamy do rozpatrzenia punktu dziesiątego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o wypowiedzeniu Konwencji o przyszłej wieloletniej współpracy w rybołówstwie na Północno-Wschodnim Atlantyku, sporządzonej w Londynie dnia 18 listopada 1980 r.
Procedury zostały wyczerpane, możemy więc przystąpić do głosowania.
Komisja Spraw Zagranicznych oraz Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiły jednobrzmiące projekty uchwał, w których wnoszą o przyjęcie tej ustawy bez poprawek, głosujemy zatem nad tym wnioskiem.
Kto z państwa jest za jego przyjęciem?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
83 głosy za, 3 - przeciw, 2 senatorów wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 49)
Oznacza to, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o wypowiedzeniu Konwencji o przyszłej wielostronnej współpracy w rybołówstwie na Północno-Wschodnim Atlantyku, sporządzonej w Londynie dnia 18 listopada 1980 r.
Powracamy do rozpatrzenia punktu dwunastego porządku obrad: drugie czytanie projektu uchwały w sprawie niezbędnych działań mających na celu przygotowanie Polski do integracji europejskiej w obszarze wspierania oraz wykorzystania prac naukowo-badawczych i wdrożeniowych w gospodarce.
Przypominam, że Senat, po przeprowadzeniu drugiego czytania projektu uchwały, skierował ten projekt do Komisji Ustawodawstwa i Praworządności, Komisji Nauki, Edukacji i Sportu oraz Komisji Gospodarki i Finansów Publicznych i zobowiązał te komisje, na wniosek senatora Mariana Żenkiewicza, do przedstawienia jeszcze na obecnym posiedzeniu dodatkowego sprawozdania. Sprawozdanie to jest zawarte w druku nr 750X.
Przystępujemy zatem do trzeciego czytania projektu uchwały, które obejmuje przedstawienie Senatowi dodatkowego sprawozdania komisji o projekcie uchwały oraz głosowanie.
Proszę pana senatora Zbigniewa Kruszewskiego, żeby w imieniu połączonych komisji zechciał zabrać głos i przedstawić tezy tego dodatkowego sprawozdania, którego pełną treść mamy w druku.
Proszę.
Senator Zbigniew Kruszewski:
Dziękuję bardzo, Panie Marszałku.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
Komisje Ustawodawstwa i Praworządności, Komisja Nauki, Edukacji i Sportu oraz Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych na wspólnym posiedzeniu w dniu wczorajszym, po rozpatrzeniu przedstawionego projektu uchwały oraz wniosków zgłoszonych w toku dyskusji podczas drugiego czytania, poparły poprawki pierwszą, drugą, trzecią, czwartą i siódmą i wnoszą o ich przyjęcie przez Senat, a następnie o przyjęcie projektu uchwały w sprawie wspierania oraz wykorzystania prac naukowo-badawczych i wdrożeniowych w gospodarce.
Jeżeli mogę, proponowałbym nad poprawkami pierwszą, drugą, trzecią i czwartą głosować łącznie, bo są to drobne poprawki redakcyjne. Osobno proponowałbym głosować nad poprawkami piątą, szóstą i siódmą, ze względu na to, że odnoszą się one do merytorycznej treści uchwały.
Jeżeli mogę, Panie Marszałku, chciałbym też podziękować wszystkim państwu senatorom, którzy przyczynili się do powstania tej uchwały, a także szczególnie podziękować za wkład i redakcję tekstu panom profesorom Bogdanowi Neyowi, Władysławowi Włosińskiemu i Andrzejowi Straszakowi. Dziękuję bardzo.
Wicemarszałek
Ryszard Jarzembowski:
Dziękuję bardzo.
Głos mogą zabrać jeszcze senatorowie wnioskodawcy.
Senator Edmund Wittbrodt?
(Senator Edmund Wittbrodt: Dziękuję bardzo.)
Senator Adam Biela?
(Senator Adam Biela: Dziękuję.)
Senator Andrzej Wielowieyski?
(Senator Andrzej Wielowieyski: Dziękuję.)
Senator Krzysztof Jurgiel?
(Senator Krzysztof Jurgiel: Dziękuję.)
I senator Ryszard Matusiak?
(Senator Ryszard Matusiak: Dziękuję.)
Rozumiem, że "dziękuję, nie"?
(Senator Ryszard Matusiak: Dziękuję, nie.)
Dobrze.
Jeszcze senator Zbigniew Kruszewski może zabrać głos.
(Senator Zbigniew Kruszewski: Dziękuję bardzo.)
Dobrze.
Pan senator Kruszewski w imieniu połączonych komisji zgłosił wniosek o łączne głosowanie nad poprawkami pierwszą, drugą, trzecią i czwartą. Czy w tej sprawie jest opozycja? Nie widzę opozycji.
(Głos z sali: Jest, jest, ale nie w tej sprawie.)
Ale czy ktoś jest przeciw?
(Głos z sali: Opozycja jest, ale nie w tej sprawie.)
No tak, ale nie o tym mówimy przecież. Nie o tym mówimy.
No, musimy nabrać oddechu i przejść do łącznego głosowania nad poprawkami pierwszą, drugą, trzecią i czwartą.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z państwa jest za przyjęciem tych poprawek?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję. Rośnie nam frekwencja.
88 głosów za, 1 senator wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 50)
Przechodzimy do głosowania nad poprawką piątą. Formułuje ona katalog głównych zadań, które powinny wynikać z postulowanego programu na rzecz przyspieszenia i ujednolicenia działań mających na celu wykorzystanie prac naukowo-badawczych i zintensyfikowanie wdrożeń w gospodarce.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
28 głosów za, 61 - przeciw. (Głosowanie nr 51)
Poprawka została odrzucona.
Poprawka szósta wskazuje, że postulowany program na rzecz przyspieszenia i ujednolicenia działań mających na celu wykorzystanie prac naukowo-badawczych i zintensyfikowanie wdrożeń w gospodarce powinien zakładać skoncentrowanie wydatków na Narodowym Planie Rozwoju na lata 2007-2013, na wspieranie rozwoju technologicznego i innowacyjnego, budowanie struktury informatycznej i naukowej oraz rozwój kadr nowoczesnej gospodarki.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
22 głosy za, 63 - przeciw, 2 senatorów wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 52)
Poprawka została odrzucona.
Poprawa siódma ma na celu zobowiązanie Rady Ministrów do przedstawienia programu, który doprowadzi do finansowania nauki na poziomie 3% PKB do 2010 r.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
80 głosów za, 4 - przeciw, 4 senatorów wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 53)
Poprawka została przyjęta. Udany debiut senatora Matusiaka.
Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez komisję projektem uchwały w sprawie wspierania...
(Głosy z sali: Nie, nie...)
Nie? Aha, przepraszam.
Przystępujemy do głosowania nad przyjęciem projektu uchwały w sprawie wspierania oraz wykorzystania prac naukowo-badawczych i wdrożeniowych w gospodarce w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych przed chwilą poprawek.
Kto z państwa jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
89 głosów za. (Głosowanie nr 54)
Uchwała uzyskała jednogłośne poparcie.
Wobec tego stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie wspierania oraz wykorzystywania prac naukowo-badawczych i wdrożeniowych w gospodarce.
Ogłaszam krótką przerwę techniczną.
(Przerwa w obradach od godziny 11 minut 54 do godziny 11 minut 57)
Wicemarszałek
Ryszard Jarzembowski:
Wznawiam obrady.
Powracamy do rozpatrzenia punktu pierwszego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Wczoraj obradowała Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia, która odniosła się do wniosków zgłoszonych w toku debaty i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.
Zapraszam panią przewodniczącą i zarazem sprawozdawcę komisji senator Krystynę Sienkiewicz o zabranie głosu i przedstawienie wniosków uzgodnionych w czasie posiedzenia komisji.
Senator Krystyna Sienkiewicz:
Panie Marszałku! Panie i Panowie!
Do dwudziestu godzin pracy Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia dołożyła jeszcze cztery - na rozpatrzenie poprawek zgłoszonych w czasie debaty i oczywiście na dyskusję nad tymi poprawkami. I za tę bardzo trudną pracę chciałabym podziękować paniom senator i panom senatorom, panu ministrowi wraz z jego zespołem współpracowników merytorycznych, najniższy pokłon składam legislatorom, jak również ekspertom oraz komu się tylko należy.
