20 maja 2004 r. odbyło się
67. posiedzenie Prezydium Senatu.Prezydium rozpatrzyło wniosek Komisji Kultury i Środków Przekazu o wyrażenie zgody na zorganizowanie w Senacie 8 czerwca 2004 r. konferencji "Dziedzictwo antyczne a polska tradycja kulturowa". Wyrażono zgodę pod warunkiem zmiany formuły na seminaryjną. Z obrad tych sporządzony zostanie stenogram, a nie publikacja, co znacznie obniży koszty. Przyjęto pozostałe punkty przedstawionego kosztorysu, wyrażono zgodę na proponowany termin.
Ponadto rozpatrzono prośbę Komisji Kultury i Środków Przekazu i wyrażono zgodę na zorganizowanie w Senacie konferencji "Rola prasy lokalnej w integracji środowisk małych miast i wsi". Termin pozostał jednak sprawą otwartą. Stwierdzono, że optymalnym terminem konferencji jest wrzesień 2004 r.
Przedyskutowano informacje zawarte w notatce Biura Legislacyjnego na temat zmiany Regulaminu Senatu, ze szczególnym uwzględnieniem uprawnień marszałka Senatu. 14 maja 2004 r. weszła w życie uchwała Senatu z 22 kwietnia 2004 r. w sprawie zmiany Regulaminu Senatu, mająca na celu zmianę dotychczasowych i sformułowanie nowych przepisów dotyczących funkcjonowania Senatu i jego organów po przystąpieniu Polski do UE. Przyjęte rozwiązania są związane z zakresem podmiotowym i przedmiotowym ustawy z 11 marca br. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, która weszła w życie 31 marca 2004 r. Do najważniejszych zmian należą:
1) zmiana katalogu kompetencji marszałka Senatu,
2) powołanie nowej komisji stałej - Komisji Spraw Unii Europejskiej - jako organu Senatu właściwego w sprawach związanych z członkostwem RP w UE; zakreślenie jej przedmiotu działania i kompetencji, a także wzajemnych relacji z innymi komisjami,
3) zmiana nazwy i zakresu działania Komisji Spraw Zagranicznych,
4) określenie maksymalnej liczby komisji (2), których członkiem może być senator,
5) dopisanie do zadań Senatu rozpatrywania informacji Rady Ministrów o udziale RP w pracach UE,
6) uwzględnienie ustaw wykonujących prawo UE w trybie postępowania w sprawach ustaw uchwalonych przez Sejm,
7) modyfikacja przepisów regulujących tryb postępowania z inicjatywami senackimi, uwzględniająca sprawdzanie zgodności z prawem UE.
Zwrócono uwagę na zwiększenie możliwości kreowania zadań senackich przez marszałka Senatu oraz na podniesienie rangi Komisji Spraw Europejskich, jej szczególnych kompetencji. Stwierdzono, że po wyborze przewodniczącego komisji i ukonstytuowaniu się jej prezydium celem ustalenia zasad współpracy konieczne jest spotkanie Prezydium Senatu z Prezydium Komisji Spraw Europejskich z udziałem przewodniczącego Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.
Prezydium wysłuchało informacji dotyczącej oficjalnej wizyty przedstawicieli Senatu Argentyny. Postanowiono, że zgodnie ze standardami, ustanowionymi przez stronę argentyńską podczas pobytu 3-osobowej delegacji Senatu RP w 1998 r. pod przewodnictwem marszałek Alicji Grześkowiak, na zasadzie wzajemności Kancelaria Senatu zorganizuje pobyt delegacji w Polsce 2-6 czerwca 2004 r. Pokryje koszty pobytu 3 osób, a także weekendowego wyjazdu do Krakowa.
Prezydium rozpatrzyło prośbę Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i wyraziło zgodę na zorganizowanie na terenie Żuław 21-22 czerwca 2004 r. wyjazdowego posiedzenia komisji, którego współorganizatorem będzie Regionalne Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Starym Polu. Wyrażono zgodę na sfinansowanie przez Kancelarię Senatu kosztów delegacji służbowej sekretarza komisji.
Marszałek Longin Pastusiak zwrócił się do członków prezydium o aktywny udział podczas "Dnia Otwartego Senatu", planowanego 27 czerwca br. Dyżury pełnić będą:
- wicemarszałek Ryszard Jarzembowski w godz. 10-12,
- marszałek L. Pastusiak w godz. 12-14,
- wicemarszałek Jolanta Danielak w godz. 14-16,
- wicemarszałek Kazimierz Kutz w godz. 16-18.
Ponadto przypomniano o uroczystościach związanych z 15-leciem Senatu, 25 czerwca 2004 r.