8 listopada 2002 r. odbyło się 31. posiedzenie Prezydium Senatu.

W odpowiedzi na prośbę przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska senatora Adama Graczyńskiego, prezydium wyraziło zgodę na odbycie wyjazdowego posiedzenia komisji w dniach 19 i 20 listopada 2002 r. Wyjazd związany jest z zaproszeniem do udziału w VI Międzynarodowym Zjeździe Ekologicznym, który odbędzie się w ramach Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO 2002 w Poznaniu. Wyrażono zgodę na zwrot przez Kancelarię Senatu kosztów delegacji dla dwóch pracowników komisji.

Prezydium wysłuchało informacji dotyczącej zmian w zakresie procedowania podczas posiedzenia Senatu w świetle uchwały Senatu z 4 października br. w sprawie zmiany Regulaminu Senatu. Postanowienia uchwały można podzielić na trzy zasadnicze grupy:

Zwrócono uwagę na najważniejsze problemy wynikające z dokonanej nowelizacji, które wpływają na sposób procedowania podczas posiedzenia Senatu:

Podkreślono zmiany dotyczące postępowania w sprawie inicjatyw ustawodawczych Senatu i innych uchwał polegające na tym, że trzecie czytanie projektu ustawy (uchwały) będzie obejmowało - w wypadku zgłoszenia podczas drugiego czytania wniosków o charakterze legislacyjnym - nie tylko wystąpienie sprawozdawcy komisji, ale również sprawozdawców wniosków mniejszości i wnioskodawców. Zmieniony został porządek głosowania na posiedzeniu Senatu nad uchwałą w sprawie wniesienia inicjatywy ustawodawczej i nad pozostałymi uchwałami.

Podkreślono, że nowe zasady dotyczące postępowania w sprawie inicjatyw ustawodawczych Senatu i innych uchwał należy stosować jedynie w stosunku do tych projektów, które wpłynęły do marszałka Senatu po 1 listopada br. W odniesieniu do pozostałych projektów należy stosować przepisy dotychczasowe.

Informację powyższą przedstawiła dyrektor Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu Ewa Polkowska. Nowy regulamin ma za zadanie usprawnienie procedowania w duchu pełnej demokracji.

Podczas posiedzenia Prezydium Senatu wicedyrektor Biura Prezydialnego, Działu Spraw Międzynarodowych, Anna Szklennik przedstawiła informację sekretariatu Parlamentu Europejskiego w sprawie przebiegu debaty z udziałem przedstawicieli parlamentów państw kandydujących w Strasburgu (19 listopada br.). Zgodnie z przedstawioną koncepcją podczas 4-godzinnej debaty przedstawiciele każdego z krajów kandydujących będą mieli w sumie do dyspozycji 8 minut. Organizatorzy debaty zwrócili się o podanie kompletnej listy polskich mówców. Prezydium przedyskutowało sprawę optymalnego zagospodarowania czasu wystąpienia polskich parlamentarzystów, zwracając uwagę na konieczność precyzyjnych ustaleń. Zaaprobowano sugestię marszałka Longina Pastusiaka, że przedstawiciele obu Izb - zarówno Sejmu, jak i Senatu powinni mieć możność zabrania głosu. Prezydium upoważniło marszałka Senatu do negocjacji z marszałkiem Sejmu w sprawie udziału senatorów w przyznanym limicie czasu wystąpień.

Marszałek L. Pastusiak poinformował o planowanym na 16 grudnia br. posiedzeniu Polonijnej Rady Konsultacyjnej.

Przyjęto informację o planowanym na 12 grudnia br. (w przerwie posiedzenia Senatu) spotkaniu prezydium z przewodniczącymi komisji senackich.

W związku z uroczystościami związanymi z obchodami 80. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP marszałek L. Pastusiak przypomniał o Dniach Otwartych (30 listopada i 1 grudnia br.), prosząc wicemarszałków o obecność w tym czasie w Senacie.