Poprawek, którym Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia odmówiła poparcia, jest sześćdziesiąt dziewięć, czyli o blisko jedną trzecią mniej od ogólnej liczby zgłoszonych. Te, które komisja poparła, są wymienione na pierwszej stronie druku nr 777Z. I tylko gwoli ubogacenia tego sprawozdania dodam, że senatorowie konsekwentnie, dbając o integralność ustawy, odmówili poparcia poprawkom zmieniającym, do tego niekorzystnie zmieniającym, definicje lub powtarzającym definicje z innych ustaw. Nie otrzymały również poparcia senatorów poprawki dotyczące dodatkowej kategorii osób i podmiotów. Komisja nie znalazła żadnego uzasadnienia dla dodania osób odbywających pozaetatową aplikację sądową i prokuratorską, niepodlegających obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. A ten podmiot, odnośnie do którego komisja nie udzieliła poparcia, to jest Komisja Etyki, bo to chyba nie powinno być w tej ustawie. Nie dopisano do listy leków, których dotyczy opłata ryczałtowa, wyrobów medycznych, bo byłoby to systemowo niespójne z obecnym stanem prawnym. Nie zdecydowaliśmy się na takie fragmentaryczne zmiany, zgodnie z koncepcją rządu, iż ma to być spójna całościowo ustawa, do której następnie dojdą inne, peryferyjne.
Ze zrozumieniem co do intencji - i proszę mnie posłuchać, bo odnośnie do tej sprawy będzie znowu cała seria pytań, listów i apeli - ale ze świadomością, że byłoby to rozwiązanie niespójne z przepisami ustawy o pomocy społecznej, senatorowie nie zaaprobowali poprawki jedenastej, czyli tej dotyczącej domów pomocy społecznej, tej, w sprawie której wszyscy państwo otrzymaliście list jak gdyby z jednego rozdzielnika. To samo dotyczy podstawy wymiaru składki za bezrobotnych.
I ostatnia uwaga: senatorowie nie umieścili w wykazie świadczeń opieki zdrowotnej niefinansowanych ze środków publicznych, znajdującym się w załączniku do ustawy, zapłodnienia in vitro, uznając, iż jest to problem ważny społecznie, dotyczący co piątego czy co szóstego małżeństwa w Polsce, a ponadto mamy depresję urodzeniową i trzeba, żeby Polacy się rozmnażali.
Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia miała pewien problem, który z uwagi na udział Biura Legislacyjnego muszę omówić, aczkolwiek rozumiem to zniecierpliwienie sali. Otóż dotyczy to zmiany w art. 114 ust. 2, czyli obsługi bankowej funduszu, usługi bankowej na rzecz państwowej jednostki sektora finansów publicznych. Senatorowie wysłuchali opinii Biura Legislacyjnego o niekonstytucyjności wskazania jednego konkretnego banku, co wyklucza zasadę równości zapisaną w art. 32 konstytucji, sprzeczności z prawem Unii Europejskiej czy ustawą o zamówieniach publicznych. Z opinią Biura Legislacyjnego polemizował minister zdrowia, przedkładając opinię Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej z dnia 5 czerwca, a więc wydaną już po akcesji, oraz przedstawiciel Ministerstwa Finansów, podtrzymujący stanowisko rządu ze wskazaniem na konkretny bank. W tej sytuacji senatorowie postanowili powrócić do wersji rządowej zmodyfikowanej poprawką, wskazując ten bank w art. 114. W tym druku nr 777Z w poprawce sto sześćdziesiątej piątej zostało pominięte to poparcie przez komisję, zabrakło tam tej adnotacji, więc niniejszym to uzupełniam.
W kilku przypadkach komisja zrewidowała swoje poprzednie głosowania. Wszystkie poprawki są zawarte w druku nr 777Z.
Panie Marszałku! Panie i Panowie! Wysoka Izbo!
(Wicemarszałek Ryszard Jarzembowski: Słuchamy z uwagą.)
Naprawdę z pewną taką nieśmiałością...
(Głosy z sali: Cha, cha, cha.)
No, cha, cha, cha...
Chciałabym zaproponować Wysokiej Izbie głosowanie łączne nad poprawkami popartymi przez Komisję Polityki Społecznej i Zdrowia, tymi, które nie budziły żadnych kontrowersji, a mają następujące przymioty, które chciałabym wskazać. Mianowicie wprowadzają one porządek w oznakowaniach, doprecyzowują przepisy, uzupełniają czy powodują skreślenie ewidentnie zbędnego przywołania, wskazują odpowiednią liczbę lub przypadek.
Jeżeli nie ma sprzeciwu, to ja przynajmniej wymienię numery tych poprawek, a potem Wysoka Izba zadecyduje...
(Wicemarszałek Ryszard Jarzembowski: Dobrze, jasne, proszę bardzo.)
Są to poprawki: dziesiąta, dwunasta, dziewiętnasta...
(Głos z sali: Wolniej.)
Czyli dziesiąta, dwunasta, dziewiętnasta, dwudziesta siódma, trzydziesta ósma, czterdziesta pierwsza, czterdziesta ósma, czterdziesta dziewiąta, sześćdziesiąta, sześćdziesiąta pierwsza, sześćdziesiąta ósma, siedemdziesiąta, siedemdziesiąta pierwsza, siedemdziesiąta druga, siedemdziesiąta czwarta, siedemdziesiąta siódma, osiemdziesiąta druga, osiemdziesiąta szósta, dziewięćdziesiąta szósta i sto dwudziesta pierwsza łącznie, sto pierwsza i sto szesnasta łącznie, sto trzynasta i sto piętnasta, sto siedemnasta, sto dwudziesta siódma, sto trzydziesta trzecia, sto trzydziesta czwarta, sto trzydziesta piąta, sto trzydziesta ósma, sto czterdziesta... Gdybyście państwo sprawdzili, jest tam po prostu błędne przywołanie. ... sto czterdziesta druga, sto czterdziesta czwarta, sto czterdziesta trzecia... To poprawka ewidentnie redakcyjna, można to obserwować w miarę ich wymieniania. ... sto czterdziesta siódma i sto czterdziesta ósma, poprawki porządkujące, sto pięćdziesiąta i sto pięćdziesiąta pierwsza, sto pięćdziesiąta druga, która po prostu usuwa błąd gramatyczny, sto pięćdziesiąta trzecia, sto pięćdziesiąta czwarta, uściślająca termin, sto pięćdziesiąta szósta, sto pięćdziesiąta siódma i sto pięćdziesiąt ósma, sto pięćdziesiąta dziewiąta i sto sześćdziesiąta druga - te zmieniają tytuł działu, dostosowując go po prostu do treści - sto sześćdziesiąta i sto sześćdziesiąta pierwsza, sto sześćdziesiąta czwarta, ewidentnie uzupełniająca, sto sześćdziesiąta szósta, sto sześćdziesiąta siódma, sto sześćdziesiąta ósma i sto siedemdziesiąta...
Już zmierzam ku końcowi.
...sto siedemdziesiąta trzecia i sto siedemdziesiąta czwarta, zawierające uzupełnienie, sto osiemdziesiąta pierwsza, która skreśla niepotrzebnie przywołany artykuł, sto osiemdziesiąta pierwsza i sto dziewięćdziesiąta.
Decyzja należy do Wysokiej Izby.
(Wicemarszałek Ryszard Jarzembowski: Jasne.)
Dziękuję bardzo.
Wicemarszałek
Ryszard Jarzembowski:
Dziękuję bardzo.
Teraz głos mogą zabrać senatorowie wnioskodawcy.
Pan senator Krzysztof Jurgiel?
Proszę mówić.
