UCHWAŁA Nr 356

PREZYDIUM SENATU

z dnia 1 kwietnia 2004 r.

w sprawie trybu składania i rozpatrywania usprawiedliwień
z tytułu nieobecności senatora na posiedzeniu Senatu, Zgromadzenia Narodowego lub jego organu

Na podstawie art. 22 ust. 8 uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 listopada 1990 r. - Regulamin Senatu (M. P. z 2002 r. Nr 54, poz. 471 oraz z 2004 r. Nr 15, poz. 232) uchwala się, co następuje:

§ 1.

1. Senator obowiązany jest w terminie 14 dni od dnia, w którym był nieobecny na posiedzeniu Senatu lub nie wziął udziału w więcej niż 1/5 głosowań w danym dniu posiedzenia Senatu, jeżeli odbyło się więcej niż 10 głosowań, usprawiedliwić w formie pisemnej swoją nieobecność lub niewzięcie udziału w głosowaniach przesyłając wniosek w tej sprawie do Marszałka Senatu.

2. Do usprawiedliwienia należy, w miarę możliwości, dołączyć dokumenty lub zaświadczenia potwierdzające przyczynę nieobecności.

§ 2.

1. Biuro Prac Senackich sporządza wykazy wszystkich nieusprawiedliwionych nieobecności oraz wykazy nieusprawiedliwionego niewzięcia udziału w głosowaniach na posiedzeniach Senatu, w terminie do 15 dnia miesiąca.

2. Wykazy, o których mowa w ust. 1 zawierają następujące dane:

1) imiona i nazwiska senatorów;

2) liczbę dni nieusprawiedliwionej nieobecności;
3) liczbę głosowań:

a) łączną w poszczególnych dniach posiedzeń Senatu, bez głosowań dotyczących wniosków formalnych oraz głosowań tajnych,

stanowiącą 1/5 głosowań w danym dniu posiedzenia Senatu, jeżeli odbyło się b) więcej niż 10 głosowań,

c) w której senator wziął udział;

4) łączną liczbę nieusprawiedliwionych dni.

§ 3.

Marszałek Senatu, nie później niż 20 dnia miesiąca podejmuje decyzję w sprawie usprawiedliwienia dokonując odpowiedniej adnotacji na wniosku senatora lub też, w przypadku nieprzedstawienia przez senatora wniosku, na wykazie przedłożonym przez Biuro Prac Senackich.

§ 4.

1. W przypadku nieusprawiedliwienia nieobecności na posiedzeniu Senatu lub niewzięcia udziału w więcej niż 1/5 głosowań Marszałek Senatu zarządza obniżenie uposażenia i diety parlamentarnej, albo jednego z tych świadczeń, jeżeli tylko ono senatorowi przysługuje.

2. Senatorowi przesyła się niezwłocznie informację o zarządzonym przez Marszałka Senatu obniżeniu, zawierającą liczbę i wykaz dni nieusprawiedliwionej nieobecności lub liczbę głosowań w danym dniu i liczbę głosowań, w których senator nie brał udziału.

§ 5.

Jeżeli senator odwołał się do Prezydium Senatu od zarządzenia Marszałka Senatu, o którym mowa w § 4 ust. 1, Prezydium Senatu po rozpatrzeniu odwołania przesyła niezwłocznie zainteresowanemu senatorowi informację o ostatecznej decyzji w tej sprawie.

§ 6.

1. Nie wcześniej, niż po upływie 14 dni od dnia, w którym Marszałek Senatu zarządził obniżenie lub po podjęciu przez Prezydium Senatu decyzji w wyniku rozpatrzenia odwołania, Biuro Prac Senackich sporządza jeden wykaz ostatecznie zarządzonych obniżeń.

2. Wykaz, o którym mowa w ust. 1, stanowi podstawę do dokonania obniżeń za dany miesiąc.

§ 7.

Na listach obecności z posiedzenia Senatu dokonuje się stosownych wpisów o decyzjach Marszałka Senatu lub Prezydium Senatu w sprawie usprawiedliwień nieobecności.

§ 8.

Przepisy niniejszej uchwały stosuje się odpowiednio do nieobecności senatorów na posiedzeniach Zgromadzenia Narodowego i jego organu.

§ 9.

Uchwała wchodzi w życie z dniem 15 kwietnia 2004 r.

MARSZAŁEK SENATU

Longin PASTUSIAK