Warszawa, dnia 23 maja 2005 r.

KANCELARIA SENATU
BIURO LEGISLACYJNE

 

Opinia do ustawy o upoważnieniu do ratyfikacji Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Sztokholmie dnia 19 listopada 2004 r.

Opiniowana Konwencja, w związku z tym, że określa stawki i zasady opodatkowania dochodu i majątku, spełnia przesłanki, o których mowa w art. 89 ust. 1 pkt 5 Konstytucji i wymaga wyrażenia zgody na jej ratyfikację w formie ustawy.

Obecnie obowiązująca Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 5 czerwca 1976 r. nie odpowiada współczesnym standardom podatkowym i rzeczywistości społeczno-gospodarczej w Polsce. Nowa Konwencja oparta jest na Modelowej Konwencji Podatkowej OECD z 2003 r.

Najważniejsza cechą nowej Konwencji jest stworzenie warunków do nieograniczonej wymiany informacji pomiędzy organami podatkowymi obu państw na temat wszelkich rodzajów podatków, w tym również podatków pośrednich. Wymiana będzie dotyczyła również informacji będących w posiadaniu banków, instytucji finansowych i ubezpieczeniowych. Ponadto Konwencja reguluje zagadnienie wzajemnej pomocy organów skarbowych obu państw w egzekucji roszczeń podatkowych w stosunku do osób, które niewywiązały się z zobowiązań podatkowych w jednym państwie, a które mają miejsce zamieszkania bądź siedzibę w drugim państwie.

Ustawa nie wzbudza zastrzeżeń o charakterze legislacyjnym.

Opr. A. Niemczewski