Senator Krzysztof Jurgiel:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
Chciałbym prosić o poparcie poprawki sto dziewięćdziesiątej siódmej lub sto dziewięćdziesiątej ósmej. Przypomnę, że w 1999 r. pan Balcerowicz żałował 500 milionów zł na rolnictwo. I czym się to zakończyło? Zimowymi strajkami. Myślę, że niezwiększenie o co najmniej 700 milionów zł środków finansowych na służbę zdrowia na rok przyszły spowoduje zamieszanie w społeczeństwie i duże kłopoty z funkcjonowaniem tej sfery życia publicznego, a także przyniesie duże kłopoty rządowi, szczególnie panu ministrowi zdrowia. Tak więc proszę o poparcie poprawki sto dziewięćdziesiątej ósmej, która zwiększa o 0,25% stawkę na rok przyszły, jeśli chodzi o odpis na ochronę zdrowia.
Chciałbym też zwrócić uwagę na poprawkę, która w art. 118 ust. 4 likwiduje zapis mówiący o tym, że po zastosowaniu algorytmu przygotowanego przez rząd środki na rok 2006 nie mogą być niższe niż środki na rok poprzedni. To jeśli mamy algorytm, z którego wyliczymy, że środki dla danego województwa będą niższe, to i tak musimy przyjąć sumę, która była w roku ubiegłym. Uważam, że to jest nielogiczny zapis. Dziękuję.
Wicemarszałek
Ryszard Jarzembowski:
Dziękuję.
Pan senator January Bień?
(Senator January Bień: Dziękuję.)
Pani senator Genowefa Ferenc?
(Senator Genowefa Ferenc: Dziękuję.)
Pan senator Adam Biela?
(Senator Adam Biela: Dziękuję.)
Pan senator Jan Szafraniec?
Proszę bardzo.
Senator Jan Szafraniec:
Ja bardzo proszę o poparcie poprawki sto dwudziestej trzeciej i sto dziewięćdziesiątej szóstej. Przyjęcie przez Wysoką Izbę poprawki sto dwudziestej trzeciej będzie skutkowało obsługą bankową funduszu przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Ja tylko przypomnę, że jest to bank o długiej tradycji, bank powołany przez prezydenta Rzeczypospolitej w 1924 r.
(Głos z sali: Poprawka poparta przez komisję.)
Wicemarszałek
Ryszard Jarzembowski:
Tak, ona jest już poparta, a podwójne poparcie może jej tylko zaszkodzić.
(Wesołość na sali)
(Senator Sławomir Izdebski: Pan senator chce jeszcze poparcia Ligi Polskich Rodzin.)
(Rozmowy na sali)
(Senator Jan Szafraniec: To trudno.)
Będziemy mieli jeszcze oświadczenia. Pan senator Sławomir Izdebski będzie mógł wtedy nawet zablokować mównicę po zakończeniu obrad.
(Senator Jan Szafraniec: To trudno, nie będę dalej dyskutował. Bardzo proszę o poparcie. Dziękuję bardzo.)
(Senator Sławomir Izdebski: Ktoś może zboże wysypać.)
Jeszcze chyba żniw nie było.
(Wesołość na sali)
Proszę o powagę, bo teraz pytam panią senator Alicję Stradomską, czy chce zabrać głos.
(Senator Alicja Stradomska: Dziękuję.)
Pani senator Anna Kurska?
(Senator Anna Kurska: Dziękuję.)
Pan senator Zbigniew Religa?
(Senator Zbigniew Religa: Dziękuję, nie.)
Pani senator Krystyna Sienkiewicz?
(Senator Krystyna Sienkiewicz: Dziękuję.)
Pan senator Zbigniew Romaszewski?
(Senator Zbigniew Romaszewski: Dziękuję bardzo.)
Pani senator Teresa Liszcz?
(Senator Teresa Liszcz: Dziękuję.)
Pan senator Zbigniew Kulak?
(Senator Zbigniew Kulak: Dziękuję.)
Pan senator Lesław Podkański?
Senator Lesław Podkański:
Tak, dziękuję bardzo, Panie Marszałku.
W świetle tego, co się stało kilkadziesiąt sekund temu - została zagrożona poprawka sto dwudziesta trzecia, to się dało wyczuć na sali - ja chcę prosić o poparcie poprawki sto dwudziestej piątej, która dotyczy tej samej materii. Dwa lata temu Wysoka Izba nie poparła tej propozycji. Polecam uwadze obecnych następujące informacje: środki, które będą zgromadzone, są wysokie i one powinny być lokowane właśnie w takim banku, jak zapisaliśmy w poprawce sto dwudziestej piątej, co wtedy w tej Izbie zostało podważone jako sprzeczne z zasadami Unii Europejskiej. Zrobiliśmy określone ekspertyzy i okazało się jednak, że środki publiczne mogą być gromadzone w banku polskim, natomiast wszystkie przetargi i wykonanie zadań z tych środków będą podlegały regułom Unii Europejskiej. I o to mogą się ubiegać i podmioty krajowe, i zagraniczne. Dlatego bardzo proszę Wysoką Izbę o poparcie poprawki sto dwudziestej piątej. Dziękuję.
Wicemarszałek
Ryszard Jarzembowski:
Dziękuję bardzo.
Pan senator Krzysztof Wawrzyniec Borkowski?
(Senator Krzysztof Borkowski: Dziękuję bardzo.)
Pan senator Jerzy Smorawiński?
(Senator Jerzy Smorawiński: Dziękuję.)
Pan senator Józef Sztorc, niestety nieobecny, wyczerpał swoją energię na pytaniach.
Pan senator Grzegorz Matusiak?
(Senator Grzegorz Matuszak: Matuszak, dziękuję bardzo.)
Przepraszam, przepraszam. Ryszard Matusiak i Grzegorz Matuszak.
(Senator Grzegorz Matuszak: Dziękuję.)
Dziękuję bardzo.
Także mogą zabrać jeszcze głos - z racji tego, że byli sprawozdawcami mniejszości - senatorowie: Zdzisława Janowska? Niestety jej fotel zieje pustką. (Wesołość na sali)
Pan senator Zbigniew Religa?
(Senator Zbigniew Religa: Dziękuję.)
I pani senator Olga Krzyżanowska?
(Senator Olga Krzyżanowska: Dziękuję, nie.)
Dziękuję bardzo.
Przypominam, że Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia wycofała swoją poprawkę, to jest poprawkę sto osiemdziesiątą szóstą w druku nr 777Z.
Czy ktoś z państwa chce podtrzymać tę poprawkę? Nie zauważam. Dziękuję.
Pani senator Krystyna Sienkiewicz zgłosiła wniosek o łączne przegłosowanie poprawek o charakterze redakcyjnym, uściślającym et cetera.
Czy ktoś się sprzeciwia temu wnioskowi?
Patrzę głęboko w oczy senatorowi Rzemykowskiemu.
(Senator Tadeusz Rzemykowski: Wniosek jest prawidłowy.)
Dziękuję bardzo. (Wesołość na sali) (Oklaski)
W takim razie łącznie przegłosujemy następujące poprawki: dziesiątą, dwunastą, dziewiętnastą, dwudziestą siódmą, trzydziestą ósmą, czterdziestą pierwszą, czterdziestą ósmą, czterdziestą dziewiątą, sześćdziesiątą, sześćdziesiątą pierwszą, sześćdziesiątą ósmą, siedemdziesiątą, siedemdziesiątą pierwszą, siedemdziesiątą drugą, siedemdziesiątą czwartą, siedemdziesiątą siódmą, osiemdziesiątą drugą, osiemdziesiątą szóstą, dziewięćdziesiątą szóstą, sto pierwszą, sto trzynastą, sto piętnastą, sto szesnastą, sto siedemnastą, sto dwudziestą pierwszą, sto dwudziestą siódmą, sto trzydziestą trzecią, sto trzydziestą czwartą, sto trzydziestą piątą, sto trzydziestą ósmą, sto czterdziestą, sto czterdziestą drugą, sto czterdziestą trzecią, sto czterdziestą czwartą, sto czterdziestą siódmą, sto czterdziestą ósmą, sto czterdziestą dziewiątą, sto pięćdziesiątą, sto pięćdziesiątą pierwszą, sto pięćdziesiątą drugą, sto pięćdziesiątą trzecią, sto pięćdziesiątą czwartą, sto pięćdziesiątą szóstą, sto pięćdziesiątą siódmą, sto pięćdziesiątą ósmą, sto pięćdziesiątą dziewiątą, sto sześćdziesiątą, sto sześćdziesiątą pierwszą, sto sześćdziesiątą drugą, sto sześćdziesiątą czwartą, sto sześćdziesiątą szóstą, sto sześćdziesiątą siódmą, sto sześćdziesiątą ósmą, sto siedemdziesiątą, sto siedemdziesiątą trzecią, sto siedemdziesiątą czwartą, sto osiemdziesiątą pierwszą, sto osiemdziesiątą siódmą i sto dziewięćdziesiątą.
