Warszawa, dnia 21 czerwca 2005 r.

KANCELARIA SENATU

BIURO LEGISLACYJNE

 

Opinia do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej

W dniu 17 czerwca 2005 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa stanowiła przedłożenie rządowe.

Proponowana zmiana w ustawie z dnia 5 lipca 2002 r. o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej uchyla w stosunku do prawnika z państwa członkowskiego Unii Europejskiej obowiązek przedstawienia co roku organowi prowadzącemu listę, na którą jest wpisany, zaświadczenia wystawianego przez właściwy organ państwa macierzystego stwierdzającego, że jest on zarejestrowany w tym państwie jako osoba uprawniona do wykonywania zawodu przy użyciu jednego z tytułów, o których mowa w art. 2 pkt 2 tej ustawy (nałożony dotychczasowym art. 12 ustawy). Przepis art. 12 odnosił się zarówno do prawników z Unii Europejskiej, jaki i prawników spoza niej.

Nowelizacja ustawy poprzedzona była negatywnym stanowiskiem Komisji Europejskiej, w przedmiocie dotychczasowego art. 12 ustawy. Została zauważona niezgodność tego przepisu z dyrektywą nr 98/5/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 lutego 1998 r. Zarzucono, że obowiązywanie przepisu utrudnia podejmowanie i prowadzenie działalności zawodowej przez prawników. Mechanizm kontrolny przewidziany w art. 12 zapewniony jest przez unormowania samej dyrektywy w stosunku do prawników z Unii Europejskiej. Ze względu na brak zbieżnych unormowań odnoszących się do prawników z poza Unii Europejskiej wprowadza się art. 20a, który utrzymuje obowiązek przedstawienia zaświadczenia przez prawników spoza Unii Europejskiej.

Ustawa wejdzie w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Ustawa nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych.

Opinię sporządził

Jakub Zabielski