Warszawa, dnia 11 lipca 2005 r.
KANCELARIA SENATU
BIURO LEGISLACYJNE
Opinia do ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o zmianie innych ustaw (druk senacki nr 1021)
Przyjęta przez Sejm w dniu 1 lipca 2005 r. ustawa stanowiła przedłożenie rządowe. Materia nowelizacji ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczenia społecznego (Dz. U. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.) dotyczy przede wszystkim podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. W okresie pierwszych 24 miesięcy od rozpoczęcia tej działalności wysokość podstawy wymiaru ustawa określa jako nie mniejszą niż 30 % minimalnego wynagrodzenia. Wyłączeniu spod działania tego uregulowania podlegają osoby, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy przed rozpoczęciem działalności gospodarczej prowadziły lub prowadzą pozarolniczą działalność, a także te, które wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy i dotyczy ona dawniej wykonywanych czynności na rzecz pracodawcy.
Wprowadzono także zmiany do ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. Nr 91, poz. 873), które dotyczą możliwości podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przywraca się ją wyłączonym z ubezpieczenia z dniem 1 października 2004 r., przy czym warunkiem jest nieprzekroczenie kwoty 2 528 zł należnego podatku dochodowego od pozarolniczej działalności gospodarczej za 2004 r. Generalnie kwota 2 528 zł należnego podatku dochodowego od pozarolniczej działalności gospodarczej (jako jedno z kryteriów podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników) będzie tzw. roczną kwotą graniczną, dotyczącą poprzedniego roku podatkowego i będzie corocznie waloryzowana wskaźnikiem cen i usług konsumpcyjnych ogółem , zawartym w ustawie budżetowej.
Uwagi.
- w art. 2, w art. 5a uregulowanie ust. 4 powtarza w znacznej części uregulowanie ust. 4,
- budzi wątpliwość w art. 2, w art. 5a w ust. 7 nieograniczona w terminie możliwość przywracania terminów, niezachowanych wskutek zdarzeń losowych.
Bożena Langner