Proponuję przegłosować te poprawki w pierwszej kolejności.
(Rozmowy na sali)
Mam tutaj protest, opozycję wewnątrzkancelaryjną, w takim razie, jak dojdziemy do dziesiątej, to wtedy to zrobimy.
Przystępujemy zatem do głosowania w sprawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Poprawka pierwsza uchyla przepis określający cel, jaki ma realizować ustawa.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
74 senatorów głosowało za, 5 - przeciw, 9 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 55)
Poprawka przyjęta.
Poprawka druga uściśla definicję leku podstawowego.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
85 głosów za, 3 - przeciw. (Głosowanie nr 56)
Poprawka przyjęta.
Głosujemy łącznie nad poprawkami trzecią i czterdziestą drugą, które zmierzają do wprowadzenia częściowej lub ryczałtowej odpłatności za środki antykoncepcyjne, poprzez rozszerzenie definicji leku uzupełniającego o produkt leczniczy o działaniu antykoncepcyjnym.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
65 senatorów głosowało za, 18 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 57)
Poprawka czwarta uściśla definicję lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
88 senatorów głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 58)
Poprawka piąta wyłącza z definicji pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej te pielęgniarki, które ukończyły szkolenie specjalistyczne lub kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa w ochronie zdrowia pracujących.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Proszę się ze mną nie bawić, Panie Senatorze Mieczysławie.
Proszę o wyświetlenie wyniku.
83 senatorów głosowało za, 2 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 59)
Poprawka szósta rozszerza definicję podstawowej opieki zdrowotnej o świadczenia z zakresu pielęgniarstwa.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
88 senatorów głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 60)
Siódma ma charakter uściślający.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
88 senatorów za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 61)
Poprawki ósma i osiemdziesiąta dziewiąta...
(Głosy z sali: Sto osiemdziesiąta dziewiąta.)
...sto osiemdziesiąta dziewiąta, tak, definiują pojęcie stanu nagłego, rezygnując z odsyłania do przepisu ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
20 senatorów głosowało za, 65 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 62)
Poprawka dziewiąta uchyla definicję świadczenia specjalistycznego.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
70 senatorów głosowało za, 4 - przeciw, 15 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 63)
I teraz głosujemy łącznie nad poprawkami: od dziesiątej... Czy mam je jeszcze raz czytać?
(Głosy z sali: Nie.)
Myślałem, że lubicie mnie słuchać, cha, cha...
Dobrze. W takim razie głosujemy łącznie nad poprawkami, które zostały wymienione przez sprawozdawcę i powtórzone przeze mnie.
Kto z państwa jest za przyjęciem tych poprawek?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
87 senatorów głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 64)
Informuję, że poprawki wcześniej wymienione zostały przez Wysoki Senat przyjęte.
Poprawka jedenasta rozszerza definicję świadczeniobiorcy o dom pomocy społecznej, w zakresie realizacji całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
25 senatorów głosowało za, 57 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 65)
Głosujemy łącznie nad poprawkami: trzynastą, czternastą i piętnastą, które zmierzają do uchylenia obowiązku dokonywania oceny dostępności do poszczególnych rodzajów świadczeń opieki zdrowotnej, jeśli chodzi o zadania gmin, powiatów i samorządów województw.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
72 senatorów głosowało za, 7 - przeciw, 9 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 66)
Poprawka szesnasta znosi nałożony na wojewodę obowiązek koordynowania programów zdrowotnych.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
62 senatorów głosowało za, 17 - przeciw, 9 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 67)
Poprawka siedemnasta uchyla przepis zobowiązujący ministra właściwego do spraw zdrowia do corocznego przedkładania Sejmowi informacji o dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych ze środków publicznych oraz sprawozdania finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
61 senatorów głosowało za, 24 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 68)
Poprawka osiemnasta zmierza do tego, aby świadczenia polegające na leczeniu psychiatrycznym i leczeniu uzależnień zostały również ujęte w uregulowaniu dotyczącym zakresu świadczeń zapewnianych i finansowanych ze środków publicznych.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
25 senatorów głosowało za, 55 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 69)
Poprawka dwudziesta zmierza do tego, aby w przypadku ustalenia opłaty za pobyt w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, pielęgnacyjno-opiekuńczym lub zakładzie rehabilitacji leczniczej w kwocie nieprzekraczającej 70% dochodu świadczeniobiorcy fundusz przekazywał świadczeniodawcy kwotę w wysokości różnicy między opłatą ustaloną jako 150% najniższej emerytury a opłatą pobraną przez świadczeniodawcę.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
26 senatorów głosowało za, 56 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu i 1 senator nie zechciał wyrazić swojego stanowiska. (Głosowanie nr 70)
Poprawka dwudziesta pierwsza zmierza do tego, aby świadczeniodawca w sytuacji udzielenia pomocy świadczeniobiorcy znajdującemu się w stanie nagłym składał do podmiotu zobowiązanego do finansowania świadczeń rachunek, zamiast wniosku wraz z rachunkiem.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
26 senatorów głosowało za, 57 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 71)
Poprawka dwudziesta druga zmierza do tego, aby świadczeniodawca, informując świadczeniobiorcę o terminie udzielenia świadczenia, nie musiał podawać przyczyny wyboru tego terminu.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
16 senatorów głosowało za, 63 - przeciw, 9 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 72)
Poprawka dwudziesta trzecia zobowiązuje świadczeniodawcę do wpisywania na liście oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej, w przypadku skreślenia świadczeniobiorcy z listy, daty i przyczyny dokonania tej czynności.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
86 głosów za, 2 - przeciw. (Głosowanie nr 73)
Poprawka dwudziesta czwarta zmierza z jednej strony do rezygnacji z zasady, iż pisemne poinformowanie świadczeniobiorcy o terminie udzielenia świadczenia oraz o wpisie jego danych w kolejnej pozycji prowadzonej przez siebie listy oczekujących na udzielenie świadczenia jest równoznaczne ze zobowiązaniem się do udzielenia danego świadczenia opieki zdrowotnej, z drugiej zaś do sformułowania reguły, że w przypadku udostępniania podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów dokumentacji medycznej wyłącza się z niej listę osób oczekujących na udzielenie świadczenia. Poprawka ta zmienia również postanowienia ustawy w zakresie konieczności udzielenia świadczeniobiorcy świadczenia w terminie wcześniejszym, niż to wynika z kolejności wpisu na listę oczekujących na udzielenie świadczenia.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
5 senatorów głosowało za, 72 - przeciw, 12 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 74)
Poprawka odpadła.
Poprawka dwudziesta piąta zmierza do rezygnacji z przepisu, w myśl którego w przypadku, gdy świadczeniobiorca nie może stawić się u świadczeniodawcy w ustalonym terminie lub gdy zrezygnował ze świadczenia opieki zdrowotnej, jest obowiązany niezwłocznie powiadomić o tym świadczeniodawcę.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
14 senatorów głosowało za, 72 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 75).
Poprawka dwudziesta szósta zmierza do rezygnacji z przepisu, w myśl którego w celu otrzymania jednego świadczenia opieki zdrowotnej na podstawie skierowania świadczeniobiorca może wpisać się na jedną listę oczekujących u jednego świadczeniodawcy.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
13 senatorów głosowało za, 74 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 76)
Poprawka dwudziesta ósma zmierza do tego, aby lista oczekujących na udzielenie świadczenia podlegała ocenie zespołu oceny przyjęć raz na trzy miesiące, a nie co najmniej raz w miesiącu.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
10 senatorów głosowało za, 71 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 77).
