Warszawa, dnia 16 maja 2005 r.
KANCELARIA SENATU
BIURO LEGISLACYJNE
Opinia do ustawy
o zmianie ustawy - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia
Uchwalona przez Sejm w dniu 6 maja 2005 r. ustawa o zmianie ustawy - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia została wniesiona do Sejmu z przedłożenia rządu.
Istotą ustawy jest nowelizacja art. 101 § 2 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. W brzmieniu dotychczasowym zmieniany przepis stanowił, że w przedmiocie uchylenia mandatu sąd orzeka na posiedzeniu. Udział w tym posiedzeniu ukaranego i organu mandatowego nie był przewidziany. Nie był przewidziany również udział pokrzywdzonego, który nie będąc stroną postępowania mandatowego nie był powiadamiany o terminie posiedzenia.
Przepis ten w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 maja 2004 r. (sygn. SK 38/o3) został uznany za niezgodny z art. 45 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i utracił moc obowiązującą z dniem 1 stycznia 2005 r., w zakresie, w jakim pozbawiał pokrzywdzonego prawa do udziału w postępowaniu w przedmiocie uchylenia mandatu.
Jak stwierdził Trybunał, niemożność uczestniczenia w posiedzeniu przez pokrzywdzonego oraz niezaskarżalność wydanego w tym postępowaniu postanowienia skutkowały zamknięciem osobie pokrzywdzonej możliwości dochodzenia praw na drodze postępowania cywilnego.
Ustawa jest zgodna z zasadami prawidłowej legislacji, jednakże rozważenia wymaga prawidłowość zdania trzeciego w § 2, w miejscu gdy stanowi się, że w posiedzeniu uczestniczyć może "organ, który lub którego funkcjonariusz nałożył grzywnę".
W postępowaniu mandatowym z upoważnienia właściwego organu mandaty karne mogą nakładać nie tylko funkcjonariusze i inspektorzy ale i pracownicy niektórych instytucji np.: pracownicy nadzoru budowlanego, Głównego Urzędu Miar oraz urzędów górniczych toteż przepis zawiera informację niepełną, mającą charakter sygnalizacyjny.
Propozycja poprawki:
- w art. 1 w § 2 w zdaniu trzecim wyrazy " organ, który lub którego funkcjonariusz nałożył grzywnę" zastępuje się wyrazami "organ mandatowy, który nałożył grzywnę";.
Opracowała Beata Mandylis