Poprawka dwudziesta dziewiąta zmierza do tego, aby w skład zespołu oceny przyjęć w razie braku pielęgniarki naczelnej mogła być powołana nie tylko inna pielęgniarka, ale również położna.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
85 senatorów głosowało za, 1 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 78)
Poprawka trzydziesta zmierza do tego, aby zespół oceny przyjęć nie dokonywał oceny zasadności i przyczyn zmiany terminów udzielenia świadczeń.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
7 senatorów głosowało za, 73 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 79)
Poprawka trzydziesta pierwsza modyfikuje zasady powoływania zespołu oceny przyjęć w sytuacji, gdy nie jest możliwe wyłonienie komisji w pełnym składzie, zgodnie z przepisami ustawy.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
14 senatorów głosowało za, 65 - przeciw, 10 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 80)
Poprawki trzydziesta druga i sto czternasta uchylają przepis, który zobowiązuje świadczeniodawcę do udzielenia dodatkowych informacji dotyczących prowadzonych przez świadczeniodawców list osób oczekujących na udzielenie świadczenia.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
7 senatorów głosowało za, 77 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 81)
Poprawka trzydziesta trzecia modyfikuje delegację ustawową, tak aby rozporządzenie wydane na jej podstawie określiło maksymalny dopuszczalny czas oczekiwania na świadczenia opieki zdrowotnej, a nie sposób i kryteria ustalenia tego czasu.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
15 senatorów głosowało za, 66 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 82)
Poprawka trzydziesta czwarta zmierza do tego, aby rozporządzenie wydane na podstawie zmienianego przepisu określiło, oprócz sposobu i kryteriów ustalania dopuszczalnego czasu oczekiwania na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej, również maksymalny czas oczekiwania na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane na podstawie przepisów o koordynacji.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
15 senatorów głosowało za, 65 - przeciw, 9 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 83)
Poprawka trzydziesta piąta zmierza do powołania w ustawie komisji etyki jako organu dokonującego oceny decyzji podejmowanych przez prezesa funduszu i ministra właściwego do spraw zdrowia w zakresie kierowania świadczeniobiorców na leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
8 senatorów głosowało za, 76 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 84)
Poprawka trzydziesta szósta uściśla przepis w zakresie świadczeń przysługujących ciężarnym.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
78 senatorów głosowało za, 5 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 85)
Poprawka trzydziesta siódma zmierza do tego, aby określone w rozporządzeniu zakres i organizacja profilaktycznej opieki zdrowotnej dotyczyły dzieci i młodzieży objętych obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki oraz kształcących się w szkołach gimnazjalnych bez względu na ich wiek.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał?
Dziękuję.
38 senatorów głosowało za, 49 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 86)
Poprawka trzydziesta dziewiąta dodaje przepis, na podstawie którego lekarz i lekarz dentysta będący emerytem lub rencistą będzie mógł korzystać ze świadczeń z zakresu badań diagnostycznych na podstawie wystawionego przez siebie skierowania.
Kto jest za?
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Dziękuję.
31 senatorów głosowało za, 49 - przeciw, 9 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 87)
Oddaję sztafetę w godne ręce pani marszałek Jolanty.
(Przewodnictwo obrad obejmuje wicemarszałek Jolanta Danielak)
Wicemarszałek Jolanta Danielak:
Poprawka czterdziesta jest konsekwencją przyjęcia rozwiązania, zgodnie z którym wystawianie recept przez lekarza niebędącego lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego będzie możliwe po zawarciu przez tego lekarza umowy z oddziałem wojewódzkim funduszu, upoważniającej do wystawiania recept.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o podanie wyników głosowania.
16 senatorów było za, 68 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 88)
Poprawka nie uzyskała akceptacji Izby.
Nad poprawkami: czterdziestą czwartą, czterdziestą piątą, czterdziestą szóstą, czterdziestą siódmą i sześćdziesiątą siódmą będziemy głosować łącznie.
Poprawki te zmierzają do tego, aby zasady dotyczące wydawania świadczeniobiorcy leków oraz środków antykoncepcyjnych dotyczyły również wyrobów medycznych.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 89 obecnych senatorów, 33 głosowało za, 48 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 89)
Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka pięćdziesiąta ma na celu doprecyzowanie treści przepisu dotyczącego terminu rozpatrywania wniosku o umieszczenie leku lub wyrobu medycznego w wykazach.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 89 obecnych senatorów 56 głosowało za, 24 - przeciw, 9 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 90)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka pięćdziesiąta pierwsza zmierza do tego, aby zaopatrzenie w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi oraz środki pomocnicze przysługiwało świadczeniobiorcom nie tylko na zlecenie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego, ale również lekarza lub felczera niebędącego lekarzem lub felczerem ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli posiada on uprawnienia do wykonywania zawodu oraz zawarł z oddziałem wojewódzkim funduszu umowę upoważniającą go do wystawiania recept.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 88 obecnych senatorów 16 głosowało za, 67 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 91)
Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka pięćdziesiąta druga zobowiązuje ministra właściwego do spraw zdrowia do zasięgnięcia opinii także Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych przed wydaniem rozporządzenia, którego delegację zawiera zmieniany przepis.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 88 obecnych senatorów 84 głosowało za, 1 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 92)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka pięćdziesiąta trzecia zmierza do tego, aby bezpłatny transport w przypadkach określonych przez ustawę przysługiwał świadczeniobiorcy na podstawie zlecenia każdego lekarza, nie zaś tylko lekarza czy felczera ubezpieczenia zdrowotnego.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 89 obecnych senatorów 22 głosowało za, 63 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 93)
Poprawka nie uzyskała akceptacji.
Poprawka pięćdziesiąta czwarta zmierza do sformułowania zasady, że świadczeniobiorcom bezrobotnym niepobierającym zasiłku oraz świadczeniobiorcom pobierającym zasiłek dla bezrobotnych przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej udzielającego świadczeń lub zwrot kosztów podróży.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 89 obecnych senatorów 18 głosowało za, 63 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 94)
Poprawka nie uzyskała akceptacji.
Nad poprawkami: pięćdziesiątą piątą i pięćdziesiątą dziewiątą będziemy głosować łącznie.
Poprawki te zobowiązują określone kategorie osób szczególnie uprawnionych do świadczeń opieki zdrowotnej do potwierdzenia tych uprawnień poprzez przedstawienie kart ubezpieczenia zdrowotnego przy realizacji recept oraz przewidują, że numer PESEL ubezpieczonego powinien być zakodowany.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 88 obecnych senatorów 16 głosowało za, 61 - przeciw, 11 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 95)
Poprawki nie uzyskały akceptacji.
Poprawka pięćdziesiąta szósta zmierza do tego, aby inwalidom wojennym, ich małżonkom pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu oraz wdowom i wdowcom po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych, uprawnionym do renty rodzinnej, a także osobom represjonowanym, przysługiwało bezpłatne zaopatrzenie w leki oznaczone symbolem RP w decyzji dopuszczającej do obrotu oraz leki wpisane do rejestru produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie zaś leki spełniające łącznie te dwa warunki.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 88 obecnych senatorów 29 głosowało za, 52 - przeciw, 6 senatorów wstrzymało się od głosu i 1 senator nie głosował. (Głosowanie nr 96)
Poprawka nie uzyskała akceptacji Izby.
Poprawka pięćdziesiąta siódma zmierza do rezygnacji z zasady, iż w przypadku programów zdrowotnych opracowywanych, wdrażanych, realizowanych i finansowanych przez fundusz, dokonuje on wyboru realizatora programu zdrowotnego i zawiera z nim umowę na zasadach i w trybie określonych dla umów zawieranych ze świadczeniodawcami, bez stosowania przepisów o zamówieniach publicznych.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 87 obecnych senatorów 10 głosowało za, 67 - przeciw, 10 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 97)
Poprawka nie została przyjęta.
Poprawka pięćdziesiąta ósma uchyla przepis, który przewiduje, iż karta ubezpieczenia zdrowotnego jest kartą typu elektronicznego.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 88 obecnych senatorów 57 głosowało za, 7 - przeciw, 6 wstrzymało się...
(Głos z sali: Za głosowało 75.)
Przepraszam bardzo.
Za głosowało 75 senatorów, przeciw - 7, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 98)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka sześćdziesiąta druga wykluczy jednocześnie głosowanie nad poprawką sześćdziesiątą trzecią.
Poprawka ta ma na celu usunięcie z ustawy ograniczenia, na podstawie którego na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej udzielane, w związku z zachorowaniem, przez lekarzy, pielęgniarki i położne poza godzinami pracy określonymi w umowie o udzielanie świadczeń opieki, oddział wojewódzki funduszu zawierałby odrębną umowę tylko wówczas, gdyby to było niezbędne do zapewnienia świadczeniobiorcom ciągłości udzielanych świadczeń.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 87 obecnych senatorów 17 głosowało za, 68 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 99)
Poprawka nie uzyskała akceptacji Izby.
Poprawka sześćdziesiąta trzecia zmierza do tego, aby na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej udzielane, w związku z zachorowaniem, przez lekarzy, pielęgniarki i położne poza godzinami pracy określonymi w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, a w szczególności w dni wolne od pracy i w święta, oddział wojewódzki funduszu zawierał odrębną umowę bez uzależnienia od tego, czy jest to niezbędne dla zapewnienia świadczeniobiorcom ciągłości udzielanych świadczeń.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 88 obecnych senatorów 14 głosowało za, 69 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 100)
Poprawka nie uzyskała akceptacji Izby.
Poprawka sześćdziesiąta czwarta porządkuje katalog świadczeń opieki zdrowotnej, do których udzielenia nie jest wymagane skierowanie, jak również powiększa krąg podmiotów uprawnionych do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej bez skierowania o lekarzy i lekarzy dentystów będących emerytami i rencistami.
Przyjęcie tej poprawki wykluczy głosowanie nad poprawką sześćdziesiątą piątą.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 87 obecnych senatorów 16 głosowało za, 69 - przeciw, 2 wstrzymało się do głosu. (Głosowanie nr 101)
Poprawka nie uzyskała akceptacji Izby.
Poprawka sześćdziesiąta piąta porządkuje katalog świadczeń opieki zdrowotnej, do których udzielenia nie jest wymagane skierowanie.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 88 obecnych senatorów 79 głosowało za, przeciw było 6 i 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 102)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka sześćdziesiąta szósta zmierza do tego, aby w wypadku gdy cel leczenia nie może być osiągnięty przez leczenie ambulatoryjne, świadczeniobiorca miał prawo do leczenia szpitalnego w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego, nie zaś na podstawie skierowania każdego lekarza, lekarza dentysty lub felczera.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 87 obecnych senatorów 12 głosowało za, przeciw - 70, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 103)
Poprawka nie uzyskała akceptacji.
Poprawka sześćdziesiąta dziewiąta uprawnia podmiot zobowiązany do finansowania świadczeń ze środków publicznych do korzystania przy przeprowadzeniu kontroli z usług podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych lub kontroli jakości i kosztów świadczeń opieki zdrowotnej; poprawka rezygnuje z wymogu posiadania wykształcenia medycznego przez podmiot dokonujący kontroli.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 88 obecnych senatorów 27 głosowało za, przeciw - 57, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 104)
Poprawka nie uzyskała akceptacji Izby.
Poprawki: siedemdziesiąta trzecia, siedemdziesiąta piąta, siedemdziesiąta szósta, osiemdziesiąta pierwsza i osiemdziesiąta trzecia to poprawki, nad którymi będziemy głosować łącznie.
Poprawki te stwarzają regulację, której celem jest objęcie pozaetatowych aplikantów sądowych i prokuratorskich ubezpieczeniem zdrowotnym, jeżeli nie podlegają ubezpieczeniu z innego tytułu.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 88 obecnych senatorów 24 głosowało za, przeciw - 59, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 105)
Nad poprawkami: siedemdziesiątą ósmą i sto dziewięćdziesiątą dziewiątą będziemy głosować łącznie.
Przyjęcie tych poprawek wykluczy głosowanie nad poprawką siedemdziesiątą dziewiątą.
Poprawki te zmierzają do tego, aby znieść w stosunku do osób bezrobotnych niepobierających zasiłku lub stypendium oraz osób niepobierających zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego stopniowane zwiększanie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w okresie między rokiem 2004 a rokiem 2007.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 88 obecnych senatorów 16 głosowało za, przeciw - 64, 7 wstrzymało się od głosu i 1 senator nie głosował. (Głosowanie nr 106)
Poprawki nie uzyskały akceptacji Izby.
Poprawka siedemdziesiąta dziewiąta skreśla odwołanie do przepisu przejściowego zawartego w art. 241.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 88 obecnych senatorów 17 głosowało za, przeciw - 69, 1 senator wstrzymał się od głosu i 1 nie głosował. (Głosowanie nr 107)
Poprawka nie uzyskała akceptacji Izby.
Poprawka osiemdziesiąta zwiększa podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób niepobierających zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego z przyczyn wymienionych w przepisach o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz niepodlegających ubezpieczeniu z innego tytułu.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 86 obecnych senatorów 15 głosowało za, przeciw - 70, 1 senator wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 108)
Poprawka nie uzyskała akceptacji Izby.
Poprawka osiemdziesiąta czwarta zmierza do tego, aby składki na ubezpieczenie zdrowotne duchownych oraz alumnów wyższych seminariów duchownych i teologicznych, postulantów i nowicjuszy, juniorystów oraz ich odpowiedników, z wyłączeniem osób duchownych będących podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych lub zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych, były ponoszone przez ubezpieczonych ze środków własnych z możliwością ich finansowania przez zwierzchnią krajową instytucję diecezjalną lub zakonną.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 86 obecnych senatorów 42 głosowało za, przeciw - 32, 12 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 109)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka osiemdziesiąta piąta podwyższa koszty poboru i ewidencjonowania składek na ubezpieczenie zdrowotne potrącane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z 0,20% do 0,25% kwoty tej części składek przekazanych do centrali funduszu, które zostały zidentyfikowane - przypisane do konkretnego ubezpieczonego - również w zakresie wysokości wpłat.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na obecnych 84 senatorów 67 głosowało za, przeciw - 11, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 110)
Poprawka uzyskała akceptację Izby.
Nad poprawkami: osiemdziesiątą siódmą, sto siedemdziesiątą siódmą i sto osiemdziesiątą trzecią będziemy głosować łącznie.
Przyjęcie tych poprawek wykluczy głosowanie nad poprawkami: osiemdziesiątą ósmą, sto siedemdziesiątą ósmą, sto osiemdziesiątą czwartą i sto osiemdziesiątą piątą.
Wymienione poprawki zmierzają do zmiany zasad odliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne od odpowiedniego podatku od dochodu osób fizycznych poprzez rezygnację z zasady, w myśl której kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się dany podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki, a także z zasady, zgodnie z którą kwota składki na powszechne ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia, o którą pomniejsza się kartę podatkową, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 87 obecnych senatorów 12 głosowało za, przeciw - 67, 8 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 111)
Poprawki nie uzyskały akceptacji Izby.
Teraz będziemy głosować nad poprawkami: osiemdziesiątą ósmą, sto siedemdziesiątą ósmą i sto osiemdziesiątą czwartą.
Poprawki te zmierzają do zmiany reguł odliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne od odpowiedniego podatku od dochodu osób fizycznych poprzez wprowadzenie zasady, w myśl której kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 9% podstawy wymiaru tej składki.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 86 obecnych senatorów 11 głosowało za, 66 - przeciw, 9 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 112)
Poprawki nie uzyskały akceptacji Izby.
Poprawka osiemdziesiąta dziewiąta zwiększa liczbę członków rady funduszu z dziewięciu do jedenastu. Wskazuje rzecznika praw dziecka jako podmiot uprawniony do zgłoszenia swoich kandydatów na członków rady oraz zwiększa liczbę członków rady funduszu powoływanych spośród kandydatów zgłaszanych przez Federację Konsumentów. Przyjęcie tej poprawki wykluczy głosowanie nad poprawkami dziewięćdziesiątą, dziewięćdziesiątą pierwszą, dziewięćdziesiątą drugą i dziewięćdziesiątą trzecią.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 87 obecnych senatorów 8 głosowało za, 75 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. Na 87 obecnych senatorów 8 głosowało za, 75 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 113)
Poprawka nie uzyskała akceptacji Izby.
Poprawka dziewięćdziesiąta zmienia przepis określający tryb powoływania rady funduszu w taki sposób, iż przewiduje Radę Działalności Pożytku Publicznego zamiast Federacji Konsumentów jako podmiot uprawniony do zgłoszenia swoich kandydatów na członków rady, zmienia liczbę członków rady powoływanych spośród kandydatów zgłaszanych przez rzecznika praw obywatelskich, Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz przewiduje, iż dwóch członków rady będzie powoływanych przez prezesa Rady Ministrów spośród kandydatów niewskazanych przez żaden z podmiotów wymienionych w zmienianym przepisie.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 83 obecnych senatorów 70 głosowało za, 9 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 114)
Poprawka została przyjęta.
Przyjęcie tej poprawki wykluczyło głosowanie nad poprawkami dziewięćdziesiątą pierwszą, dziewięćdziesiątą drugą i dziewięćdziesiątą trzecią.
Poprawki dziewięćdziesiątą czwartą, dziewięćdziesiąta dziewiątą i sto sześćdziesiątą trzecią przegłosujemy łącznie. Poprawki te zmierzają do rezygnacji z określenia kryteriów, jakie muszą spełniać członkowie rady funduszu.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 86 obecnych senatorów 10 głosowało za, 67 - przeciw, 9 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 115)
Poprawki nie uzyskały akceptacji Izby.
Poprawki sto czwartą i sto osiemnastą przegłosujemy łącznie. Poprawki zmierzają do rezygnacji z określenia kryteriów, jakie musi spełniać prezes funduszu i jego zastępca oraz dyrektorzy oddziałów wojewódzkich funduszu.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 87 obecnych senatorów 8 głosowało za, 73 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 116)
Poprawki nie uzyskały akceptacji Izby.
Nad poprawkami dziewięćdziesiątą piątą, sto piątą i sto dziewiętnastą będziemy głosować łącznie. Poprawki zmierzają do zawężenia katalogu przestępstw, których popełnienie stanowi przeszkodę do uzyskania członkostwa w radzie funduszu i w radzie oddziału wojewódzkiego funduszu, a także pełnienia funkcji prezesa funduszu i dyrektora oddziału wojewódzkiego funduszu.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 83 obecnych senatorów 12 głosowało za, 62 - przeciw, 9 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 117)
Poprawki nie uzyskały akceptacji Izby.
Przyjęcie poprawki dziewięćdziesiątej siódmej wykluczy głosowanie nad poprawką dziewięćdziesiątą ósmą. Poprawka ta zmierza do tego, aby do zadań rady funduszu należało przyjmowanie sprawozdania z wykonania planu finansowego funduszu, a także okresowych i rocznych sprawozdań z działalności funduszu.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 87 obecnych senatorów 83 głosowało za, 1 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 118)
Przyjęcie tej poprawki czyni też bezprzedmiotową część poprawki setnej.
Głosujemy nad poprawką setną. Poprawka ta doprecyzowuje terminologię ustawową.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 86 obecnych senatorów 79 głosowało za, 3 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 119)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto druga koryguje błędne odesłanie.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 86 obecnych senatorów 85 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 120)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto trzecia zmierza do uściślenia katalogu zadań prezesa funduszu.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 84 obecnych senatorów 80 głosowało za, 1 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 121)
Poprawka została przyjęta.
Poprawki sto szósta i sto dwudziesta będą przegłosowane łącznie. Doprecyzowują one przepisy określające wymagania stawiane wobec kandydata na prezesa funduszu i kandydata na jego zastępcę oraz wobec kandydata na dyrektora oddziału wojewódzkiego funduszu.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 87 obecnych senatorów 82 głosowało za, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 122)
Poprawki zostały przyjęte.
Poprawka sto siódma zmienia przepis określający skład i sposób powoływania członków rady oddziału wojewódzkiego funduszu.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 85 obecnych senatorów 78 głosowało za, 2 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 123)
Poprawka została przyjęta.
Przyjęcie poprawek sto szóstej i sto dwudziestej wyklucza... przepraszam bardzo, przyjęcie poprawki sto siódmej, nad którą głosowaliśmy, wyklucza głosowanie nad poprawkami sto ósmą i sto dziewiątą.
Poprawka sto dziesiąta doprecyzowuje, że w przypadku, gdy na terenie województwa działa więcej niż jedna okręgowa rada lekarska, okręgowa rada pielęgniarek i położnych, albo okręgowa rada aptekarska, rady te delegują wspólnego przedstawiciela do udziału w posiedzeniach rady oddziału wojewódzkiego funduszu.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 86 obecnych senatorów 82 głosowało za, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 124)
Poprawka została przyjęta.
Wykluczyło to głosowanie nad poprawką sto jedenastą.
Poprawka sto dwunasta uchyla wymóg posiadania wyższego wykształcenia przez osoby wchodzące w skład rad oddziałów wojewódzkich funduszu.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 86 obecnych senatorów 6 głosowało za, 74 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 125)
Poprawka nie uzyskała akceptacji Izby.
Poprawka sto dwudziesta druga zmierza do tego, aby pracownicy funduszu mogli za zgodą prezesa funduszu wykonywać działalność gospodarczą.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 84 obecnych senatorów 7 głosowało za, 72 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 126)
Poprawka nie uzyskała akceptacji Izby.
Poprawki sto dwudziestą trzecią i sto dziewięćdziesiątą szóstą przegłosujemy łącznie. Poprawki te wskazują Bank Gospodarstwa Krajowego jako bank prowadzący obsługę bankową funduszu.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 87 obecnych senatorów 66 głosowało za, 13 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 127)
Poprawki zostały przyjęte.
Poprawka sto dwudziesta ósma modyfikuje przepis określający sposób podziału środków finansowych funduszu pomiędzy jego oddziały wojewódzkie.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 85 obecnych senatorów 72 głosowało za, 13 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 128)
Poprawka uzyskała akceptację Izby.
Poprawka sto trzydziesta pierwsza zmierza do tego, aby projekt planu finansowego opracowany przez prezesa funduszu nie był przedstawiany do zaopiniowania komisji właściwej do spraw finansów publicznych oraz sejmowej komisji właściwej do spraw zdrowia.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 85 obecnych senatorów 6 głosowało za, 75 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 129)
Poprawka nie uzyskała akceptacji Izby.
Poprawka sto trzydziesta druga ma charakter doprecyzowujący.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 85 obecnych senatorów 84 głosowało za, 1 - przeciw. (Głosowanie nr 130)
Poprawka uzyskała akceptację Izby.
Poprawki sto trzydziesta szósta i sto trzydziesta dziewiąta będą przegłosowane łącznie. Zmierzają one do skreślenia przepisu, zgodnie z którym nadwyżkę powstałą w wyniku realizacji planu finansowego oddziału wojewódzkiego funduszu pozostawia się do dyspozycji dyrektora oddziału wojewódzkiego funduszu z przeznaczeniem na świadczenia zdrowotne.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o podanie wyników głosowania.
Na 85 obecnych senatorów 76 głosowało za, 3 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 131)
Poprawki zostały przyjęte.
Poprawka sto trzydziesta siódma uzależnia możliwość zaciągania przez prezesa funduszu pożyczek i kredytów od zgody ministra właściwego do spraw finansów publicznych i ministra właściwego do spraw zdrowia.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 87 obecnych senatorów 83 głosowało za, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 132)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto czterdziesta pierwsza dodaje odesłanie w przepisie określającym zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 86 obecnych senatorów 17 głosowało za, 64 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 133)
Poprawka nie uzyskała akceptacji Izby.
Poprawka sto czterdziesta piąta zmierza do wyeliminowania z ustawy pojęcia reprezentatywnej organizacji świadczeniodawców.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 86 obecnych senatorów 5 głosowało za, 67 - przeciw, 14 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 134)
Poprawka nie uzyskała akceptacji Izby.
Poprawka sto czterdziesta szósta modyfikuje przesłanki uprawniające do uznania organizacji świadczeniodawców za reprezentatywną oraz zobowiązuje ministra właściwego do spraw zdrowia do prowadzenia wykazu tych organizacji.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 87 obecnych senatorów 77 głosowało za, 4 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 135)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto pięćdziesiąta piąta ma na celu zapewnienie natychmiastowej wykonalności decyzji prezesa funduszu wydanej w wyniku rozpatrzenia odwołania świadczeniodawcy w postępowaniu o zawarcie umowy.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 87 obecnych senatorów 79 głosowało za, 3 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 136)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto sześćdziesiąta piąta zmierza do ograniczenia wysokości kar pieniężnych nakładanych za stwierdzone nieprawidłowości.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 86 obecnych senatorów 60 głosowało za, 15 - przeciw, 11 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 137)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto sześćdziesiąta dziewiąta ma na celu uniemożliwienie przetwarzania danych dotyczących niektórych podmiotów.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 86 obecnych senatorów 16 głosowało za, 63 - przeciw, 7 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 138)
Poprawka nie uzyskała akceptacji Izby.
Poprawka sto siedemdziesiąta pierwsza ma na celu skreślenie uregulowania obligującego fundusz do informowania ubezpieczonego na jego żądanie o udzielonych mu świadczeniach opieki zdrowotnej i kwocie środków wydatkowanej na ich sfinansowanie.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 87 obecnych senatorów 7 głosowało za, 75 - przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 139)
Poprawka nie uzyskała akceptacji Izby.
Poprawka sto siedemdziesiąta druga ma na celu rozszerzenie kręgu podmiotów objętych przepisem karnym ustawy.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 86 obecnych senatorów 83 głosowało za, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 140)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto siedemdziesiąta piąta zmierza do przywrócenia dotychczasowej regulacji w zakresie uprawnień do świadczeń zdrowotnych osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 86 obecnych senatorów 9 głosowało za, 65 - przeciw, 12 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 141)
Poprawka nie uzyskała akceptacji Izby.
Poprawka sto siedemdziesiąta szósta zmierza do częściowego przywrócenia szczególnych uprawnień w zakresie korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, marszałkowi Sejmu, marszałkowi Senatu i prezesowi Rady Ministrów oraz członkom ich rodzin, a także członkom personelu dyplomatycznego i konsularnego oraz ich rodzinom.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 84 obecnych senatorów 69 głosowało za, 7 - przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 142)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto siedemdziesiąta dziewiąta dotyczy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ma na celu uporządkowanie zawartych w niej odesłań oraz dostosowanie terminologii do terminologii przyjętej w niniejszej ustawie.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 85 obecnych senatorów 81 głosowało za, 3 wstrzymało się od głosu, 1 senator nie głosował. (Głosowanie nr 143)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto osiemdziesiąta dotyczy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ma na celu uporządkowanie zawartych w niej odesłań oraz dostosowanie terminologii do terminologii przyjętej w niniejszej ustawie.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 84 obecnych senatorów 81 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu, 1 senator nie głosował. (Głosowanie nr 144)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto osiemdziesiąta druga dotyczy ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty i ma na celu dostosowanie delegacji do wydania rozporządzenia regulującego materię recept lekarskich do zasad określonych niniejszą ustawą.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 85 obecnych senatorów 85 głosowało za. (Głosowanie nr 145)
Poprawka została przyjęta jednogłośnie.
Poprawka sto osiemdziesiąta piąta dotyczy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i ma na celu uporządkowanie zawartych w niej odesłań oraz dostosowanie terminologii do terminologii przyjętej w niniejszej ustawie.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 84 obecnych senatorów 83 głosowało za, 1 - przeciw. (Głosowanie nr 146)
Poprawka została przyjęta.
Nad poprawkami sto osiemdziesiątą ósmą i sto dziewięćdziesiątą drugą będziemy głosowali łącznie. Dotyczą one ustawy o cenach i mają na celu uściślenie delegacji do wydania rozporządzenia w sprawie cen urzędowych hurtowych produktów leczniczych i wyrobów medycznych nabywanych przez zakłady lecznictwa zamkniętego.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 85 obecnych senatorów 84 głosowało za, 1 senator wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 147)
Poprawki zostały przyjęte.
Poprawka sto dziewięćdziesiąta pierwsza dotyczy ustawy o państwowym ratownictwie medycznym i ma na celu opóźnienie o rok stosowania jej uregulowań.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 85 obecnych senatorów 68 głosowało za, 14 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 148)
Poprawka uzyskała akceptację Izby.
Poprawka sto dziewięćdziesiąta trzecia dotyczy ustawy o świadczeniu usług ratownictwa medycznego i ma na celu uporządkowanie zawartych w niej odesłań oraz dostosowanie terminologii do terminologii przyjętej w niniejszej ustawie.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 85 obecnych senatorów 85 głosowało za. (Głosowanie nr 149)
Poprawka została przyjęta jednogłośnie.
Poprawka sto dziewięćdziesiąta czwarta zmierza do skrócenia terminu dla świadczeniodawcy do złożenia oświadczenia o związaniu umową zawartą na okres dłuższy niż do 31 grudnia 2004 r.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 82 obecnych senatorów 80 głosowało za, 1 - przeciw, 1 senator wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 150)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka sto dziewięćdziesiąta piąta modyfikuje przepis przejściowy określający zasady przedłużania obowiązywania zawartych umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych poprzez wprowadzenie zastrzeżenia, że ceny świadczeń opieki zdrowotnej obowiązujące w roku 2005 będą co najmniej na poziomie cen obowiązujących dla danego świadczeniodawcy w roku 2004.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 83 obecnych senatorów 18 głosowało za, 63 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 151)
Poprawka nie uzyskała akceptacji Izby.
Poprawka sto dziewięćdziesiąta siódma modyfikuje przepis przejściowy określający wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne, aby już od 1 stycznia 2005 r. wysokość składki wynosiła 9% podstawy wymiaru.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 84 obecnych senatorów 14 głosowało za, 63 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu, 1 senator nie głosował. (Głosowanie nr 152)
Poprawka nie uzyskała akceptacji Izby.
Poprawka sto dziewięćdziesiąta ósma zmierza do tego, aby wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2005 r. wynosiła 8,75% podstawy wymiaru, a od 1 stycznia 2006 r. była opłacana w wysokości 9% podstawy wymiaru.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 83 obecnych senatorów 16 głosowało za, 61 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 153)
Poprawka nie uzyskała akceptacji Izby.
Poprawka dwusetna ma na celu wcześniejsze wejście w życie uregulowań dotyczących nadzoru sprawowanego przez ministra zdrowia.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 84 obecnych senatorów 83 głosowało za, 1 senator nie głosował.(Głosowanie nr 154)
Poprawka została przyjęta.
Poprawka dwieście pierwsza dotyczy wykazu świadczeń niefinansowanych ze środków publicznych i ma na celu uściślenie odnoszące się do zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych w szpitalach uzdrowiskowych.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 83 obecnych senatorów 83 głosowało za. (Głosowanie nr 155)
Poprawka została przyjęta jednogłośnie.
Poprawka dwieście druga przewiduje wyłączenie ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych świadczeń związanych z zapłodnieniem in vitro.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 84 obecnych senatorów 11 głosowało za, 70 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 156)
Poprawka nie uzyskała akceptacji Izby.
Poprawka dwieście trzecia przewiduje, że do świadczeń opieki zdrowotnej niefinansowanych ze środków publicznych bez względu na zakres ich zastosowania należy leczenie niepłodności metodą in vitro.
Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?
Kto jest przeciwny?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowania.
Na 84 obecnych senatorów 18 głosowało za, 62 - przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 157)
Poprawka nie uzyskała akceptacji Izby.
Przystępujemy do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.
Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.
Kto z państwa senatorów jest za podjęciem uchwały?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Proszę o wyniki głosowań.
Na 84 obecnych senatorów 61 głosowało za, 19 - przeciw , 3 wstrzymało się od głosu, 1 senator nie głosował. (Głosowanie nr 158)
Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Serdecznie chciałabym podziękować pani przewodniczącej komisji zdrowia i całej komisji zdrowia za intensywną pracę nad tą ustawą. (Oklaski)
Pan senator Piesiewicz.
Bardzo proszę, Panie Senatorze.
68. posiedzenie Senatu RP, spis treści , poprzednia część stenogramu , następna część stenogramu